• habervaktim sitesinde de iş bulabilir:

http://www.habervaktim.com/d/news/571033.jpg
  • "bu gadar kitab okumanın ne gireği voar yaav" diyen edebiyat öğrencileridir aynı zamanda. bunlar işe eylül romanı ile başlar mai ve siyah'la edebi nirvanaya ulaşırlar. 50-60 kadarını bizzat tanıyorum. yarısından çoğu edebiyat öğretmenliği yapıyor, kalanlar ise sınava hazırlanmaya devam ediyorlar. zınısım adnıkraf ninekilhet bilmiyorum da artık benim zikimde olmaz.
  • benim için hemen gidip sokakta toz toprakla oynaması gereken insan modelidir, üniversiteli değildir.

arkadaş, halanla teyzeni karıştırmıyorsun, iphone 4s'le iphone 5'i karıştırmıyorsun, metroyla tramvayı karıştırmıyorsun da bu iki de'yi nasıl karıştırıyorsun?

(bkz: cehaletle cesaret birleşirse felaket olur)
  • de'yi bitişik yazdığı yetmezmiş gibi bir de benzeştiren üniversiteli arkadaşlar var, ''eve uğrayıpta gelirim'' örneğindeki gibi. kınanması ayıp olmayan bir güruh.
  • "herkes" yerine "herkez" yazanla ruh akrabasidir, soru eki "mı / mi / mu / mü"yü de ayiramaz. ögrenme meraki yoktur, chat salonlarinin disinda okuma-yazma ile arasi pek dostca degildir.
  • şarz ya da ayfon yazan adamla dalga geçebilen kişidir mesela.
  • ingilizce bilmeyen profesör, bilimsel metodolojiyi -bakılmamış bir şeye bakalım- sanan doçent, 0,001 if'li dergilerde 200 tane yayını olan yardımcı doçent,bilimsel desteği kankalar şirket kurmuş bir el atak sanan tübitak ve demokrasiyi -biz daha kalabalığız o zaman senin susman lazım- sanan rektörle aynı ülkede yaşar. ayrıca sadece çeşitli bağlaçları yanlış yazmaz, yapacağım yerine yapacam yazmak gibi bilumum çılgınlıkları da yapar. hatta gelecekte ne yapacağını da söyleyeyim. yüksek lisans ve doktora yapar. bilumum yazılım ile incelenip en az %80 intihal çıkan makaleler yazıp suçluyu bunu farkeden kişiler sanar. ya ne olacaktı?
  • insanları kategorize etmezsek etrafa dağılırlar çünkü, başıboş kalırlar, olmaz.

dahi anlamındaki de'yi ayrı yazmayanlar aşağılanıyorlar ya şimdi burda, yani bunun tam tersini düşünecek olursak dahi anlamındaki de'yi ayrı yazanlar en asil duygunun insanı mı yani? arkadaşlar tamam bu bir türkçe gramer kuralı da niye bu kadar önemli bir durum haline geldi ben anlamıyorum. adam türkçe öğretmenliği okuyor, üstüne o kadar kitap okuyor, yazı yazıyor bakıyorsun dahi anlamındaki de'yi ayıramayabiliyor. olabilir, aceleye gelmiştir, dalgınlıkla yazılmıştır. bu davranış üzerinden iq hesabı yapmak nasıl mantıktır ya? hayır bir de öğrenmesi zor bir şey olsa anlicam doğru kullananların bu kadar olay yapmasını. bunu öğrenememesi mümkün mü bir insanın? herkes her şeyi mükemmel yapıyor da dilbilgisi kuralına uymadı diye insan gömülüyor burda.

demek istediğim sakin olun yani. yanlıştır, uyarılır, geçilir.. herkes aynı konuya aynı seviyede duyarlı olacak diye bir şey yok. millet sonra dahi anlamındaki de'yi doğru yazmayı öğreniyor sanıyor dünyanın hakimi benim.
  • sanırsın hayat kurtardı gavat...
  • kitabı sadece ödev verildiğinde isteksizce okunacak bir görev şeklinde görerek üniversiteye kadar gelmiş öğrencidir muhtemelen. hatta şimdilerde bunun yerini ödev olarak okunması gereken kitabın özetini internetten bulan öğrenci almış durumda. eklere cümlelere takılmak yerine gençlere sms değil kitap okuma kültürü yerleştirilebilse o kadar harika olur ki..
hesabın var mı? giriş yap