şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • izmir'de camilerde çav bella çalınması olayını bilerek gündemde tutup akp'nin işine yaramasına sebep olan partidir. bu partinin siyaset yapanları ya dümdüz geri zekalı ya da ciddi ciddi bir yerden yönetiliyorlar. bu politik tutulmayı başka türlü açıklayamıyorum.
 • çok beceriksiz bir muhalefet partisi. sürekli olarak "akp'ye yarar" korkusuyla hareket ediyorlar. hatta kılıçdaroğlu hdp milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması meselesi gündeme geldiğinde, sırf "hayır dersek akp'ye yarar" diyerek evet demişti. bugün gelinen noktada bahçeli, kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasını öneriyor. akp gibi hukuka ve demokrasiye dair ne varsa istismar eden bir partinin eline böyle bir koz verip hdp'yi ateş altına atan kk'dır.

  yine aynı parti sırf seçmeden oy alacağız diye ilkesizleşti. bugün kimse çıkıp chp'nin ekonomide, dış politakada, kürt sorununda, laiklikte... yani türkiye'nin güncel birçok probleminde nasıl bir yerde durduğunu söyleyemez. hiçbir ilkesi yok partinin. bolu bb tanju özcan seçim vaatlerinde suriyelileri bolu'dan atacağını ve onlara yapılan belediye yardımlarını keseceğini söylemişti. bu resmen yabancı düşmanlığı ve faşizan bir yaklaşım. oysa imamoğlu tam tersini yaparak suriyelileri sahiplendi. birisi aynı parti içinde en temel meselede bile nasıl bu derece keskin ayrım olduğunu açıklayabilir mi? parti içi demokrasi diyecek olanlar için başta söyleyim. parti içi demokrasi partinin karar alma ve uygulama süreçlerinde, demokratik işleyişi hayata geçirmektir. yani iç işleyişte demokratik olunur, politikada ise ortaklık olur. chp'de parti içi demokrasi olmadığı gibi politik ve ideolojik konularda bile ortaklık yok.

  demokrasi demokrasi diye bağırıp parti içi demokrasi bile bitirdiler. parti içindeki ön seçimleri ortadan kaldırdılar. sonra bir çok sol chp'li mv ve bb adayını listelerden çıkardılar. parti mk'sı tek bir yerden listelerle partiyi yönetme başladı. demokrasi sadece lafta olmaz. tabandan tavana yayılmadıkça anlamsızlaşır.

  ayrıca şu "akp'ye yarar" kafası da artık akp'nin belirlediği alanlarda siyaset yapmaya dönüştü. genel başkanlarına yumruk atıldı doğru düzgün tek bir tepki bile çıkmadı. genel başkanlarının önüne mermi atıldı, bir protesto bile yapmadılar. yapılanlar ise tek tük ve kuru gürültüden başka bir şey değildi. gençlik kolu başkanlarına silah çektiler ve hukuksuz biçimde tutukladılar yine sesleri çıkmadı. şimdi de cami meselesinde akp'li gibi konuşuyorlar. kaftancıoğlu bile akp'li dili kullanıyor. ne olmuş iki üç camide çav bella çaldıysa. şimdi de eski chp il başkan yardımcısı camide okunan çav bella'nın videosunu paylaştı diye gözaltına alınmış. konu ile ilgili sadece barış yarkadaş'ın bir tweeti var. o kadar. şu hukuksuzluğu bile kanıksamış bir chp var.

  işin garip tarafı, tüm muhalefet olarak chp'ye muhtacız. fakat chp cesur olup, gerçtekten muhalefet yapmak yerine akp'den rol kapmaya çalışıyor. akp dinci ise chp daha dinci olmaya çalışıyor. akp anti-laik ise chp daha anti-laik olmaya çalışıyor. istanbul seçim öncesi imamoğlu'nun kur'an okuması topluma ne katar? dinin siyasete alet edilmesi değil midir bu? her zaman buna karşı çıkmıyor muydunuz?

  sanırım korkut boratav demişti. chp kitlesi kadar bile solcu olsa daha başarılı olur diye.
 • kripto akp'lilerin hakkında demagoji yaptıkları atatürk'ün türk gençliğine miras bıraktığı partidir.

  yıllarca chp'yi dinsizlikle suçluyanların referans aldıkları partinin yaşadıklarını chp kurulduğu tarihten günümüze yaşatmamıştır.

  2023 yılında iktidar olacağının sinyalleri bazı emevi bedevilerini rahatsız etmiştir. siz ne kadar hakikatı gizlemeye çalışırsanız çalışın, türk gençliği sizin emevi ideolojilerinize kurban olmayacaktır!
 • günümüz kadrosuyla adalet ve kalkınma partisinin en büyük şansı, dostu, yol arkadaşı.

  türkiye'de çok büyük bir iktidar problemiyle beraber en az onun kadar büyük bir muhalefet sorunu olmasının baş müsebbibi.
  (bkz: körler sağırlar birbirini ağırlar)
 • akpnin anlaşmalı muhalif görünümlü değnekcisi. kılıçdar ile rte anlaşmalı. bu çok net yani.
 • chp’lileri içinde barındırmayan siyasi parti.
 • kendi taraftarları tarafından da net şekilde eleştirilebilen ve bu nedenle ülkenin en köklü aynı zamanda en aydınlık partisi. bu partide eleştiri hoşgörüyle karşılanır, bunu aktrollerinin elimizden almasına izin vermeyelim. konuşalım ve düşünelim chp'yi hep daha ileriye taşıyalım.
 • türkiye'nin en antipatik partisidir.

  acı olan şu inanın başarılı olmasını isterim, yani seçmeni güzel insanlar.
  gel gör ki inanın parti parti değil, vekillerinden toplasanız bir bakanlar kurulu çıkmaz.

  not;bu yorumu tarafsız bakış açısıyla yazdım, inanın elle tutulur bir şey bulsam, ona tutunacağım.
  varsa böyle sağlam chp'li anlatsın bana, bu parti önümüzdeki seçim iktidar diyebilir misiniz? yüzde 30'u kesin geçebilir diyebilir misiniz?
  partide şu şu adamlar çok kaliteli, uluslararası standartta diyebilir misiniz ?
  chp ne yazık ki yüzde 20 bandına sıkışmış, geleneksel bir parti, resmen anadan babadan miras gibi oy alıyor.
  atatürk aşağı atatürk yukarı demek dışında politika üretmiyorlar, bugüne kadar hiç bir yarışı kendi maharetleriyle kazanmayı başaramadılar, şimdi burada belediye seçimleri diyeceksiniz, öncelikle belediye seçimlerinde partiye değil adaya oy veriliyor, ayrıca ankara büyükşehir belediyesi'ni kazanan mansur yavaş chp'li olmadığı için seçimi kazandı, imamoğlu konusu da muhalefin başarısı chp stratejisi falan değil tamamen mecburiyet.
 • şimdi de yeni rejimin teminatıdır. sürekli statükonun devamı için çalışıyor, durduramıyoruz efenim.
 • başlığın bugünkü ilk entrysine cevaben şu denilebilir. chp o dediğin konularda gündem yaratmaya çalışıyor ancak hükümetin cevabı çok net ve basit
  (bkz: dış güşler)