• kotu yanlarindan baslayarak degerlendireyim.
    1-) oyunun baslangic ekrani ve öldükten sonraki yukleme ekraninda toplam en az iki saat gecireceksiniz.
    2-) oyunda 3-4 ana karakter haric yuz modellemeleri cok kotu. ustune ustluk 300 tane figurani sadece 10-15 farkli modelden turetmisler. defalarca kez ben bu adami öldürmüstüm hissine kailiyorsunuz.
    3-) az da olsa fps dususleri, save hatalari ve kaplama sorunlari devam ediyor.
    4-) bazi ara sahnelerin kesildigi cok belli oluyor, ara ara hikayede kopukluk yaratiyor bu da.
    5-) oyunun ambiansı kuvvetlensin diye yapilan bazi tasarimlar gercek disi. mesela motorun benzini uc kilometrede bir bitiyor, bu bana zombilerden daha absurt geliyor. benzin bidonlarinda sinirsiz benzin var. binlerce aksiyona giren karakterimiz oyun istemiyorsa 80 cm yukseklikten ziplayamiyor. sadece benzin doldurunca acilan saglik ve kaynak merkezleri var, ortalikta yuzlerce haydut var hicbiri yagmslanmamis ve bizim yagmalamamizi bekliyor.

gelelim artilarina.
    1-)zombi istilasi sonrasi harap olmus bir amerika'da western dogasi icinde motorcu ceketi ve motoruyla oradan oraya askini arayan inatci bir adami oynuyoruz ve bu ambians cok guzel verilmis.
    2-) oyunun en guzel olayi yuzlerce zombinin saldirdigi surulerin temizlendigi bolumler. o bolumlerde oynayan kisiyi kameraya alip izlemek cok keyifli olabilir.
    3-) tek bir zombiden korkarak basladigimiz oyunun kurdu seviyesine gelisimiz, gelisimimiz cok guzel yedirilmis.
    4-) oyunun bircok mekanigi uncharted 4, mad max, the last of us ve gta'dan esinlenilmis. evet belki orijinal degil ama bu sayede saglam.
    5-) fena olmayan bir hikayesi ve birkac ozensiz nokta disinda yeterli aksiyon ve dram iceren guzel bir sonu var.

hepsini ust uste koyunca oynadigima mutlu oldugum, guzel bir oyun ortaya cikiyor. eksiklerin hemen hepsi teknik kusurlar ve bunlar olmasa efsane statusune girebilirmis ama bu haliyle de demeyim edilmesi gereken ve ikincisi cikmasi gereken bir oyun olarak goruyorum. notum 84/100
  • son zamanlarda oynadığım en iyi oyunlardan birisi. ben bu oyunu bi yerden hatırlıyorum diyordum meğerse şu videodanmış. tee 5 sene önce izlemiştim, konsola çıktığı için pek iplememiştim sonra. öncelikle bu oyun bir baş yapıt. neden mi? bir kere oyun sizi ortamına direkt alıyor. oregon gibi doğa harikası bir yerde geçtiği için kendinizi oyun haritasında şelale falan izlerken buluyorsunuz. bir taraf orman bir taraf karlı dağlar bir taraf da şelaleler olunca insan kendini alamıyor. karakterimiz deacon st john * bir afganistan gazisi. askeri geçmişi var, bir kaç tur afganistan'da görev aldıktan sonra ülkeye dönüyor ve bir nevi sivil askerlik olan mc'ye katılıyor *

oyunun grafikleri cidden son yıllarda gördüğüm en iyilerden. şurada oyunun ayrıntıları hakkında bahsetmişler biraz ama ben şuradaki olayları daha çok sevdim

buradan sonrasına spoiler ile devam edeceğiz.

