• çocuk göğüs ağrısı ile acile getirilir.

-noldu bakalım sana?
    +nefes alamıyorum, (göğsünü göstererek) buram ağrıyor.
    -orda ayak izi var ama nasıl oldu bu?
    +arkadaşla şakalaşıyorduk arkadaş göğsüme tekme attı ondan sonra oldu.
    -töbe töbe...
  • öğretmen öğrenciyi acile getirir, çocuğun kanaması vardır.

-noldu buna?
    +okulun bahçesinde oyun oynuyorlardı demir kaçtı.
    -demir mi kaçtı? nasıl bir okul burası?
  • kötü çıkan tahliller sonucu;

doktor: kaç yaşındasın?
    hasta: 23
    doktor: daha çok gençmişsin ama olmasın...
    hasta: ( ne olmasın, ne olacak ki, bir şeyim yoktu ki)

sonra lenfoma olunduğu anlaşılır, tahliller tahlilleri kovalar. 2gün sonra yeni tahlil sonuçlarıyla gidilir.

doktor: hadi inşallah güzel çıkmıştır sonuçlar...
    (5 dakika sonra pek de hoş çıkmadığı anlaşılır.)
    doktor: sen benim kızım gibisin, hemen panik yapmıyoruz. tamam olabilir, moral bozmuyoruz, bunun daha tomografisi var, biyopsisi var. ilk gün moralimizi bozduk, keyfimiz kaçtı, sakin olalım şimdi, sakın sıkma canını.

çok yakında doktorumu ben sakinleştireceğim diye düşünüyorum. çok az kaldı, sarılıp "tamam korkma, bir şey çıkmaz, çıksa da çok gencim atlatırım" diyeceğim. ben odadan çıktıktan sonra duygusallaş ama.. hasta olan benim doktor.
  • hasta muayene edilir, durum biraz ağır olduğu için hasta müşahede denen gözlem odasına alınacaktır.

+ne yapıyoruz doktor bey?
    -gözleme alacaz şimdi sonrasına bakarız.

hastanın kanları alınır, tedavisi başlanır, sonuçlar bekleniyordur ama bu arada hasta yakınları boş durmamış.

+hocam birşey sorabilir miyim?
    -sor bakalım.
    +hocam bir tane peynirli bir tane de patetesli aldık yedi ama bir gelişme yok, bir tane de kıymalı mı alsak acaba?
    -nasıl nasıl?
    +gözleme alın demediniz mi?
    -puhahahahahahahaha....
  • sahte rakı vakalarının çok görüldüğü zamanlarda hastanın biri içtiği rakının sahte olabileceği şikayeti ile acile gelir. sahte rakının da tedavisi gerçek rakıdır yani içilemez alkolun panzehiri içilebilen alkoldur.

-hastanın yakını kim?
    +buyrun hocam.
    -şimdi hastanenin karşısındaki tekel'e gidiyorsun bir tane bandrollü gerçek rakı kapıp geliyorsun.

hasta yakını hemen davranır çıkışa yönelir biraz ilerledikten sonra döner geri.

+hocam peynir filan da kestiriyim mi, yanına ne istersiniz?
    -puahahaha kendimiz için değil hastan için istedik.
    +????
    -sahte rakının panzehiri gerçek rakıdır, hortumla yollayacaz mideye hadi sen koş kap getir.
    +tamam hocam...
  • daha bugün. hasta 11 yaşında büyümüş de küçülmüş.

- selin neden tedavi olmak istiyorsun? aslında o kadar da çok problemin yok.

+ ya açıkçası benim sosyal çevrem çok geniş. arkadaşlarla falan konuşurken, ben hep elimi ağzıma götürüyorum. bu beni ve çevremi rahatsız ediyor.

- (oh shit!) tamam da, çok rahat görülebilen bir estetik problemin yok.

+ şimdi biz çok esprili ve komik* bir arkadaş grubuyuz ysn abi. bu sebepten bence tel takmam gerekiyor.
  • saat sabahın beşi, 05:00, yer: acil

- evet nedir şikayet?
    +hocam kıçım kaşınıyor.

doktor saatine bir bakar, sonra kafayı kaldırır bir de hastaya bakar;

- bu saatte acile geldiğine göre gerçekten kaşınıyormuş...
  • özel hastanelerde tezgahtar müşteri ilişkisi gibidir. raporlarınızı eline alıp tek tek açıklamaya başlarlar, gerekli gereksiz herşeyi anlatırlar ilgilendiklerini göstermek için.
  • saat : 23:00
    yer : acil servis
    çok yoğun bir gece ...

hasta : hocam sizinle biraz konuşmak istiyorum
    ben : efendim ablacım,şikayetin nedir ?
    hasta:oğlum geçen hafta evlendi ama kız tarafı ıslarla oğlumun kızlarını bozamadığını söylüyor
    ben :şok geçiriyorum bu sırada
    hasta :hayır benim oğlumun erkekliğinden şüphem yokta,kız tarafı bir türlü inanmıyor. çağırsamda bi konuşsan onlarla.
    ben: gayet sakin bir şekilde bu sorunun çözüm yerinin burası olmadığını ama kızlık zarının esnek olduğunu her zaman kan gelmesi gerekmediğini anlatmaya çalıştım ve hastayı şifa ile taburcu ettim.
    hastanın dosyasına tanı olarak ne gireceğimi bilemedim sonradan ve okb olarak geçtim kayıtlara..
  • doktor babanın arkadaşıdır. babayla birlikte gidilir, bol bol gülünür, şakalar espriler derken muayene kısmına geçilir. sorun kısaca anlatılır. hasta benim bu arada ama sorunun ne olduğunu bilmiyoruz.

doktor: indir bakalım.
    (pantolon indirilir)
    doktor: oooo.. büyütmüşüz. uzan bakalım şöyle.
    ben: heheehee.. (iç ses: daha önce görmüş müydü ki lan?)
    doktor: tamam. yarın gel alalım.
    ben: nasıl? ne alınıyor? ne olmuş ki? nasıl alınacak?

sonra durum anlaşılır. nur topu gibi (gerçekten öyle) bir kasık fıtığım olmuştur. ameliyat gerekmektedir vs. o gururlanma boşunadır yani..
hesabın var mı? giriş yap