• bugünlerde bim'de 4.75'den satılan enteresan bir peynir türü. ağzınıza ilk attığınızda bir parça daha yemiyeceğim bu ne arkadaş resmen küf yiyorum diyorsunuz. aradan 5-10 sn geçip peynir damakta dağılınca, bıraktığı o hoş tadı alıp tekrar yeni bir parça daha ağzınıza atıyorsunuz ve yine o ilk küf tadı gelip yüzünüz ekşiyor ve sonra döngü devam ediyor.
    rokfor'un yerini tutmaz diyorlar. bilmiyoruz. şimdilik fakirlikten bununla yetiniyoruz.
    bir başka peynir durağında görüşmek üzere.
  • genellikle bulunan gramajı olan 100 gr'lık paketi (danablu markası ile çoğu markette mevcut), 2 tatlı kaşığı tereyağı ile kısık ateşte erittikten sonra, isteğe bağlı olarak kıyılmış maydonoz, bir çorba kaşığı arpacık soğanı veya bir dış kıyılmış sarımsak ekleyerek az pişmiş bifteğinize oldukça yakışacak bir sos hazırlayabilirsiniz,..
  • yeşil tanecikleri bildiğimiz küf olan peynir.
  • hayatında hiç rokfor yememiş kişiye, tasarruf tedbiri kapsamında önce bunu yediriniz, begenmezse mühim diil, beğenirse "ki düşün yani bu sahtesi, orginali nasıl lezzetli hayal et bi" şeklinde gaza getiriniz ki rokforunuz heba olmasın.
  • kilosu 35 tl'ye düşmüş olan enfes peynir. bu peyniri yedikten sonra hemen başka bir gıda almayın, tadı en az bir yarım saat ağzınızda kalır ve bu peynirin müthiş bir lezzet olduğunu anlarsınız.
  • bangkok'ta anam babam usulu ezine peyniri bulamayinca (tamam ezine sart degil, beyaz peynir bulamiyorum, derdim o!) ve peyniri de cok seven biri olunca zoraki peynir gurmeligine giris derslerine basladim.

danablu cidden enfes bir sey. cok baskin bir tadi oldugu icin zaten oyle fazla fazla yenmiyor, ama neyin yanina konursa da yakisiyor, ister sarapla deneyin, ister biftegin uzerine bir parca koyun, ister sicak lavasin arasinda götürün. ama yemeden önce damak tadı konusunda muhafazakar biri olmadiginizdan emin olun, bence herkesin sevebilecegi bir urun degil, ama yogun aromali tatlar seviyorsaniz da kacirmayin derim.
  • öyle yağlı bir peynir ki, bu sıcak yaz günlerinde, oda sıcaklığında direkt eriyor tereyağı gibi.
    şarabın yanında tuketiyorum. şahane gidiyor (özellikle sigara bıraktıktan sonra)

oneri: mevsim yaz ise, beyaz-pembe şarap yanında tuketeceklerinizi buzluğa atın önceden.
  • şiraz uzumunden saraplarla felaket bir birliktelik olusturan doga harikasi bir urundur, canimdir.
  • her türlü küflü peynirde olduğu gibi bunda da fazla bir agresiflik var. ben bir lokma aldığımda bütün tat alma duyuma yumruk gibi bir agresiflikle girişen tatlara çok karşıyım. bırak diğer arkadaşların da tadını alalım, peynircim.
  • dandik roquefort* peyniri, ayni cognac orneginde oldugu gibi roquefort tescilli oldugı icin bu adi kullanamıyor.
hesabın var mı? giriş yap