• geçmişler olsun. sakınan göze çöp batar ilkesi şaşırtmadı yine.

sizler gerekli tedbirleri alan birisi olarak ülkenin aydınlık yüzlerinden birisisiniz.
  • çok çok geçmiş olsun,

ama bu şunu bir kez daha kanıtladı ki, maske mesafe, eve kapanma vs hiçbirşey koruyucu değil. hatta güneş ışığından, mis gibi temiz havadan, sevdikleri ile üzel bir sohbet edip modunu yükseltmekten uzak hayat yaşayan herkes hastalanıyor, çevremde de covid-19 olmasa da türlü türlü zor hastalığa yakalananlar oldu bu süreçte aşırı tedbirlerle delirmiş misali bir hayat yaşayıp (ya da çoktan gerçek bir hayat yaşamayı bırakmış)

hergün maskesiz mis gibi dışarı çıkan temiz havasını alan bol bol güneş gören denize giren, çoluu öocuğuyla dışarda oynayan, dostlarıyla oturup bi güzel sohbet edip modunu yüksek tutan insanların çoğu hastlansa bile farkına bile varmadan atlatıyor. deli gibi evinde kafeste yaşayıp anksiyete ile hastalık bekleyen bir temiz hava almadan, maskdeki karbonmonoksitle ciğerini delerek yarım yıl geçirenler de hastalanıyor.

bi bakın etrafınıza, ne dediğim anlayacaksınız diye umuyorum.
  • çok geçmiş olsun. aklıma bulaş yolu olarak tek gelen şey marketlerden online sipariş verdiğin yiyeceklerde virüsün 2 saatten fazla durabilmesi oluyor. umarım hafif atlatırsın
  • çok geçmiş olsun. biz de şansımıza yakalanmıyoruz o halde.
    tek ihtimal olarak aklıma -yaptıysan- balkonda otururken kapmış olman geliyor.
    dün bir profesör havada çok küçük zerrecikler, partiküller halinde olduğunu ve akımlar arasında gezinebildiğini söylemişti.
    tekrar çok geçmiş olsun.
  • "haftada bir iki gün is yerine gidip kimseyle pek temas etmeden işleri halledip döndüm"

edit: yazar benim entryimden sonra editleyerek "işe en son 13 gün önce gittim" yazmış. virüs bulaştıktan sonra 14 güne kadar belirti göstermeyebiliyor. yazarın semptomları ne zaman başlamış onu da bilmiyoruz, daha önce başlamış olması da muhtemel.

işte öyküdeki bulaşma anı burada gerçekleşmiş gibi görünüyor. bu tamamen rastlantı, bazısı hiç düzgün önlem almadan yaşıyor ama hastalık bulaşmıyor, bazısına da böyle tek bir talihsiz temas bile yetiyor. piyango size vurmuş, muhtemelen işyerinde bulaştı bir şekilde. ülkedeki ve dünyadaki coronalı hasta sayısı testi pozitif çıkan aktif vakalarla belirlenip yayınlanıyor. fakat belirti göstermeyen veya çok az belirti olduğü için test yaptırmayanları hesap ettiğinizde o sayının kat be kat üstü aktif vaka var çevremizde. gittikçe de artıyor...

çok geçmiş olsun, dilerim hızla ve sıkıntısız iyileşeceksiniz.
  • okuduktan sonra salmak geldi içimden öyle yada böyle ziyaretimize gelecek bu meret .bu kadar tedbire rağmen ilginç.
  • beni de çok şaşırtan durumdur. gözümle gördüğüm iki olayda da covid pozitif çıkan hastaların aynı evde yaşadığı eşlerine bulaştırmamış. nasıl oluyor da bir dakika temas ile geçerken, saatlerce aynı evde geçmiyor.
  • öncelikle geçmiş olsun.yani mantıken gripte böyle heryerden bulaşabiliyor.ben artık havadan falan yayıldığını düşünüyorum.yani rüzgarla bile geliyor olabilir.
  • çok geçmiş olsun, aldığınız önlemlere rağmen virüse yakalanmanız bir kalp hastası olarak beni de iyice endişeye sevk etti...

tedavi süreci ile ilgili yorumlarınızı dikkatlice takip edeceğim.
hesabın var mı? giriş yap