--- spoiler ---

ben en başından deacon'ın karısı yüzünden bir haltlar olduğunu anlamıştım. kadının sürekli dağ bayır bitki toplaması ve göt kadar ilçede kocaman bir araştırma merkezinde çalışması şüphelendirici idi. zaten bir noktadan sonra karısını o askeri üste bulacağını az-çok tahmin edecek kıvama geliyordunuz. şurada virüsün neden ve nasıl çıktığını anlatıyorlar. o değil de karantina zamanında falan şu oyunu oynamak çok garip geliyor. 5 sene önce kim diyebilirdi ki 1.5 yıl pandemi denen illetle yaşayacaksın? hassiktir lan derdik, şimdi resmen oyundaki gibi olmamak için uğraşıyoruz. oyunda yapay zekadan dem vuranlar olmuş, arkadaşlar oyunu kolay modda oynarsanız tabi salak salak hareket yaparlar, getirin bakayım en zor moda o zaman göreyim sizi. ateş bile etmek için 3 kere düşünüyorsunuz en zor modda. susturuculu öldürseniz bile ölen kişiyi hemen telsizden arayıp cevap gelmeyince devriye atıyor yapay zeka. en zor modda horde olayına değinmiyorum. cidden parmaklarım ağrımıştı geçmek için. kısacası cidden 10 numara oyun olmasına rağmen underrated kalmıştır bu oyun. nedeni de pc'ye geç çıkması ve ilk başta biraz bug dolu olması.
    --- spoiler ---
  • son zamanların en çok hakkı yenmiş oyunu.
  • karantina gunlerinde yaklasik 1 haftami guzel gecirmemi saglamis oyun.
    oncelikle oyunla ilgili cok sayida pozitif ve negatif yorum var. ama sunu soyleyebilirim ki negatif yorumlarin cogu oyunun aslinda bir ps exclusive oyundan beklentilerden dolayi...

artilari:

- hikaye surukleyici. kliselerle dolu olsa da sizi icine cekiyor. senaryo tam bitmeye yakinken hoop baska bir harita aciliyor ve senaryo surukleyici sekilde devam ediyor. bekledigimden uzun bir hikayesi var. hikaye de hic fena degil , yani bir world war z sonrasi apokaliptik bir cag ve sizin esinizi bulma arayisiniz..
    -yan gorevler ve ana gorevler arasindaki denge guzel. yan gorevleri oynamak da cok eglenceli.
    -muzikler cok ama cok basarili. rdr2 finalinde yasadiginiz hisleri oyun icinde 3-4 defa yasiyorsunuz.
    - oyundaki motor-muhimmat-envanter dengesi basarili. bir taraftan motorun benzini ile ugrasirken bir taraftan patlayici muhimmat arayisina giriyorsunuz.
    - oyunu 5+1 sistemde oynadiginizda zombilerin sesleri muazzam etkiliyor sizi. ses efektleri ve oyunun surround sesi gercekten basarili.

eksileri:
    - herkesin surekli bahsettigi fps dususleri ve ara sira olan buglar. ps4 versiyonunda bugune kadar gormedigim fps dususleri gordum. ama bunlar oyunu etkilemiyor. bu dususler daha cok haritada motorla gezdiginiz yerlerde oluyor. catismalar veya kritik noktalarda rahatsiz etmedi.
    - aı bazen nasil yani dedirtecek sekilde supriz cikislar yaparken bazen tam bir mala bagliyor. ozellikle suikast yapmak istediginizde...

bazi tuyolar
    - ot toplamakla ve hayvan eti kesmekle ugrasmayin. zaman kaybi
    - ana gorevlerin ara sahnelerini izleyin. hikaye orgusu hic fena degil. yan gorevlerin ara sahnelerini gecebilirsiniz.
    - ozellikle benzin istasyonu yakinindaki pusu kamplarini onceden temizleyin. oralara daha sonra hizli seyahat yapabilir ve ara durak yapabilirsiniz. benzini bulmak bazen cok zor olabiliyor.
    - oyunu ilk basta zor olarak oynayin. kolay ve normal modlara bulasmayin.
    - iron mike kampina yogunlasin. ganimetleri oraya verin.
    - paranizi oncelikle motora harcayin. silah tuccarini oyunun sonlarina dogru saglam bir sniper ve tufek icin ziyaret edin.
    - haritada x isaretli nero noktalarini mumkun oldugu kadar oncelik verin. saglik-odak-canlilik oncelik olsun.

karantina gunlerinde herkese iyi oyunlar dilerim..
  • tutmadığı halde sözlük üzerinden bu oyunu alma isteğini belirten ve bir de akıl verir gibi "ikinci el bir malın fiyatının en az yarı yarıya düşmesi gerektiğini unutmayalım lütfen" yazan yazarların da oynadığı/oynamak istediği oyunmuş.

