• bugün, ibrahim kalın ile yapılan bir röportajı okuyarak haberdar olduğum bir proje.

röportajı sonuna kadar okuyalım lütfen: http://superhaber.tv/…-ibrahim-kalin-anlatti-haberi

şimdiden gelen bağışlardan bahsediliyor.
    5 milyon gibi bir rakam telaffuz ediliyor.
    her türden efemera olacakmış. evrak, gravür, pul vs.
    halka açık.
    bir kitapseveri tatmin edecek her şey var sanırım.
    benim en çok ilgimi çeken detay ise mücellithane fikri oldu...
    bu öyle önemli bir detay ki; gerçek manada uygulamaya geçirilirse ortaya muhteşem bir kütüphane çıkabilir.

işin dijital kısmından bahsetmiyorum, yeni nesil kütüphanelerde sıkça düşünülen bir ayrıntı zaten.
    ama kondisyonu yorgun, sırtı açılmış, kapağı deforme olmuş yüzbinlerce değerli kitap var bu ülkede ve bu kitapların bir mücellithanede özenle ciltlenmesi; şahane bir girişim olur..

ab ile vizelerin kalkmasını dahi olumsuz bir gelişme olarak telakki edenler elbette ki bu projeyi de siyasetüstü olarak değerlendirmeyeceklerdir.
    ama ben gitmek isterim açılırsa.
    haftasonu ankara'ya gitmek için sağlam bir sebep olur.

bir rica: erich von manstein'ın "kaybedilen zaferler" isimli kitabını da getirtin lütfen.
    fotokopisini falan alırız.

ikinci bir rica: istanbul'da çok az mücellit kaldı ve hem çok yoğunlar hem de fiyatlar uçuk.
    dışarıdan kendi kitabımızı getirip, parası neyse verip, biz de kendi kitaplarımızı ciltlettirebilelim.
    cumhurbaşkanı bu konuda çok hassasmış zaten, bu hassasiyetini işaret ederek bu imkanın bize de verilmesini bir vatandaş olarak talep ediyorum.

üçüncü rica: gravürler için kitapların bulunduğu mekandan ayrı olan, devasa bir gravür arşivinin bulunduğu bir ortam yaratılması.
    yine kütüphanenin içinde olmalı ama hepsi bir arada olmalı ve bizim de korunaklı şekilde olması şartıyla inceleme imkanımız olmalı.

şimdiden hayırlı olsun..
  • hiç görmedim. sadece ana binasını bir defa uzaktan gördüm. yazın geldiğimde gezeceğim yerlerden birisi. umarım o zamana kadar biter. 8-10 yıl önce başbakanlık binasına gitmiştim. orası kadar kötü bir başbakanlığı başka ülkede görmedim. tabi her ne yaparsan yap bir élysée sarayı olmuyor.
  • bugün yakından görüp büyülendiğim bina. bin odalı ak saray'ın iki katı büyüklükte diyeyim siz anlayın. 7/24 açık bir ulusal kütüphane olacağını duyunca çocuk gibi sevindim. açılışında 5 milyon kitaptan bahsediliyor, ki bu onu dünyanın en büyük 15 kütüphanesi arasına sokmaya yeter. iki çekincem var: ulaşım sorunu ve koleksiyona siyasi müdahele. umarım ek otobüs seferleri konulur ve kütüphanede bulunacak kitaplara siyasi saiklerle karar verilmez.

ekşi sözlük'te hakkında hiç entry girilmemiş olması muhaliflikten kaynaklı bir durum değildir diye umuyorum.

tek kelimeyle harika. emeği geçenlere teşekkürler.
  • (bkz: vikipedi)'nin boktan bir siyasi inat uğruna iki yıldan fazla süredir yasaklı olduğu bir ülkede ayakta alkışlanacak hareket gerçekten.. durun bir de önümü ilikleyeyim...
  • cumhurbaşkanlığı kütüphanesi

fotoğraflarına bakınca son derece modern ve gösterişli bir havasının olduğunu düşündüğüm müstakbel kütüphanemiz.

ayrıca milli kütüphanenin kapanmayacak olması da ankara için olumlu bir haber.
  • 29 ekim'de açılacak kütüphane. görüntüsüyle mimari dizaynıyla insanı yoruyor.cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan incelemiş kitapları tek tek yerleştirmiş raflara https://www.youtube.com/watch?v=tjrxjtfnjfe
  • güzel bir girişim olduğunu düşünüyorum. baştan kütüphane yapılacak denildiğinde gerçekten inanmamıştım ama şimdi 29 ekim’de açılacakmış, hayırlı olsun. ancak benim merak ettiğim giriş çıkışların nasıl yapılacağı. külliye tahmin edersiniz ki çok korunaklı dolayısıyla merak ediyorum bu ‘24 saatlik kütüphane’ ye her öğrenci veya vatandaş rahatça girip çıkabilecek mi ?
  • külliyen yalan
hesabın var mı? giriş yap