• hem oynar, hem söyler bir kadındır deniz türkali diyelim ilk batında.. akabinde devam edelim: vedat türkali beyin kızı; barış pirhasan beyin kızkardeşi ve son olarak da atıf yılmaz'ın da zevcesi olur kendileri..

protest müzik icracısı olarak, özellikle 12 eylül zamanında evropa illerinde takılmış olan deniz hanım genellikle tek kişilik oyunlarda rol kesmek ister, zira pek bir narsist olduğunu kendi de kabul etmiştir evvelce.. (atıf bey kendisine pek başrol vermemiştir bilindiği üzre; tabii bunu kimi zaman "kötü oynuyorsun", kimi zaman da "karımsın, yakışık almaz" kisveleri altında yapmıştır a ayrı..)

gelgelelim ailesine: dedik a, vedat beyin kızı, barış beyin kardeşi diye.. efendim, ortada bir soyadı muamması var tabii işbu halde.. nedir, hemmen açıklayalım elbet, bir tarafımız şişmeden: imdii deniz hanım, normalde, vedat ve merih pirhasan'ın kızı.. türkali'yi rahat rahat yazmak amacıyla sonradan devşiren vedat beyin ilk soyadı demirkan; lakin soyu pirhasanoğulları'ndan geldiği içün, mahkeme kararıyla pirhasan soyadını almıştır evvelce; e böylece zevcesi ve oğlunun soyadı pirhasan olmuş oluyor, değil mi efendim..

pekki, deniz hanımın başı kel mi, onun soyadı niye pirhasan olmuyor? şöyle ki: bu mahkeme kararı çıktığı vakitler, deniz hanım ernesto casalini bey ile evli olduğu içün bu değişiklikten yararlanamıyor (ecnebi ya kocası ondan yani, türk hukuk sistemi malum).. ha bu arada, boşanıyor tabii; lakin "ben bu kadar soyadı içinden bari türkali'yi alayım" demesine fırsat kalmadan atıf beyle evleniyor, lakin soyadı yine de yılmaz olmuyor deniz hanımın.. e neden? çünkü atıf beyin de gerçek soyadı batıbeki, yani n'oluyor, deniz batıbeki oluyor yasal olarak..

vesselam, deniz türkali demirkan pirhasan casalini yılmaz batıbeki işte, ne uzatıyorsam daha..
  • aşkta bahsederken

- siz aşık olursunuz biri o aşka denk gelir

diyerek aşkın en doğru anlatımlarından birini yapmıştır
  • fatmagül'ün suçu ne dizisinde çaresiz hisseden, oğlunun tecavüzünü içine sindiremeyen ama sesini de çıkaramayıp ikilemler yaşayan anne karakterindeki başarılı ve abartısız yorumuyla dikkati çekiyor.
    ayrıca ilerlemiş yaşına rağmen yüzü ile oynamamış olması, botokstu, dolguydu, estetik kurbanı olmaması takdire şayan. belki de bu yüzden yüzündeki hüznü, çaresizliği iyi geçiyor seyirciye. belli ki bir şeyleri aşmış, yüzünü değil içini doldurmayı tercih etmiş.
  • ''deniz türkali / oyuncu: kadınların bedeni hakkında siyasilerin, erkeklerin söz söylemeye hakları yoktur. bedenimiz bize aittir; kürtaj mı olacağız, hamile mi kalacağız, sadece sevişecek miyiz tüm bu kararlar bize aittir sadece. kadınların bedeni kadınlara aittir; kürtaj olmak isteyen olur, olmak istemeyenler olmaz. cinayet konusuna gelince; onlar önce kendi yaptıkları cinayetlerin hesaplarını versinler, bizim bedenlerimizle uğraşmasınlar.''

http://t24.com.tr/haber/yazarlar/205210
  • eşi atıf yılmaz'ın cenazesinde, "ben şimdi onca şeyi kime anlatacağım!" diyerek eşten çok konuşabildiği tek kişiyi kaybetmenin acısını en derinimizde hissettiren kadındır.
  • 1977 yapımı ibo ile güllüşah filminde gülşah'ın gazeteci teyzesini oynamıştır.
  • gece, melek ve bizim çocuklar filminde canlandırdığı melek karakterinden çok etkilenmiştim.
    orada tecavüze uğradığı sahneyi izlerken gözlerimi kapatmıştım; utanmasam kulaklarımı da kapatacaktım, çığlıklarını duymamak için.

seneler önce kendisi ile yapılan bir röportajda şöyle demişliği vardır;

gazeteci : atıf yılmaz'la uzun süren bir ilişkiniz var, bunu neye bağlıyorsunuz?
    deniz türkali : başarılı olmak için yönetmenin yatağından geçmek gerekiyordu. ben yönetmenin yatağına demir attım.
  • dünyanın en güzel, en güzel kalpli kadınlarından biridir. hem aklı hem kalbi bu kadar güzel çok az insan tanıdım yeryüzünde. bir de bugün bir açıklama yapmışlar açlık grevleriyle ilgili, bence yapılan açıklamaların en radikali. çünkü siyasi tutsakların taleplerini sahipleniyor. hem bu kadar güzel hem bu kadar akıllı hem bu kadar iyi kalpli olup hem de bu kadar radikaldir yani. melektir aslında bence.

http://www.demokrathaber.net/…lum-degil-h12667.html
  • ve yine yillar sonra fark edildiginde bir kez daha; lola und bilidikid 'in bitis jenerigindeki sarkida büyüleyendir. tirnaklari ojeli oglanlar ve uzun zaafli kadinlarin sarkicisidir biraz da. oyuncusudur, isyankaridir, kadinidir. kendisi de söyler buzlu sularda birbirine benzer bütün baliklar diye. biz gercekten sevilmedikce üsüyen balikciklar hepimiz üsüye üsüye sokulmak isteriz soguguna. daha da üsümek icin ki bir süre sonra kor olur donan yerlerimiz. kirlarin kötü cocuklari arasinda yüzü gözü carpa carpa morarmistir hayata, hepimiz gibi. sarkilarindaki sesi eksik bir seyler oldugunu hatirlatir bu macerada. o eksikligin adini en güzel onun sesi anlatir. cihangir kedilerinin en kuytu askidir her dem.

hümeyra'yla birlikte bu topraklardaki en haysiyetli iki kadin sarkicidan biridir. bunu da buraya yaziyorum!!!(ki okursa gülecektir bu haysiyet lafina, biliyorum...)

kopup gelir mi binbir asktan eski güzel sarkilarin bir gün deniz?
  • zeynep casalininin annesidir kendisi.
hesabın var mı? giriş yap