bedava verelim?
  • bir playstation exclusive oyunu olarak eksikleri olmasına rağmen, muhteşem bir deneyim yaşatan oyundur.

burda özellikle bazı yorum yapan kişilerin bi kaç youtube videosu izleyerek, oyunu oynamadan yorum yaptıklarını gördüğümü söyleyebilirim.

oyunun metacritic kullanıcı puanı da 8,3 ve genel olarak dünya çapında fazlasıyla sevildi. umarım devam oyunu gelir bir şekilde..
  • yavaş yavaş inceleme puanlarının belli olduğu oyun.

gamespot: 5/10
    metacritic: 72/100
    ign: 65/100

yılın bombası. elinizde patlayabilir aman dikkat. çok ümitliydik, olmadı sanırım.

edit: oyuna 40-50 saatimi gömdüm ve bayılarak oynadım. hatta azmedip platin kupayı aldım. her ne kadar sık sık fps drop olsa da mekanikleri ve hikayesiyle beni benden aldı. olmadı sanırım dedim ama olmuş bu oyun. tükürdüğümü yalıyorum ve 8/10 veriyorum. mis gibi oyun alın oynayın.
  • ps5'te 80 küsür saat oyun süresinden sonra bitirdiğim oyun. iyi ki de oynamışım diyorum, hala da toplanacak yapılacak bir ton iş var.

bu arada 5 sürümünde 60 fps, herhangi bir texture yükleme sorunu da yok, olmasın bi zahmet.

oyunun dünyası yaşıyor, manzaralar harika. motor sürmek çok keyifli. nereye doğru sürseniz farklı bir kasaba, kamp, nero kontrol noktaları, haydut kampları, ripçiler, sürüler, kaçıklar vs ile dolu. hiç boş kalmıyoruz yani, motoru çekeyim kenara bir sigara yakayım dersin o zaman da ayı saldırır.

motorun modifikasyonu beklediğimden iyiydi, birçok parçası gelişiyor. yakıt tankı, nitro, cephane çantası vs gibi özellikleri de var.

silah ve bomba geliştirmeleri de gatet detaylı.

oyunun hikayesi beni tatmin etti, karakter içine çekiyor insanı, onun derdine ortak oluyoruz.

her kampın kendi halinde dertleri var, hayatta kalma çabalarını hissediyoruz.
    yaptığımız kamp görevleri ya da yardımlar bize kamp kredisi ve güven seviyesi olarak dönüyor. her kampın kendine ait kredi ve güven seviyesi var. örneğin güven derecesi 3 olan el bombasını o kampta 3. seviyeye gelmeden satın alamıyoruz gibi.

birkaç gözüme takılan eksik nokta, karakterimizin yüzememesi. zombilerden vs kaçarken suya dalıp oyunu kolaylaştırmayalım diye düşünülmüş olabilir.

bir de kampların kendini biraz tekrar eden yan görevleri bazen sıkıcı olabiliyor.

8.5/10 dur benim puanım.

edit: oyunun tr altyazısında bazı yerlerde altyazı kayması veya birbirine girme durumu oluyor, atlamışım bunu.
  • sağlam yamalanmış ki oyun çıktığında bahsedilen hataların hiçbiri ile karşılaşmadım.

kötü bir oyun değil öncelikle. uzun süresi boyunca oynatıyor kendisini ama grafikler çok çok iyi değil.

haritayı ve malum ortamın yansıtılmasını başarılı buldum. oyun başlarda zor gelmişti ama alışınca ve bazı özellikleriniz açılınca zevk vermeye başlıyor. üstelik oyunu bitirdikten sonra da yapılacak işler de var. psn ile geldiyse güzel vakit geçirmenizi sağlar ama 150-200tl para verilir mi bilemedim.
  • oyna oyna bitmeyen oyun. ana hikaye bitse de hala yeni yan hikayeler ve görevler açılır. 1 ay sürdü bitmesi. 100 saati geçmiştir.

--- spoiler ---

nerocu brian'ın maskesini çıkarması ile bütün yan hikaye ve görevler de son buluyor sanırım. ikinci oyun için açık kapı bırakmışlar. mutasyona uprayan virüs, artık zeka ve beyni etkilemeyip sadece fiziksel değişim sağlıyor.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap