şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "doğrulama, doğrulayıcı, onaylama, kanıtlama, kanıtlar, kanıtlayıcı" gibi anlamlara denk düşebilecek ingilizce bir kelimedir, yarın, olmadı öbür gün konfirmasyon olarak türkçe'de sıkça kullanılmaya başlar, hatta bakın ben bile kullanmışım, çok popüler demek ki...hıh...
  • (bkz: teyit etme)
  • katoliklerdeki kutsal yağlama sakrementinin bir diğer adı.
  • (bkz: onaylama)*
    (bkz: teyit etme)
    (bkz: doğrulama)
  • harika bir wild nothing şarkısı. canlısı bir boka benzemez.

    i know it's calling your bluff, but i'm in it for confirmation
    that i'm? in the dark
    where i've always been
    why must we be so rough
    is it the thing in the promise that keeps us?
    do you know what you want
    fuck being perfect
    dream and love
    never wake up
  • türkiye'deki bazı resmi kuruluşlarda artistlik olsun diye "konfirmasyon" diye de kullanırlar. tamam, tdk'ya göre bu kelime dilimize dahil edilmiş de "tasvip", "onama", "doğrulama", "geçerleme", "onaylama" gibi aynı anlama gelen daha da güzel kelimeler varken niye "konfirmasyon" dersin ki arkadaş?
  • katolik inançta baptismi onaylamak için yinelemek işlemidir. seremonisi tamamen baptism ile aynidir. doğuda hemen baptismden sonra yapilirken batida eşşek kadar olmuş adamlara yapilir. bir çeşit satan aşisidir. batida sadece piskoposlar yapabilirken doğuda siradan rahipler de yapabilir. 7 sacramentten biridir.
  • 16 nisan 2016 tarihinde yayınlanan hbo’nun televizyon filmi confirmation, yargıç clarence thomas ve uzun bir süre önce iş arkadaşı olan anita hill arasında geçen davayı konu alır. filmde anita hill karakterini kerry washington, clarence thomas karakterini ise wendell pierce canlandırıyor.

    --- spoiler ---

    1991 yılında supreme court’un ilk siyahi üyesi yargıç thurgood marshall emekli olacağını duyurması üzerine, o yıllarda başkan olan george h. w. bush yerine siyahi yargıç clarence thomas’ı aday gösterir. clarence thomas’ın niteliğine dair tartışmalar olsa da yeterli oyu alıp kabul edilmesi beklenir.

    fakat bir gün senatör edward kennedy’nin ofisine telefon gelir ve oklahoma üniversitesi’nde hukuk profesörü olarak görev yapan anita hill’in 10 yıl önce clarence thomas ile çalışırken cinsel tacize uğradığını öğrenir. kennedy’nin ofisindeki görevlilerden biri anita hill’i arayıp gizlilik güvencesi vererek konuşmaya ikna eder. anita hill’in bu telefon gelene kadar konuşmaya ve oylamayı engeleyecek bir davranış içinde bulunmaya niyeti yoktur, çünkü uzun bir süre suskunluğunu koruduğu için hiçbir şey anlatmamanın hala en doğru karar olduğunu düşünür. ama gizlilik konusunda verilen sözler tutulamaz ve anita hill uğradığı tacizle gündeme gelir.

    senato’da açılan dava da anita hill ve clarence thomas’tan savunma yapmaları istenir. bu dava da anita hill’in savunmasında tacizin boyutları belirgin ve çarpıcı bir şekilde anlatılmıştır. clarence thomas ise taciz olmadığını söyleyip kendisinin hiçbir şey yapmadığını savunur. dava süresi boyunca üzerinde oluşan baskı nedeniyle anita hill davadan çekilir ve clarence thomas’ın supreme court üyeliği 52’ye 48 oyla kabul edilir.

    --- spoiler ---

    izlenilmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum açıkçası. çünkü ortada kesin bir doğru yanlış yok ve bu izleyicinin olaylar hakkında biraz kafa yormasını sağlıyor. sadece zaman geçirmek için izlemeye karar verdiğim bir film olup hiç pişman olmadığım bir film.
  • bir bitcoin işleminin başarılı bir şekilde hash edilmesi ve işlemin blockchain‘e eklenmesi
  • bir onay, isleminizin madenciler tarafindan yapildigini ve blockchain de yeni bir bloga eklendigi anlamina gelir. genel olarak, 6 teyitten sonra isleminizin küresel olarak tasindigini ve kimse tarafindan geri alinamayacagi kabul edilir