1. ibretlik bir mektuptur, göz yaşlarıyla okudum. tam metni şöyledir:

sevgili torunum,

biz bu vatan için, din için, namus için, aç-bilaç, yalınayak, sırtta eski bir çuval, kah cehennem sıcağında, kah it donduran soğuklarda; gelibolu’da, sarıkamış’ta, iç batı anadolu’da, urfa’da, maraş’ta, antep’te, süveyş’te savaştık. niye? oğullarımız, torunlarımız rahat etsin, inançlarını serbestçe uygulayabilsin, emperyalist devletlerin değil allah’ın kulu olsun diye.

fakat sen ne yaptın? bizim sana allah’ın izni ve inayetiyle temin ve tedarik ettiğimiz bu rahatlık seni azdırdı. “ateist” olmak adı altında yoldan çıktın, allah’ını, peygamberini ve kitabı unuttun. marksist-leninist dünya görüşünü, materyalizm, absürdizm ve darwinizm gibi saçma ve lakayt bir takım felasife ve fikriyyatı beyhude yere benimsedin. şimdi esef ile müşahade etmekteyim ki meğer biz emperyallara karşı silahlı mücadeleyi kazanmışız ve fakat fusus ki fikri mücadelede mağlub olmuşuz. heyhat!

torunum,

silkin de kendine gel koçum, bak gittiğin yol, yol değil. hemen tevbe müessesine başvur ve iman et. allah’ın lutf-u keremi boldur. aksi halde senden ilelebet utanacağım ve sen kaybedenlerden olacaksın. ateizm diye bir şey yok. bilakis bunlar boş işler evladım.

doğru yolu bularak emperyallare karşı 90-100 yıl evvel giriştiğimiz cengin son hamlesini yap, ve garbın sana dayattığı senin de safiyane kandığın kalıpları yık, bunların hepsi birer sh*t, crap and mess, you know this, come on! (sen biraz gerizekasın anlamazsın, burada ingilizce kelimelerle emperyalizmin vatanımıza etkilerine gönderme yapıyorum, kapiş?)“

deden.

p.s. ingilizce kelimeleri arıburnu'nda anzaklardan öğrenmiştim. adabı muaşeret öğretiyorlar sandımdı ama kaba söz olduklarını sonradan öğrendim, hınzırlar küfür öğretmişler bize meğer. bu arada bayram abi’ne git, çok feyizli bir abi. sana doğru yolu bulmanda yardım edecek.
  2. gercek metin su sekildedir;

"sevgili torunum,

oncelikle sunu belirtmek istiyorum ki din tercihin tamamen sana aittir. hayatta en dogru yol gosterici ne yuzyillar once yazilmis bir kitap, ne de ahlaksiz sakalli hocalar, şeyhler, şıhlardır. en dogru yol gosterici bilimdir. sana bu konuda sitem edecek degilim. benim sitemim baska...

biz cumhuriyeti kurduktan sonra gericilerin, yobazlarin, saltanat duskunlerinin bu cografya uzerinde yonetim hakkini ellerinden alabildik. ancak koklerini tamamen kurutamadik. sana dusen kisitli bir zaman icinde, bu topraklar uzerinde aydin bir nesil yaratabilmekti. ancak bunu basaramadin. rehavete kapilip, kafayi dinle imanla bozmus yobazlarin onda biri kadar calismadin. su anda da bunun cezasini cekiyorsun.

silkin de kendine gel koçum, bak gittiğin yol, yol değil. biliyorum bu aralar kacip gitmeyi hayal ediyorsun bu ulkeden.. ama kalip savasmazsan iste o zaman kemiklerim sızlayacak.. hicbir sey icin gec degildir. bunu hicbir zaman unutma.

deden"
  3. bilinmezliğe doğru giden torununu hakikate çevirme yolunda bir dedenin ibret alınası mektubu.

dedesinden ateist torununa sitem dolu mektup hakkında bilgi verin