• darağacı kurup doktorları asalım. hemşireleri, hademe maaşıyla doktor yapalım.

yazları öğretmenleri aç susuz bırakıp kırbaçlayarak taş ocağında çalıştıralım.

pilotları asgari ücrete çalıştıralım, çalışmam diyen olursa uzun yol/kamyon şöförü yapalım.

mühendislere yurt dışı çıkış yasağı gelsin, türkiye'de üç kuruşa sürüm sürüm sürünsünler.
    erkek mühendisler evlenemesin, rahip gibi kadın eline değmeden yaşasın. kadın mühendisler sadece usta/ustabaşıyla evlenebilsin.
  • gayet iyi ve ünlü bir hastanede doktorluk yapıyorum. banka kartımı aylık 12000 karşılığında isteyen kişiye verebilirim.

maaşımı o çeker bana da aylık 12000 verir. en az aylık 6000 kar eder.

isteyen varsa yeşillendirebilir.
  • asgari ücret 50 bin tl olsun. doktor maaşı ebediyete kadar şu haliyle sabit kalsın. sonra doktorsuz kalın emi
  • olmayan öneridir. adam çalışmış çabalamış okumuş. o kazanmasın da bizler mi kazanalım
  • dikkate alınmaması gereken önerilerdir ancak gerçeklik payı sıfır da olsa milletin beynini bulandırmaya yetecek iddialar olduğundan sadece hayretle izliyorum.

yine doktor olamadığından içi yanan ya da bi baltaya sap olamamış bir yazarın kuyruk acısını içeren bir başlık olmuş..

sonuç olarak başlık açan yazar için ıq tahminim: 15. en azından maddeli falan sıralamış beyinde minik de olsa elektiriksel aktiviteler mevcut..
  • ben arastirma gorevlisiydim, master hocam grup direktoruydu. turkiyeye geri dondu ozel bir universitede docent olarak ise girdi.

dondukten sonra hakikat, senin maasin benimkinden yuksek dedi.

kissadan hisse: birbirinizin ayagini kaydirmak yerine hep birlikte rahat etmeye calissaniz, daha mutlu olursunuz bence
  • geçen hafta cuma günü rüptüre abdominal aort anevrizması olan bir hastayı acil ameliyat ettim. ameliyat öncesi yoğun bakımda hazırlıkları yapılırken kalbi durdu. basa basa kansız acil aldık, ameliyatını yaptık. bugün taburcu oldu, evine gitti.

şimdi bu başlığı açan ve destekleyen sığır kardeşim, sana soruyorum. bu anlattığım olayın ne kadar özel olduğunu, nasıl bir bilgi ve beceri gerektirdiğini biliyor musun? senin veya yakınlarının başına gelmediği için muhtemelen bilmiyorsun.

bu ameliyat için özelde en az 50 bin lira isterler. benim ayda elime geçen para 10 binden biraz fazla. şu mecburi hizmet bitsin özele geçeceğim zaten.

ben şuna inanıyorum. ekşi sözlük yazarlarının yaş ortalaması genç. çoğunluğu 30 yaşın altında. dolayısıyla pek çoğu gerçek bir sağlık sorunuyla hiç karşılaşmadılar. kıçındaki sivilce için gittiği, iş yükü altında ezilmiş hekim kendisine güler yüz göstermedi diye düşman kesiliyor. 20 yıl sonra rüptüre olup acile gidersin, ameliyatını yapacak cerrah bulursan sabah akşam ayağına gider allah razı olsun dersin. ya da eli iş tutan hekimlerin hepsi özele kaçtığı için parayı bayılmak zorunda kalabilirsin haberin olsun. gençliğimizde bu ameliyatlar bedavaya yapılıyordu diye hayıflanırsın anca. sığır seni.
  • istanbul’un büyük eğitim araştırma hastanelerinden birinde majör cerrahilerden birinde asistan olan biri olarak size şöyle genel bir tablo çizeyim:

hangi branş asistanıyım söylemeyeyim ama herkesin bizim en çok para kazanan cerrahi branş olduğumuzu düşündüğünü söyleyebilirim.

