aynı isimde "dark" başlığı da var
  • atmosferi, detayları ve en azından belli bir teoriye dayanması açısından stranger things'den daha kaliteli bir yapım olmuş.
  • an itibariyle sezonunu kapattığım dizidir.

öncelikle alman yapımı olması ve dilinin almanca olması havasını daha kasvetli yapmış kanımca. yalnız bir çizelge oluşturmakta fayda var. zira bölümler ilerledikçe kimin kim olduğu kafa karıştırıyor.
  • dizi içerisinde aile bağlarını çözmeye çalışırken beyni yanan arkadaşlar için hazırlamışlar. bouuuyrun;

--- spoiler ---

link

--- spoiler ---

edit: gelen istek üzerine spoiler uyarısı eklendi.
  • biraz lost tadı, biraz fringe tadı aldığım manyak dizi.

--- spoiler ---

hatalı değilsem bu jonas bilmeden de olsa halasını öptü. beynim yandı amk.
    --- spoiler ---
  • o kadar dizi izliyorum, ben her bölümde böyle şaşırdığım bir dizi izlemedim.
    1x6'dayım henüz anlamadığım, ihtimaller düşündüğüm çok şey var ancak en büyük anlamadığım şey;

--- spoiler ---

bu insanlar, hannah olsun ulrich olsun, bi dememişler mi yani (2019 olana kadar) mikkel tanıdık birine benizyor diye. hannah dememiş mi yani, ya çocuğumun arkadaşı/ sevgilimin çocuğu, kocamın çocukluğunun aynı diye. ya da ulrich dememiş mi, ya bu benim küçük oğlan bizim lisedeki çocuğun aynısı, a bizim lisedeki çocuk sevgilimin de kocası. 100 yıl değil ki, 33 yıl geçmiş sonuçta. benzeme falan da değil, aynı çocuk. insan farketmez mi garipliği. pes yani.
    bu jonas'ın babası, mikkel ile aynı semtte yaşadığı için intihar etmiş olsa anlayacağım. öyle hayat mı geçer yani. 33 yıl önceki halin, sokağında bisikletle takılıyor, bir kişi de demiyor ki, ya bu senin küçüklüğüne benziyor diye.
    daha da kötüsü, oğlun halasına yürüyor.
    adam dizinin ilk sahnesinde intihar etmesin de napsın!
    --- spoiler ---
  • hannah kahnwald için (bkz: maja schöne)*
  • --- spoiler ---

geçmiş, günümüz, gelecek triquetra'nın parçalarıysa ve mağarada sadece 2 kapı -3 geçiş- varsa, günümüz bu triquetra'nın ortasında yer alıyor olmalı ve 33 sene öncesi ile 33 sene sonrasına gidilebiliyor olmalı. neden 1986 - 2019 - 2052 arasında gidilmiyor? 1953'e gidebilmek için 1986'daki mağaradan geçmişe ilerlemek gerekmez mi? deli deli sorular...

--- spoiler ---
  • uzun süredir, iki gecede tüm bölümlerini seyrederek bitirdiğim başka bir dizi hatırlamıyorum.
    almanlar harika iş çıkartmışlar. tebrikler 9/10
  • her sahnesi, her kadrajı özenle tasarlanmış, gerilimli bir görsel şölen.

sinemanın mekaniği üzerine çalışanlar, kafa yoranlar tarafından sevileceğine inanıyorum. ayrıca işlediği zaman-mekan konusu oldukça ilgi çekici. dizinin başında yapılan einstein alıntısı oturduğunuz yerde kalmanıza sebep oluyor.
hesabın var mı? giriş yap