şükela:  tümü | bugün
 • unlu italyan filozof. ilahi komedya en unlu eserleridir.cahit sitki taranci'nin otuz beş yaş şiirinde sözü geçen dante bu dante'dir. 35'inde ilahi yolculuğuna çıkan dante gibi 35'ine geldiğinden sözeder şair..
 • üç ciltliki modern italyanca'nın temeli sayılan ilahi komedya'nın yazarı. 13. yy.da yaşamış sanırsam. italyan, beatrice isminde bi kız sevmiş, daha sonra o kız başkasıyla evlenip, 24 yaşında öldükten sonra dante kendini felsefeye vermiştir; eserlerinin bir kısmını italyanca bir kısmını da latince yazmıştır ve dünyanın en büyük şairlerinden biridir demek gerekir son olarak.
 • ilahi komedya adli sone ler silsilesini kaleme alan italyan sair yazar din adami. cennet cehennem ve araf bu kadar guzel anlatilmamistir herhalde
 • hayatinin cogu floransada gecmistir. oradaki siyasi olaylari, iktidar catismalarini eserlerinde elestirmistir. (bkz: ilahi komedya)
 • heykelinin kaidesinde adı yazmayan kişi.
  adını yazmak yerine "italyan" yazmışlar (ünsal oskay'ın yalancısıyım).
  ilahi komedya ile italyancalatincenin boyunduruğundan kurtardığı için.
 • dar kafali, yerel ki$ikliklere saplanmi$, tarihin en buyuk ki$ilerini , en buyuk olaylarini kendi dar kafasi ile siralamalara ve deger tartilarina oturtmu$ bir ki$i. yaptiginin guzel tarafi bu $ablona her tur memleketi , ve o memleketin sevilmeyen insaninin oturtulabilir olmasi kanimca. okumaya degmez, italyancasi insana bir$ey verir mi o da bilinmez. 10 sene mi ne ugra$mi$, otur aferim 2
 • "bu yüzden yitiğiz biz,
  başka bir suçtan değil, tek cezamız
  umutsuz bir özlemle birlikte yaşamamız"
  dante-cehennem
 • hernekadar shakespeare gibi türkleri sevmesede edebi önemini inkar edemeyeceğimiz italyan şair ve yazar. beatrice adında bir kadına duyduğu sevgi ile de ebedi aşıklar listesine girmiştir.
  "comandai al mio belisar gli armi.."
 • kutsal imge kovalayıcısı, aşka acı çektirmekte en öz kendisi kadar üstatlaşmış johann wolfgang von goethe'nin "ben sizi seviyorsam, bundan size ne" sözdeyişine esin kaynağı olduğuna inandığım, abelard ve helois, nietzsche ve lou salome gibi trajik aşkların dante ve beatrice durağında yaşamış olan, ilahi komadya'sının el yazısıyla çoğaltılmış ve taş baskı resimler ile bezenmiş bir kopyası 7 yıl kadar önce kadıköy pasajı'nın alt katındaki sahafta bir rahlenin üzerine tavaf edilmek üzere oturtulmuş, filozar (çokça filozof çokça yazar). yeni hayat isimli yapıtında, okuduğum an ezberime yazılan ve hayatın dinginliğini en çok tehdit eder görünen dört düşünceyi anlattı şu bölümü paylaşmak isterim:

  “hayatın dinginliğini en çok tehdit eder görünen dört düşünce vardı. bunlardan birincisi şuydu: aşkın efendiliği iyidir, çünkü o, ona inanan kişinin ruhunu bayağı şeylerden uzak tutar.

  "diğeri şuydu: aşkın efendiliği iyi değildir, çünkü ona inanan kişi ne denli inan beslerse ona, o denli ağır ve acılı anlar yaşamak zorunda kalır.

  "diğeri şuydu: öyle tatlıdır ki aşk’ın adını duymak, işleyişinin de yalnız tatlı şeylerde bulunuyor olması olanaksız bence. nomina sunt consequentia rerum, diye yazılmıştır çünkü: adlar imledikleri şeylerin sonucudur...

  dördüncü düşünce şuydu: aşkın, uğruna beni bunca kanattığı kadın, yüreği kolayca coşan öteki kadınlara benzemez."

hesabın var mı? giriş yap