şükela:  tümü | bugün
 • arkada donup duran "okula gıtmek zorundasın" repliğinin en sonunda dancer in the dark filminden makaslanmıs oldugunu fark etmemle, daha da anlamlı hale gelmis sagopa eseri.
 • süper bi sagopa kajmer şarkısıdır, bir pesimistin gözyaşları adlı albümde bulunur. sözleri:

  birikimlerimiz kısıtlı, arzularımızın ışığı,egoizme yansıdı, ya da kısıtladık insancıl yanımızı, tokatladık karanlığa mum yakanları. barış hududuna mermi atanların akıbetini yazan hocalarım oldu savaş yanlısı. literatürün gerereği yapıldı. atamın ellerini aradım. kürsülerde yetişen mengenelere her yılım on elimi kaptırmaktan yıldım, yılım bana zehir oldu yine, halkım alkış tuttu ve ben elimi kırdım. geçemediğimiz köprüler ardımızdan ağladı, tıpkı yere düşen ekmek kırıntıları gibi, zan altında masum yedi kelepçeleri ve sırıttı birileri, makam arabalarna yol ver geçsin, emri vaki olmuş her yolcu, açılan çenelere çekici ver çaksın,yazılı kuralların kuramları aştı. parmakları kırılan bu yazar yılmadı, kaç yazar alim olsan, amacını yamacında doğarak yok oldu sezar, dedelerin toprak oldu bak orda mezar!... yalanla savunan dürüstle tanıştı, tekmeyle kovulan kiniyle yarıştı, paradan uzak olan silahla tanıştı, hayatla darılan ölümle barıştı.

  nakarat
  hainlik diz boyuna, laik durum acı kadere bağlanmış iş bitik
  taktiklerimizin nefesi kesilmiş, didaktik kitaplar sobada odun
  ve yurdun taşı toprağı çakıla karışmış, hocalarım eylem yürüyüşünde
  bilginlerim afaroz edildi didaktik kitaplar sobada odun.

  bir okumuşum tam onbeş sene sürece, ve okulumu kırmışım kırılmışım dünümde. şimdilerde ezbere büyüdüğümü anladım tek düze. bilgilerimi çöpe attığım defterlerimde bıraktım ve soru kağıtları artık yok önümde, tıpkı sorulan sorulara cevap olamadığı gibi. verilen cevaplara kayıtsız kalanım, ben talanım, ortadayım çevremde bu koca şehir, elimde dumandan ibaret bir zehir, kibirle yıkanan insancıklar ortasında binlerce çocukluğum, çantalarına koymak için bekliyor geleceğini. ben işte oydum şimdi buyum. önümüze bakıp da yönümüzü bulamadık, gözümüzü açıp da yolumuza varamadık, sözümüzü tutup da ileriye adım atamadık, adımızı karaladık ama temize çıkaramadık, atamıza rüsvayız, şimdi ben soruyorum sayın hocam pişman mısınız? gelecek sizin eserinizdir, ezbere nesiller yoldalar, kırmızıda geçtiler, yeşili beklemeden meydanı boş bulan her hergele, mengene oldu ülkemi yedi afiyetle beni de. siz diplomasına imzalarınızı attınız, şimdi yine soruyorum sayın hocam pişman mısınız? imzalarınız ateşe verdi kibritin torpilini ve yandı okul önlükleri, üniformalarda saklanan büyük teröristleri yarattınız, kararttınız, 25 senedir beklediğim aydınlık geleceğimi, biraz abarttınız!...
 • "bir okumuşum tam onbeş sene sürece, ve okulumu kırmışım kırılmışım dünümde" sözleri ile gönlümün öğrenci şarkısı olan sagopa eseri. doğru söze ne hacet zaten.

  "hainlik diz boyuna, laik durum acı kadere bağlanmış iş bitik
  taktiklerimizin nefesi kesilmiş, didaktik kitaplar sobada odun
  ve yurdun taşı toprağı çakıla karışmış, hocalarım eylem yürüyüşünde
  bilginlerim afaroz edildi didaktik kitaplar sobada odun."
 • şarkının sonunda söylenen "neden okulda değilsin? okula gideceksin dediysem gideceksin! dalga mı geçiyorum ben! okuman lazım okuman lazım..." şeklindeki hönkürmeyle insanda katil olma hissiyatı yaratabilen şarkıdır ayrıca.
 • şarkının en vurucu yeri; "zan altında masum yedi kelepçeleri ve sırıttı birileri" dedikten sonra araya bassla birlikte, "makam arabalarına yol ver geçsin, emri vaki olmuş her yolcu" sözlerinin girmesidir. dinleyeni bir anda gaza getirir.
 • --- spoiler ---

  sobada odun.

  --- spoiler ---
 • kelime manasıyla "öğretici" niteliği olan kitapların dahil olduğu kategoridir.
  ahmet hamdi tanpınar'ın "xix. asır türk edebiyatı tarihi" isimli kitabı gibi.
 • zamanın güzel ve vurucu nitelikteki şarkılarından biri. hem kişisel hem de toplumsal yergileri müthiş. karakterin kendisi bi' daha böyle şarkılar yapmadı zaten.

  http://www.youtube.com/watch?v=bwxb45sj1l4
 • "makam arabalarına yol ver gecsin" demis zamaninda, "üniformalarda saklanan büyük teröristleri yarattınız" demiş zamanında bu şarkısında sagopa. ah bir de şimdiki haline bak bir de, hükümet yalakası olan bir adamdı, önce müziğini, sonra kendini bozdu.

  arada rastgele mod çalarken rastgelip özlenilen şarkıdır vesselam.
 • nereden nereye dedirten şarkı. sagopanın protest rapi bırakmak üzere olduğu dönemde çıkan şarkısıdır ayrıca. sonralar boşladı en sonunda da bıraktı ya da değişti diyelim.