• penicillium roqueforti mantarı kullanılarak yapılan bir peynir. adından da anlaşılacağı gibi rokfor peyniri de aynı suşu kullanır mayalanma sürecinde, hakeza stilton ve cabrales de. ama bu diğer peynirler sadece adını aldıkları yerlerde telif aklarından ötürü üretilebilirler. zaten p. roqueforti rokfor kasabasında toprakta doğal olarak olduğu için buradaki mağaralara konan sütler doğal olarak mayalanıyormuş. eh haliye pahalı elit oluyo.

neyse, marius boel isimli peynirci (ki kendisi danirmakalı; orada geliyor danish blue adı) kitleler için rokfor üretmek adına yaptığı denemelerde, rokfor mayasını, bakır tellerle delinmiş peynire uygulayıp hem yapım sürecini hızlandırmış hem de telif hakkından kurtarmış. bu sayede var türk malı danish bluelar şarküterilerde, kimi zaman bim'de filan.
  • bu peynire aromasını veren penicillium roqueforti yukarıdaki entryde denildiği gibi bir mantar değil küftür.

peynire gelecek olursak, dilin ucunu ısıran bitter bir tada sahiptir. korkunç bir kokusu olan küflü bir peynir çeşididir. çok küçük bir parça yememe rağmen, sonraki birkaç saatte ciğerlerimin bile bu peynir gibi koktuğunu hissettim.
  • her sene bu zamanlar bim e gelen peynir. fiyatı ise 5 küsür tl. 100 gr mı galiba
  • ağır ve yoğun bir tadı olan, yanındaki yiyeceklerin tatlarını ve lezzetlerini izole eden megaloman/bencil bir peynir çeşidi.
  • üzümle birlikte yense gideri olan peynir.
  • öyle yağlı bir peynir ki, bu sıcak yaz günlerinde, oda sıcaklığında direkt eriyor tereyağı gibi.
    şarabın yanında tuketiyorum. şahane gidiyor (özellikle sigara bıraktıktan sonra)

oneri: mevsim yaz ise, beyaz-pembe şarap yanında tuketeceklerinizi buzluğa atın önceden.
  • çok ağır bi tadı olan. hamburgerde tercih edilmemesi gereken peynir.
  • batıda ve akdenizde yörüklerin yüzyıllardır yaptıkları ve yedikleri enfes tadı olan keçi derisine basılan bir peynirdir. tabi ki aynı marka üzerinden konuşmuyorum fakat bu bilinen bir peynirdir ege
    ve akdenizde. babam küçükken bu penisilin bunu yiyen hasta olmaz derdi haklıymış.
  • bundan sonra meyve şarabı yanındaki favori peynirim. aksini iddia eden fetöcüdür, vatan hainidir.
hesabın var mı? giriş yap