• emek, şiddet, kazanç konularında konu hekim olunca bazılarınız iki yüzlülük yapıyorsunuz. işçiler gariban, doktorlar lord, kontes çünkü algınızda. ön yargılarınıza tüküreyim.

önyargılarınızı kırmak için yazıyorum, emekse emeği görün diye yazıyorum;

ben cerrahi asistanıyım, 3 yıldır yılın 9 ayı ayda 10 nöbet, yılın 2 ayı ayda 15 nöbet tutuyor, yılda 20 gün de tatile gidiyorum.

ben bayram bilmem, geçen bayramın 1. ve 3. günü tek başıma nöbetçiydim. yoğun bakım, servis, cerrahi onkoloji servisi, yanık bölümü, tüm acil vakalar ve hastane içindeki konsültasyonlardan ben sorumluydum.

ben uyku bilmem, nöbetlerden 1’den önce yatağa girmem, giremem, gece acil 2-3 kez kesin arar. kalkar bakar ilk müdahalelerini yaparım, gerekirse acil ameliyatına girerim. nöbette 4 saat uyursam büyük lütuftur benim için.

ben pek dinlenme bilmem. nöbetim biter mesaim başlar. pazartesi 07.30’da başlayan mesaim salı 18.30’da biter. 35 saat iş yerinde kalırım. çarşamba sabah 07.30’da yine mesaiye gelirim. şanslı değilsem o gün de nöbet tutarım. perşembe 18.30’da işten çıkarım. eğer o ay serviste veya ameliyathanede çalışıyorsam öğle tatili de bilmem.

ben insanların hayatlarına dokunurum, onlara allah’ın da izniyle yardımcı olurum. en basitinden kıçı kırık apandisit ameliyatı yaparım ve neyi hep ilginç bulurum bilir misiniz? kesilen insanlar ameliyat ağrısını, apandisit ağrısı yanında gülerek karşılarlar, gece ameliyata ağrılı aldığım hastamı sabah gülerken,iştahı yerine gelmiş bir halde bana ne zaman yemek vereceksiniz derken bulurum.

ben insanüstü çalışırım. poliklinikte günde 140 hasta görürüm. 3-5 endoskopi yaparım, 2-3 abse-kist boşaltırım, en az 20 aktif pansuman yaparım, kanser teşhisi koyarım, kanser taraması yaparım. işimi yaparım ama yoğun yaparım.

serviste 50 hasta takip ederim. 50 insanın tüm sorumluluğu bende, burnu kaşınmasın tut da, drenlerine aniden kan dolup şoka girmesine kadar tüm sorumluluk senin. benim aldığım sorumluluğu bir düşün istersen.

senin baban haftada taş çatlasın 40-45 saat ayda 160-180 saat çalışırken, senin baban emektar işçi olurken ben 720 saatlik bir ayda 420 saat hastanede dururum. ben ama çuvalla para kazanan hem de oturan doktor olurum.

ve ben çuvalla filan da para kazanmıyorum. benim maaşım 4 parçadan oluşuyor. maaş, sabit döner, nöbet parası ve performans. bu 4 kalemden emekliliğime yansıyan tek şey ana maaş. aslında kazandığım para üstünden bir prim yatmıyor. bu yüzden bir uzmanın emekli maaşı 3.000 lirayı bulmuyor.

yani senin işçi, emektar babandan 1000 lira fazla bile değil.

evet, bir işçiyle bir cerrah emekli olunca arada 1000 lira fark olmuyor.

şimdi bu mu senin adaletin?
  • arkadaşlar bu kanun zaten eşitsizliği gidermek için çıkıyor. çünkü emekli doktor maaşları aynı memuriyet statüsünde çalışan savcı, hakim ve subay emeklilerinin maaşlarının yaklaşık yarısı kadar ve bu kanun ile sadece bu fark gideriliyor. ayrıca emekli doktor çalışmaya devam ederse bu fark ödenmeyecek. maaşları bilmeden ezbere yorum yapmayın ve kanun teklifini iyi okuyun. ha ben de isterim hakimle işçi aynı maaşı alsın hatta devlet çalışan çalışmayan herkese 50 bin lira maaş versin ama öyle bir dünya yok maalesef.
  • bilmeden ahkam kesenleri çeken başlıktır. bugün otuz yıllık bir hekim 2500-3000 lira emekli maaşı almaktadır. çoğu hekim istediği halde bu maaşla geçinemeyeceği için yaş haddine veya ölene kadar çalışmaktadır.
    geç kalınmış bir zam kararıdır.
  • doktorların emekli maaşının zaten olması gereken seviyeye çekilmesidir. bir hakim, savcı ve subay emeklisinin neredeyse yarısı kadar emekli maaşı alan doktorların maaşının olması gereken düzeye çekilmesidir. doktorluk bu makamların hepsinin üstündedir ve daha çok kazanması gerekir. o pembe g.tunuz bir tek doktorlara yetiyor değil mi sayın kıskanç, aşağılık kompleksli ekşi sözlük popülasyonu. yiyorsa savcı hakimin emekli maaşını konuşsanıza
    haklı olan yasa tasarısıdır.
  • sözlükte hiç olmadığı kadar gerizekalı olduğunu öğrendiğimiz teklif.

adamın adalet anlayışında doktor emeklisi ile işçi emeklisi aynı maaşı almalıymış. çünkü işçi emeklisi ağır şartlar altında çalışıyor ama doktor bi bok yapmıyormuş. kafaya bak kafaya. pürüzsüz berrak bir kafa. bu adama doktorun önemini zaten anlatamazsın çünkü adamın doktorluktan tek anladığı şey klimalı odada göt büyütmek. siz bu kadar gerizekalı olmayı nasıl başarabiliyorsunuz?

