• özellikle defter kitap ile ders çalışırken, bu gücün etkisi; yarattığı eksiklik hissi ile fazlaca hissedilir.

ne zaman geride bıraktığın sayfalarda, bağlantı kurmak adına bir bilgi arayacak olsan kafandan bi' "ah ulan ctrl+f olacaktı ki..." diye bir hayıflanış cümlesi geçer.
  • geçen gün (geçmiş gün olur ki...) carrefour'a gittim. raflar-arasında (raflar-arasılık) dolanırken aklıma masa-örtüsünü, muşambayı, gazeteyi falan masaya tutturan plastik mandallı tutturgaç almak geldi. neden bilmiyorum, bu alma arzusunun aklıma gelmesiyle onu aramaya başladım. işte o an ctrl+f kombinasyonunun gücünü bir kez daha kavradım. oradan oraya oradan oraya savrulurken kafamın içinde "mandal... tutturgaç... masa örtüsü... muşamba... piknik" gibi birtakım anahtar tag'ler dolaşmaya başladı. işte o an gerçek hayattaki google eksikliği bir tokat oldu suratıma ağzıma çarptı.

zihnimdeki sol yüzük parmağım ile sağ işaret parmağım ctrl ile f tuşlarını aralarında paylaştı, yazdım yazdım ama bulamadım, o raftan o rafa gittim durdum. warez raflara uğradım arada. mandal diye nar turşularına baktım, doritos'un yeni cancanlı paketlerine iliştim. bir ara kendimi deniz mahsullerinin sergilendiği buzdan/kardan raftan parçacıklar koparırken buldum. ne vakit yolum düştüyse tatlıcıların orada höşmerimin son kullanma tarihine baktım. promosyon cd'lerde ferhan şensoy tiyatro oyunu ararken, irili ufaklı birtakım bebelerle birlikte 1 ytl'lik dandik çizgi film kutusuna baktım. bulaşık makinelerini, buzdolaplarını, mini fırınları, 50 ytl'lik somy marka dvd playerları arkada bırakıp ufa marka elektrikli ısıtıcıların önünden geçtim, sol tarafım hafiften kızıştı. sonunda bir de baktım ki, elimde 500'lük pepsi max'la birlikte kasadan çıkmış kapıya doğru ilerliyorum.

işte o an ctrl+f kombinasyonunun gücünün farkına vardım sevgili dostlar. o an yaşamımda reel bir ctrl+f kombinasyonu olsaydı, ben ne istediğini "gerçekten" bilen her adam gibi carrefour'dan plastik mandallı tutturgaçımla çıkar yine hayalî bir ctrl+d ile hayatımı iki yana yaslama ihtiyacını duymazdım.
  • windows un bulduğu en önemli ve işe yarar kısayol kombinasyonudur. daha önce şirketimizde müdür yardımcılığa gelmiş bayan bırak ctrl+f yi ctrl+z ve ctrl+y kombinasyonunu bile bilmiyordu.
  • ayrica aramaya inanmak icin gerekli bir guctur; basinci dusurmez sicakligi yukseltmez bla bla bla
  • cok entryli basliklara entry girme zorlugu, cok entryli basliklara entry girme fobisi gibi adlandirilan problemlerin kokunu ortadan kaldirabilir. supermendir, batmandir, orumcek adamdir. golgelerin gucu adinadir.

(bkz: ctrl f)
hesabın var mı? giriş yap