• restoresi tamamlanan, balat'taki bulgar kilisesidir.
  • balat'ta bulunan türkiye'nin 15 milyon dolar bulgaristan'ın 1 milyon dolar vererek tadilatını tamamladığı kilise. bu kilisenin tadilatına türkiye 15 milyon dolar harcarken bulgaristan'daki koca mahmut paşa camii'nin avlusu akşamları bar olarak kullanılıyor. türkiye siyasetinin ne derekede, dünya liderinin! ne şaşkın olduğuna misaller bundan ziyade. işin tuhaf tarafı bu hakikatin söylendiği kendisini "müslüman" olarak tanımlayan insanların tavrı. ağzının tadının bozulmamasının teminini islami kaynak olarak sayılan kuran-sünnet-icma vesair sıralamasının nasıl üstüne koydularına nazar edebilirsiniz.
  • 07.01.2018 tarihinde cumhurbaşkanı erdoğanın da katılımı ile hizmete sokulmuştur.

kilise, osmanlı imparatorluğu döneminde sultan abdulaziz'in fermanıyla inşa edilirken ilk prefabrik yapı ve ilk bulgar kilisesi ünvanlarını aldı.
    1898 yılında istanbul’da törenle açılan sveti stefan kilisesinin mimarlığını hovzep anzavur yaptı.

inşası için tuna nehri üzerinden istanbul’a taşınan 500 ton demir parçası, 1891 yılında viyana’da döküldü.

bulgarların kültürel ve dini bilincinin uyanışını temsil eden kilisede, ilk kez buharlı şahmerdan kullanılarak kilisenin zemini güçlendirildi.
  • bulgar kilisesi, sveti stefan kilisesi gibi isimlerle bilinen bir kilise. istanbul balat tarafında. bazı yerlerde dünyadaki tek demir kilise olarak geçiyor. bazı yerlerde de dünyada üç örneği var diye söyleniyordu. aslında dünyada üç demir kilise örneği varmış ama günümüze ulaşan sadece istanbul'dakiymiş. yani şu an için tek örneği istanbul'da. ondan öyle diyorlar. diğer iki kilisenin yerlerine de baktım. onlar da önceden arjantin ve avusturya'da bulunuyormuş.
  • hep eminonune giderken önünden gecerdik ve hep bakardim ve düşünürdüm ici nasildir acaba diye. sonra bu bulgar kilisesi tadilata girdi ve bu tadilat 7 yil sürdü. neyse yine bekledik biz. en sonunda acildi ve ben dun gidebildim. öncelikle sunu soyleyeyim cook begendim ve etkilendim. adi gibi demir her yeri. iki katli ici. gittigimizde ilahiler çalıyordu. iceride genelde turistler vardi. asiri kalabalik degildi biz haftaici gittik ondan olabilir. kapidan iceriye girdikce devasa gorkemli bir seyin icine girdigini hissediyorsun. asiri isciligi olan ve goz dolduran bir kilise. gormek lazım ve cok onemli bir detay var o da dunyadaki tek demir kilise olmasi. aslinda 3 taneymis turkiye, arjantin ve avusturya olarak ama onlar yok olmuş sadece balat'ta olan kalmis. o yüzden daha bir degerli. diger adi da sveti stefan kilisesini gormenizi tavsiye ederim.
  • asıl adı sveti stefan kilisesi olan bir bulgar kilisesidir. istanbul'un balat bölgesinde, haliç kıyısında yer alır. neo-bizans stilinde, dökme demir kullanılarak inşa edilmiştir. dünyanın demirden yapılan tek kilisesi olma özelliğini taşır. 3 kubbeden oluşur ve yapısı haç şeklindedir. 2011 yılında, 15 milyon liradan fazlaya mal olacak olan bir restorasyona girmiştir. restorasyondan sonra, kilisenin açılışının 120. yıl dönümü olan 8 ocak 2018 tarihinde bulgaristan başbakanı boyko borisov'un da katılımıyla tekrar ibadete açılmıştır. kilisenin bahçesinde, 19. yüzyılda yaşamış önemli bulgar rahip makariopolisli hilarion'un da mezarı bulunmaktadır.
  • önünden geçerken her defasında kendisi ve bahçesi resident evil evreninde yer almalı diye düşündürten kilise. ambiyansı ve konumu baya iyi.
hesabın var mı? giriş yap