şükela:  tümü | bugün
 • manyas kuş cennet'ini keşfetmiş zoolog, atatürk döneminde türkiye'de ders veren öğretim üyesi.
 • nazilerden kacip istanbul universitesi zooloji bölümünün babasi olmus hoca. anadolu panteri’nin bugüne kadar doğada canlı olarak çekilebilmiş tek fotoğrafıni 1949’da, malatya gölbaşı’nda ceken alman ordinaryus profesör. manyas kus cennetini borclu oldugumuz adam. manyas'ta cekilmis bir fotografi da mevcut. nazilerden kacsa bile bir yahudi degil bir alman. nazi'ler kendisinden muhbirlik yapmasini isteyince ailesini alip istanbul'a gelmis. istanbul baltalimanı’nda kurduğu hidrobiyoloji enstitüsü malesef 1982 de sosyal tesise cevrilmis. bir süre almanya'ya dönmüs olsada sonradan tekrar istanbul'a gelmis. mezari aşiyan mezarlığinda bulunmakta.
 • ülkenin o yıllarda zor ulaşılan doğu anadolu bölgesine (hakkari dolayları) ulaşarak oralarda epey araştırma yapmış zoolog.

  http://bluepoint.gen.tr/kosswig/fotograflar.html
 • almanya'dan siktir olup gitmek düşüncesini tam anlamıyla hakkını vererek gerçekleştirmiş idealist profesör.

  1930lu yıllarda geldiği türkiye'de üniversiteye tıkılıp kalmamış; dağ bayır gezmiş ve günümüzde bildiğimiz kuş türlerinin büyük bir kısmının kayıt altına alınmasında önemli bir pay sahibi olmuştur. manyas gölü civarında bulunan kuş cennetinin kurulmasına ve milli park haline getirilmesine öncülük etmiştir.

  ayrıca 1951 yılında istanbul üniversitesi'nde kurulan zooloji ve hidrobiyoloji enstitülerinin başında bulunmuş ve bir çok bilimsel başarıya imza atmıştır.

  şu anda eşi ile birlikte aşiyan mezarlığında yatmaktadırlar.
 • umut sarıkaya'nın çıkardığı naber dergi'nin 6. sayısında çok güzel bir şekilde işlenmiş alman zoolog. kendisini şahsen tanımıyordum ve umut sayesinde öğrendim. umut'un mini öyküsünde kısaca serpiştirdikleri bile o kadar etkileyici ki kalkar kalkam ilk işim curt abiyi google'lamak oldu ve kendimi bun entry'i girerken buldum.

  teşekkürler curt ve teşekkürler umut.
 • teoman duralı hocadan öğrendiğim kadarıyla, karısı müslüman olmuş ve aşiyan mezarlığına defnedilmiş. kendisi müslüman değilmiş fakat eşinin yanına gömülmek istemiş. bu yüzden mezarı aşiyan dadır.