şükela:  tümü | bugün
  • annemdir.hatta 30 yaşından önce yaptırmak zorunda kalmıştır.bazı kişilerin düşündüğü gibi eziklik değil sağlık için yaptırdığı için ihtiyaçtır.ayrıca ailevi genetik olarak sülalecek kadınlarımız küçük gösterir (bkz: baby face).
  • daha fazla şeker, nbş ve katkılı gıda tüketimine bağlı olabilir.

çocukluğumda katkılı gıdalar yoktu. çikolatayı seyrek yerdik. ilk dolgumu 19 yaşımda yaptırdım.
    dişlerimi düzenli fırçalayan biri değildim o yaşlarda.
    şimdilerde bakıyorum, 7-8 yaşındaki çocuklar kalıcı dişlerine dolgu değil, kanal tedavisi yaptırıyor.
    ileride daha da vahim olacağını tahmin ediyorum. fırçalamanın da çok etkisi olacak mı belli değil.
  • 7 yaşındayken, tontiş kardeşimi salıncakta sallıyordum, sonra salıncağı tutamadım ve salıncağın ağzıma vurması ile üst dişlerimin yarısı kırık içinde kaldı. yıllarca dolgu yaptırdık. 22 yaşına geldiğimde diş hekimi, dolgu yaparsak dişleri tamamen kaybedeceksin dedi ve kaplama yaptı. sağlıkla ilgili herhangi bir şeyin yaşla, ufaktan yakından ilgisi yoktur. bunun bir tedavi yöntemi olduğunu unutmamakta fayda var. ama itiraf edeyim zaruri bir durum olmasa asla yaptırmazdım, çünkü elma dişlemeyi özledim!