benim babam da işçi emeklisi. ancak buradaki gerizekalılar gibi kendisini bir doktor emeklisi ile bir tutmuyorum. doktora 2 bin tl fazla verilmesinde hiçbir problem yok. asıl problem belki işçi emeklisine zam yapılmaması. 2 bin tl zaten yapamazsın ama bari 250-300 tl zam yap.

doktorluk bu kadar kebap meslekse oku doktor ol o zaman gerizekalı. yahut öğretmenler bu kadar çok tatil yapıyor diye ağlıyorsan oku, çalış, atan öğretmen ol. yok olamaz. kendileri köpek gibi çalıştığı için doktora, öğretmene yani kendisinden iyi olan herkese düşman.
  • arkadaşlar doktor bir adam olarak aldığımız ortalama emekli maaşını söylüyorum;

2800 tl

ortalama diyorum çünkü bunun üstünde alan olduğu gibi altında alan da var. yani bu bir parabol eğrisidir.

öte yandan doktor dediğiniz yaratığın hepsi zengin falan değildir. her gün karşılaştığınız pratisyen hekimlerin, aile hekimlerinin veya acil servis doktorunun zengin olma gibi bir şansı yoktur ve halen 7-8 bin tl arası maaş almaktadırlar.

peki bu adam neden bu kadar az emekli maaşı alır? çünkü çoğunun döner sermayesi yoktur ve çıplak maaşları 3000 tl civarıdır. geri kalanı "ek ödemeler" olarak sınıflanan özel bazı ödemelerdir ve bunlar sigortaya prim olarak yansıtılmaz.

sizin zengin diye gözünüze çarpan doktor kesimi ileri derecede uzmanlaşmış ve şanslı-cürretkar olan bir kısım cerrahi-aktif dahili branş hekimidir ve bana inanın bunlar toplam doktor popülasyonunun % 1-2 sini teşkil eder.

yani doktorlar zannettiğiniz kadar zengin falan değildir. ayrıca ileri derecede kuvvetli bir hiyerarşiden geldiklerinden ve "halk sağlığı" adı verilen kutsal değer iliklerine işlediğinden dolayı halkın zarar görmemesi için kollektif eylem falan da yapamazlar. düşünün bunlar lisedeki en inek tayfadır yahu, bunlardan ileri derecede yıkıcı veya düzenlemeleri değiştiren bir hareket bekleyemezsiniz.

bu adamlara 2000 tl zam verilmesinin eleştirilecek tek yönü, diğer çalışanlara veya emeklilere niye verilmediği olmalıdır.

sanırım hükümet halkın nabzını tutan ve hep yanlarında olan muhtar, taksici gibi yandaşlarının arasına doktorları da almaya karar vermiş olmalı. bunun başka açıklaması yok.

ancak son kez bir daha söylemek istiyorum, neden yukarı çıkan bir adamın paçasından çekip onu da yanınıza yani cehennem çukuruna çekmeye çelışıyorsunuz. tam tersi birlikte çukurun üstüne el ele, omuz omuza çıksak daha iyi olmaz mı?

edit: cümle ne düşmüş var ya ben utandım. bir gün sonra bile olsa paçasından çekip düzelttim.
  • haklı bulduğum zamlardır. tanıdıklarımın hepsi bu zammı sonuna kadar hak ediyorlar.

doktorların gerçek maaşları düşük olduğu için emekliliklerinde de maaşları kendi standartlarına göre çok düşük oluyor. bu sebeple de böyle bir düzenlemeye gidilmiş. arada olumlu şeyler de oluyor.
  • kıskançlıktan kuduran eksicilerin entrylerı gülümsetiyor.
    doktorlar yaşadığı zorlukları anlatırken doktor olmasaydın diyen tipler benim emeklilik maaşımı tartışıyor sen de doktor olsaydın o zaman
  • havadan verilen bir para değildir; bir lütuf değildir bu. bir haktır..

şöyle diyelim doktorların 100 lira geliri olsun ve bu gelirden %35 vergi ödüyor. ancak ne hikmetse mevcut sistemde 100 lira gelir üzerinden vergi vs ödenmesine rağmen, 40 lira maaş üzerinden kesinti alınıyormuş gibi emekliliğe yansıyordu.

o yüzde cahil popülizmi yapmadan, kendi haklarınızı savunun. başkalarınınkine göz dikmeyin.
  • okumuş insana bu kadar alerjisi olan bir toplum daha görmedim! kendiniz de okusaydınız keşke bilirdiniz işçi maaşı emekli olunca öğretmeninki veya bir doktorunki(döner nobet parasi performans) gibi kesintiye ugramaz ama gozunuze batan doktor maasi ciplak haliyle 3000’ zar zor bulur.yasal olarak en fazla 7 nobet tutacak olan doktor gunasiri nobet tutarken maasina sadece bu 7 nobetin parasi yatar , hakkini bile alamaz! devlet isci emeklisinin emekli ikramiyesi polisten ogretmenden ve bir kisminin doktordan daha fazladir. zorlu ve riskleri olan doktorun yipranma hakki daha dun konusulmaya basladi.her meslegin sartlari iyilestirilse emeklilikleri rahat gecse millete daha iyi hizmet olarak geri döner bunu bir anlayin! emekli milletvekilligi diye bir sistem varken öğretmen yazin maas almasin doktor zam demesin diye ortada gezmeyin! (bkz: emekli milletvekili maaşlarının 10.000 tl’ye çıkması) adam tek bir dönem seciliyor tek bir kez adını duymuyoruz bir kelamı yok masrafları yetmez gibi emeklisi cikiyor. gücünüz sermayesi beyni olan insanlara yetmesin.

edit.sayılar 2018
hesabın var mı? giriş yap