şükela:  tümü | bugün
 • evet sayın arkadaşlar.
  3 sene boyunca meslek lisesinde okudum ve son senemde temel liseye gitme kararı aldım. 3 sene boyunca doğru düzgün eğitim alamadım. son senemde çalışmama rağmen bu sene yks den kötü bir net yaptım.

  hedefim (bkz: bilgisayar mühendisliği) ama maalesef tutmadı. şimdi sorum şu 2 senelik (bkz: bilgisayar programcılığı) yazıp dgs ile geçiş yapmak mı yoksa bir sene daha çalışmak mı mantıklı ?

  bu arada dgs'nin ne olduğunu bilmeyenler için;

  dgs önlisans programını tamamlamış öğrencilerin kendi alanlarının lisans bölümlerine geçiş yapabilmek için girmiş oldukları sınav.

  60 türkçe, 60 matematik sorusu ve 150 dakikalık bir sınav. matematik kısmı, tyt matematik sadece biraz daha mantık ağırlıklı.
 • dgs ile geçiş yapmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli şey 1) kontenjanlar üniversite sınavı kadar yüksek değildir hatta çok çok sınırlıdır. 2) matematik bilgisi ve temeli yoksa dgs bir işe yaramaz. yüksek net gerekir. ama iyi bir matematik bilgisiyle zor değil.

  kontenjanlar burada.
 • dgs bir maranton gibi konu eksigini kapatir sıkı, saat tutup deneme sinavlari cozersen oluyor istedigin universite olmasada istedigin bolum 1 sene sıkı calismayla oluyor en azindan 7 sene once oluyordu
 • bölüme göre değişebilir konu kilit +rep
 • bir soru. bence değil. ya manuel olmalı, ya tam otomatik.
 • bunu volkswagen kullananlara sormak lazım ama golççüler biraz tepkili olabiliyor bu konuda.

  asıl konuya dönersek, elbette mantıklı o azmi kendinizde görüyorsanız.
  hatta yazılım işine sahiden kendinizi verir ve severseniz 4 yıllık okul mezunu olmak da zorunlu değil. benim 2 yıllık mezunu olmasına rağmen güzel pozisyonlara terfi etmiş it sektöründe tanıdıklarım var. olay kişinin kendisinde bitiyor sonuçta. çalışır, kendinizi geliştirir, dil öğrenir, algoritma çalışırsanız oluyor bir şekilde bu işler.
 • dgs ile geçiş yapma süreci;
  önlisans mezuniyet notu çok önemlidir. bu not önlisans başarı puanını oluşturmakta ve sınavdaki puanın üzerine eklenmektedir.
  daha açık yazmak gerekirse şayet çok yüksek puanlı bir bölüme geçiş yapmak isteyen bir aday sınavda full çekse ama mezuniyet notu 2,5 olsa (üniversitede 4'lük sistem) yine puanı yetmiyor.

  dgs ile geçişte kontenjanlar o bölümün yks kontenjanının %10 u kadardır.
  matematik ve türkçe soruları mevcuttur sınavda.
  matematikte fule yakın yapamayan aday özellikle sayısal bölümlerde şansı çok azdır.
  geçmeyi düşünülen lisans programının taban puanlarına ösym den bakılarak, internetten dgs puan hesaplama yapabilir ve ona göre yol çizilebilir.

  t:hatalı başlığa sahip sorunsaldır.
  edit:başlık taşınmış.
 • dgs eğitim sisteminin bug’ıdır. mühendislik için istanbul, ankara, izmire gitmek isteyen ama üniversite sınavını siklememiş, zeki ama çalışmayan ortalama bi anadolu lisesi öğrencisinin kullanabileceği bi çeşit (bkz: eternalblue)sudur.
 • 2 kere dgs ile geçiş yapmış biri olarak sana tavsiyem okuldaki başarı puanını çok iyi tutman hatta bölüm birinciliğine oynaman lazım. sınav zor bir sınav değil mantık ve zaman yönetimin iyiyse zaten sınavdan iyi puan alırsın ama iyi üniversitelerin kontenjanı çok az şöyle örnek vereyim benim zamanımda boğaziçi uluslar arası ticaret 2 kişi alıyordu sadece.