• cv'ye bakmadan, "maalesef başka biriyle çalışmaya başladık ileride değerlendirme yapacağız." demesinden iyidir.
  • bir nevi "çaldırıp kapatan" dır.
  • --- spoiler ---
    to: takım lideri
    cc: müdür, müdürün yardımcısı, yardımcının yardımcısı, departman sorumlusu, ceo
    bcc: çaycı

aşağıdaki linkte xx departmanındaki boş pozisyona aday olmaya uygun bulduğumuz şahsa ait cv'nin linki mevcuttur.
    inceleyip dönebilir misiniz?

--- spoiler ---
  • `cv görüntülenme durumuna bakıp bakıp aranmayan işsiz`in on sene sonra yapacağı.
    inşaat da böyledir. bakarsın bakarsın, gidip konuşmazsın...
  • hemen hakkında açıklama yaparak gönüllere su serpmek istediğim firma.

şimdi bahsettiğimiz kariyer sitesi kariyer.net ise cv'nin listelenmesi ile görüntülenmesi arasında dağlar kadar fark vardır. atıyorum ekşi bilişim aş'ye başvuru yaptınız. başvurularım alanına gittiğinizde başvuru görüntülendi yazıyor. hemen ümide kapılmayın. fare imlecini başvuru görüntülendi yazısı üzerine getirin hemen. küçük bir kutu çıkacak. o kutuda ortalama başvuru sayısı 500-750 gibi bir rakam ve cv'niz firma tarafından kaç kez ve en son hangi tarihte listelenmiş o bilgiye ulaşabilirsiniz. cv listelenmesi umut bağlanacak bir şey değildir. listelenmenin anlamı şudur, o pozisyona yapılan başvurular şirket ik'sı tarafından "kaç kişi başvurmuş şöle kabaca bi bakalım" deyip isimlere alt alta bakması gibidir. sözlükte sol framedeki başlıkları alt alta okumaktan farkı yoktur. firma listelediği bu başvuruları kriter girerek filtreleyebilir. atıyorum 500 kişi başvurmuştur, 500 kişiden sigara kullanmayanı filtreler, o zaman sizin cv'de sigara kullanımı varsa listelendiğinizle kalırsınız. daha o firma sizi bulamaz. firma başvuru yapanlar arasında gerekli elemeleri yaparak atıyorum bir 50 adaya kadar başvuruları düşürür. sonra teker teker cv'leri görüntülemeye başlar. işte bu umut vericidir. firma sizin cv'nizi görüntülediyse, o zaman başvurularım alanında "özgeçmiş görüntülendi" olarak yazar. yani kalabalıklar arasında firmaya kendinizi farkettirebilmişsinizdir, büyük bir başarıdır. ancak firma cv'nize detaylı bakıp sizi aramayabilir. aranılan pozisyon için tecrübeniz yetersizdir, önceki deneyimiz aranılan işten farklıdır, fotoğrafınız dandiktir, daha çetrefilli rakipleriniz vardır, misal odtülü itülü boğaziçili, yabancı dil istemiyordur ama 3 dil bilen aday daha çekici gelmiştir vs vs. o yüzden cn'nize bakılsa bile bu görüşmeye çağrılacağını anlamına gelmez.

not: insan kaynakları çalışanı değilim, 2 aylık prezantabl bir işsizim.
  • cv'ye bakıp bakıp 3 kere reddedildiniz mesajı gönderen firma kadar üzmez.

gerçektir. başıma geldi ve artık üçüncüsünde firmanın insan kaynakları sorumlusunu bulup mail attım.

"kariyer.net'teki ilanınız üzerinden üçüncü kez olumsuz cevap dönüyorsunuz. ben başvurumu geri çektim. beni o kadar da reddetmenize gerek yok. ilki yeterliydi."
  • talep edilen maaşın düşmesini bekleyen firmadır.
  • 8 görüşme sonucu teklif vermekten vazgeçen firmadan iyidir.
hesabın var mı? giriş yap