ben devlet yok öyle bir şey dese de şu an ayda 15 nöbet tutuyorum. ertesi gün mesaiye devam ediyorum. yani 48 saatin en az 36 saati fiilen iş yerimdeyim. ameliyata giriyorum, poliklinikte hasta bakıyorum, serviste hasta takip ediyorum, acile gelen hastaya müdahale ediyorum. benim eğitim sürem tıp fak + 5 yıl asistanlık yani 11 sene. ve tus gibi muhtemelen konuya dair fikri olmayanların hayal bile edemeyeceği bir sınavı geçtim. 7bin lira para alıyorum. döner sermayeden bu ay 0 lira aldık. devlet 7 nöbet parasını ödüyor yani diğer 8 nöbeti bedavaya turuyorum. nöbet tutma o senin kıdemlilerinin suçu diyenlere cevabım da devlet yeterli asistan kadrosu açmadığı için en kıdemli bile 7-8 nöbet tutuyor.

anlattığım bütün bu yolardan geçip şu an bizde uzman olan doktorlar ise 9-10 bin kazanıyor. bu insanlar min. 5 senelik uzmanlar. yani liseden mezun olduktan sonra bu konuma 16 senede gelmişler. bakın 10 bin diyorum.

bahsedilen 18-20 bin lirayı bizde ancak hoca alıyodur muhtemelen. o da yılların prof’u. bahsettiğim hoca siz farkında olmasanız da ülkenizi uluslararası düzeyde çok ilerilerde temsil eden birisi. sizin şu an klavye delikanlılığı yaptığınız zamanda bu adam hala yayın yapmak için uğraşıyor.

20 bin üzerinde kazanan yok mu? elbette var, kat kat üstünü kazanan da var. ama bu insanların hiç birisi siz sıcak yataklarınızda yatıp uyurken dinlenemedi, çocuklarını eşlerini göremedi. bayramda sen kurban kesip parmağını ampute ettiğinde o gelip seni ameliyat etti başkası değil. üzgünüm ama doktorun mali kaygısı olmamalı. ben gece 1 de replantasyona girip sabah 8de çıkıp ertesi akşam 7ye kadar mesai yapıyorsam bunun maddi bir karşılığı elbette olmalı, bunu talep etmenin neresi yanlış? ki emin olun benim konumumdaki bir asistan için bu anlattığımın bir maddi karşılığı yok, ay sonunda aynı maaşı alıyoruz. ne 1 lira eksik ne 1 lira fazla.

dolayısıyla hepsinin altında bmw var falan gibi saçma sapan provokasyon yapanlar öncelikle dünyanın başka hangi ülkesinde acilde kapı nöbeti tutan bir plastik cerrah veya beyin cerrahı var söylesinler. bmw’ye bugün kim binmiyor ki doktor adam neden binemesin? illa bir arabesk tavır yaratmak için uğraşıyorsunuz.

bu büyük doktor nefretinin iki sebebi var. birincisi yanlış sağlık politikaları yüzünden doktorların hasta gözünde itibarsızlaştırılmış bir güruha dönüşmesi. ikinci sebebi bence pek çoğumuz zaten biliyoruz.

herkes işine gücüne baksın, bilmediğiniz toplara çok girmeyin derim.

edit: imla
  • kim 18 bin lira alıyor lan?

doçent, profesör falan anlarım da, pratisyen hekim ve uzman doktorların kamudaki maaşları her şey dahil ortada.

özel hastaneleri bilmiyorum. zira hastaneden hastaneye çok fark ediyor olay.
  • maaş aşırılığı söz konusu değildir aslında alınan riskler göz önüne alınırsa ( ceza olarak milyonları bulabilen malpraktisler söz konusu) çok düşük olan maaşlardır. bu ülkenin en çok emek sarf eden kitlelerinden biri olan doktorların maaşı çok daha fazla olması gerekirken 4-5 bin bandında alan doktorlar bile var. bu maaş bazılarınıza fazla gelebilir ancak verilen onca emek göz önüne alındığında attığınız taşın ürküttügünüz kurbağaya degmedigini rahatlıkla söyleyebilirim. sizden ricam öğretmen veya doktor herhangi bir meslek grubunun aldığı maaşa göz dikeceğinize oturun ben neden hakettigimden az kazanıyorum diyerek önce kendinizi sorgulayin sonrasında da hakkınızı arayın. boş boş kafa sisirmeyin...
hesabın var mı? giriş yap