şükela:  tümü | bugün
 • doga korumacıların yeni dernegidir. merak edenler buyursunlar web sitesini gezsinler, ankarada olanlar buroyu ziyaret etsinler.

  http://www.dogadernegi.org/
 • bakü - tiflis - ceyhan petrol boru hattı'ndan* acayip maddi destek alan çevre kuruluşu. çevreyi katleden (birileri çıkıp olur mu, biz acayip çevreye duyarlıyız, hattın rotasını değiştirdik doğaya zarar vermemek için filan diyebilir, takılmayın siz onlara) petrol boru hattından para alan, petrolcü parasıyla çevrecilik yapan kurum. bunu ben söylemiyorum, internet sitelerine kendileri de koymuşlar zaten kocaman, "sponsorlarımız" bölümünde mevcut.

  http://www.dogadernegi.org/index.php?sayfa=6
 • bültenleriyle bilgilendiren, ögreten, cevreye daha duyarli insanlar yetismesine ön ayak olan, olmasini umdugum, dernektir.
 • tarkan ve orhan gencebay'ın "uyan" adlı sarkıyla destek verdigi dernek.
 • websitelerinde "ülkemiz doğasının sorunları için yapıcı ve yerinde çözümler getirmeyi" kendilerine ilke edindiklerini açıklayan stk.. pek muhteşem, harikulade bu..

  hali hazırda medyanın desteği bu denli arkalarında iken, özellikle de sıfır yokoluş projesine vatandaşların doğa derneğinin üstlendiği misyona olan inancı ile verdikleri destek ortada iken**, makyajı yerinde ancak içi boş projelere imza atmaktan imtina etmesi gereken stk..

  gittikçe artan ve doğa koruma çalışmalarını gerekli kılan temel problem olan insan nüfusu, bu nüfusun çağın getirisi engellenemeyen tüketim isteği ve bunların getirileri malumdur.. mevcut ekonomik politikalar, kırsalda (korunması amaçlanan bölgelerde) yaşayan halk üzerine bu denli yük bindirmiş iken, yerel halkın doğa koruma çalışmalarına katılımı mevcut ve kolay değildir; üstelik günden güne fakirleşen bölge insanlarından bu katılımın sağlanması giderek de güçleşmektedir.. bu gerçekler göz önünde bulundurulduğunda bol keseden yerel halkın katılımını sağladıklarını bildirmemeleri- iddia etmemeleri gereken: bizleri ve dahi kendilerini kandırmaması gereken stk..

  ayrıca, kişisel tatminden öteye geçmeyen ve de geçemeyecek; ancak zorunluluğu ve çözüm üretmedeki rolü de yadsınamayacak eğitim çalışmalarını (farkındalık çalışmalarını) tek başına çözüm diye sunmaması gereken, sunması çok tehlikeli sonuçlara neden olabilecek stk.. yani, azıcık kafamız çalışırsa böyle bir sunumun içi boş, şişirilmiş bir çözüm olduğunu anlarız.. ve vatandaş olarak aldatıldığımıza inanıp, doğa koruma gibi hassas bir konuda çalışma yapan bu ve benzeri stklara tavır alırız değil mi?
 • başkalarının yaptığı çalışmaları sahiplenerek kendileri yapıyor gibi göstermeleri ile gözümdeki inandırıcılıkları ve samimiyetleri tamamen bitmiş dernektir.

  şimdi aslında işin içinde olmadıkça yapılan ahlaksızlığın boyutunun farkına varılmıyor galiba. ancak yazık ki çevre koruma adına hala birilerinin umudu olabilen bu derneğin ya da dernek yetkililerinin kendilerini satma, iş yapıyor görünme anlayışı o derece artmış ki başkalarının emek verip yaptıkları çalışmaların üstüne konmaya kadar varmış.

  gözlerime inanamayarak http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/474994.asp adresinden okuduğum haberde, odtü biyoloji bölümü (ki ekoloji çalışmalarının tamamını ve genetik çalışmalarının da ciddi bir bölümünü yürüten bilimsel kuruluştur. ve adı tek satırda bile geçmemektedir!!) ve harran üniversitesinin ortak yürüttüğü tübitak destekli çalışmanın bir ortağıymışçasına açıklama yapabilmelerini kınıyorum. ayrıca ses getirmesi için orada doğa derneği adını yazmayı, bu haberi araştırmadan vermeye tercih eden gazeteyi, gazetecisini ve onun gazetecilik anlayışını da kınıyorum. ha dersiniz ki bu kınama ne kadar anlamlıdır. bu derneğin ya da bir başkasının yapılan bilimsel çalışmaların bile önüne geçerek doğa korumayı tekelleştirmeye çalışmalarına şahit olmak, işin iç yüzünün her defasında böyle iğrençleşebileceğini görmek ve bunun prim yaptığını görmek kendi adıma daha yolun çok başındayken şevkimi kırmakta..

  ha ayrıca, ceylanın sıfır yokoluş projesi kapsamında korunması amaçlanan türlerden birisi olması nedeni ile doğa derneğinden bir yetkilinin bu açıklamayı yaptığını düşünmek, iyi niyetinden gerçekleri göremeyecek kadar aptallaşmış olmayı gerektirir; şükür ki değiliz. çünkü haberde yer alan vericili tasmaların ceylanlara takılması, işaretlenen bireylerin takibi ve yapılan çalışmanın ceylanların korunması ile ilişkilendirilmesi aşamalarının hiçbirinde doğa derneği yer almamaktadır. bilim ahlaksızlığının tartışılmazlığını geçtim, böylesi bir çalışmanın üstüne konma mantığı görülmemiş bir ucuzluktadır.
 • hasankeyf için oluşturmaya çalıştıkları kamuoyunu takip ediyorum. greenpeace'e göre daha yapıcı protestolara imza atıyorlar. fakat ne yazık ki bu protestolar medyada yer alamıyor. devletin ve bankaların baskısı malum. naçizane önerim; yabancı kamuoyunu bir şekilde örgütlemeleri ve seslerini bu şekilde duyurabilmeleri. özellikle yürütmeyle ilgili sevindirici birkaç gelişmenin yaşandığı şu günler adım atmak için en uygun zaman.
 • doğa sevdasına oradan oraya koşuştururken bir yandan da kendilerine açılan davalarla, savcılarla mavcılarla uğraşmak zorunda kalıyorlar.

  destekleyelim, yalnız olmadıklarını bilsinler.
  http://dogadernegi.org/
 • doğa koruma ve stklarla ilgili tüm kafa yormalarımızda doğa derneğinin sermayesever duruşu konusunda hemfikir oluyorduk.. bugün yusuf gürcüsu'nun yazdığı yazı sadece doğa derneği müdürü güven eken'i değil, doğa derneği'nin özellikle su konusunda duruşunu da eleştirir nitelikte..

  (bkz: #22293629)
hesabın var mı? giriş yap