şükela:  tümü | bugün
 • muzikleri de hans zimmer tarafindan yapilmi$tir, filmin yapimcilarinin ** the rock ve takip eden serilerin** piriltilarini ta$ir. ozellikle denizaltiya binilmeden onceki yagmur altinda yapilan toren tuyleri tiken tiken eder.
 • ses mixaji ile de pek cok home theater sunumunda demo disk`i olarak kullanildigini belirtmekte fayda var, tony scott her$eyini inanilmaz bir ayrinti ile i$lemi$, du$unmu$ ve gercekle$tirmi$, aferim otur 9
 • ulkemizde denizde isyan adiyla gosterilmi$ti
 • filmin başından itibaren gerilimin kademe kademe arttığı ve hiç düşmediği, müzikleri the rocka biraz benzeyen muhteşem film. denizcilik terimlerini biliyorsanız veya ilgiliyseniz daha da güzelleşen filmdir ayrıca...
 • müziğinin gazıyla bişeyler yapmalıyım diye düşündüren film, her ne kadar müzğinde bir the rock ritmi olmasa da şarkının gaz olması alternatif adrenalin salgılama ünitesi (aasu) olarak görülebilir.
 • bulundugun konum itibariyla senden ust makamlardakine mutlak itaat gostermek zorundaysan ve bu kisi yanlis yoldaysa neler olurdu sorusunu en gercekci sekilde cevaplamis cok guzel bi film.ozellikle gorsel efekt olayinin minumum olmasida cok guzel.
  ayrica kendisine verilen yetkileri kisisel cikarlarina ve komplekslerine yenik dusurek baskalarina baski unusuru olarak kullananlarin altinda calisanlarin ya robot modunda takilip hic biseye ses cikarmayacagini ya da isyan edip siddeti tirmandiracagini iyi anlatmis.
  gerci bu das experimentde islenmisti.
 • (bkz: roll tide)
 • ne diyor steely dan?

  they got a name for the winners in the world
  i want a name when i lose
  they call alabama the crimson tide
  call me deacon blues

  (bkz: deacon blues)

  ayrıca argoda adet dönemi anlamında kullanılıyormuş crimson tide. bu bilgi de wikipedia'nın bizlere bir hediyesi.
 • başrollerinde gene hackman ve denzel washington'un olduğu, viggo mortensen'in de rol aldığı 1995 yapımı denizaltı filmi.

  rusya'da çıkan bir iç savaş ve fanatik milliyetçi isyancıların doğu rusya'da bir nükleer füze üssünü ele geçirmeleri üzerine amerikan nükleer denizaltısı uss alabama bölgeye gönderilir. uydu aracılığıyla füzelerin yakıt dolum aşamasına geçildiği anlaşıldığı an barındırdığı nükleer füzeleri ateşleme emri ile beklemede tutulur. ancak bir rus denizaltısı tarafından atılan torpidolardan kaçmak için manevra yapılırken telsizi hasar görür. tam bu sırada gelmekte olan emir belgesi yarıda kesilir. emrin alındığı kadarında sadece "nükleer füzelerin..." yazmaktadır. kaptan (gene hackman) füzeleri ateşleme taraftırıdır ancak denzel washington aynı fikirde değildir.

  ve olaylar gelişir...