şükela:  tümü | bugün
 • tenzili muafiyet olarak kullanılır bizde.
 • saglik sigortalarinda, sigortanizin tedavi masraflarinizi karsilamaya baslamadan once odemeniz gereken miktar. ornegin $200
  deductible gibi bir opsiyonunuz varsa, o yil icindeki tedavinizin 200$lik kismini siz odersiniz.
  eger tedavi masrafiniz 200$ ustundeyse sigorta sirketi $200i ve kalan miktarin anlasilan yuzdelik miktarini sizden tahsil eder.
 • sigorta kapsami disinda kalan tutar. benzer uygulama araba sigortalarinda da gorulur. hasar durumunda, hasar bedelinden "deductible" dusulerek odeme yapilir. deductible ne kadar yuksekse, sigorta primi o kadar dusuk olur.
 • burada deduct edilen para, sigorta şirketinin kendi masraflarından deduct ettiği paradır. yani sigorta paketinin kapsamından deduct ettiği/çıkarttığı paradır.

  yani mesela sen sigorta şirketinde çalışıyorsun. önüne mehmet amcanın faturası geliyor. deductible kısmında 200 dolares yazıyor. çat diye o 200 dolaresi mehmet amcaya geçiriyorsun ve kendi faturandan düşüyorsun.

  yanlışsam düzeltin.

  edit: aynen böyleymiş. arkadaşlar teyit etti.
 • gemi sigorta poliçesindeki muafiyet maddesi. muafiyet veya tenzili muafiyet şeklindeki iki anlamıda sigorta lisanına yerleşmiştir. genellikle, özel avarya tazminat ödemelerinin, ancak belirli bir miktarı aştığı takdirde veya oturma, batma veya yanma gibi bir kazanın oluşmasında yapılmasını şart koşar. ancak, ziya, asgari miktara ulaştığı veya muafiyet maddesinde belirtilen kazalar dolayısıyla meydana geldiği takdirde sigortacı tam ödeme yapar.
 • sigorta ile ilgili kullanıldığında sigortanın kapsamadığı tutarı ifade eder. sigorta kapsamında yararlanabilmeniz için öncelikle bir miktar ödeme yapmanız şekilde olabilir, her işlemin (tedavi, tamirat sigortanın konusu neyse)belirli bir kısmını (yüzde şeklinde ya da sabit bir tutar şekilde olabilir) ödeme şeklinde olabilir.
  vergiyle ilgili kullanımı ise, düşülebilen, tenzilatlı anlamına gelir. 'vergiden düşmek' deyimimiz yerine ingilizce'de bu kelime kullanılır. (tax deduction)
 • ingiltere'deki sigortacılıkta excess olarak geçer. sigortanız herhangi bir ödemeyi yapar fakat sigortanızda excess miktarınız var ise, o miktarı ödemek zorundasınızdır.

  diyelim aracınız yada eviniz bir konuda £10.000 kadar hasar gördü ve £250 excess tutarınız vardı. siz ödenecek £10.000'in £250'sini ödersiniz, gerisini sigorta karşılar. fakat hasar £300 ise işler değişir tabi, siz gene £250 ödersiniz ama sigorta sadece £50 öder.

  hiç excess ödemek istemiyorum da diyebilirsiniz fakat bu durumda sigorta maliyetiniz yükselir.
 • siktigimin amerikan saglik sisteminde, saglik sigortasinin tibbi faturalarin bir kismini odemeye baslamadan once hastanin odemesini bekledigi miktar.

  ornegin kolunda sizi olan hasta ortopediste gittiginde rontgen cekilen hasta eline 5000$ fatura aliyor, ve bunun 500$'ini kendi cebinden oduyor, cunku sigorta policesinin deductible'i 500$. sigorta geriye kalan 4500$'da islemeye basliyor.

  bunu copay ve coinsurance ile toplayan hasta, cebinden cikacak toplam parayi boylece ogreniyor.