• hümanist iseniz sakın bu mesleği icra etmeye kalkmayın.yok illa doktor olucam, insanlık tarihine olan katkılarım yüzyıllar boyu konuşulacak diyorsanız,şunu bilin ki insanlık artık bombok bi noktada ve sizin katkılarınız da zerre sikinde değil.sanılanın aksine bu mesleği yapabilmek için içinizdeki insan sevgisi minimal düzeyde olmalı.nice çiçek böcek takılan, duyar kasan arkadaşlarım son senelerinde bu uğurda kafayı yedi ve oraya buraya çemkiren katıksız birer orospu çocuğuna dönüştü.'en fazla ne olabilir ki yeaaa' demeyin güzel kardeşlerim.inanın bana göreceğiniz idrar,kan,kusmuk,kırık,çıkık,bok,püsür size zerre kadar koymayacak gecenin 3'ünde altı yıldır ara ara olan baş ağrısı için gelen hastaya yapması gerekenin acile gelmek değil, poliklinik randevusu almak olduğunu söyleyince üstünüze yürüyüp 'koymuşsunuz buraya küçücük çocukları bi şey bildikleri de yok' diye çemkirmesi kadar.bu çok basit bir örnek ve bu tarz olayları her gün yaşayacaksınız,her allah'ın günü.birileri sürekli 'cahiliz işte ne yapalım'ayağına yatıp sizi ayaküstü sikmenin yollarını arayacak haberiniz olsun.burası survivor,burda her şey gerçek.
  • çaresizlik hissine hazır olun.
    ağrısını dindiremediğiniz, derdine çözüm getiremediğiniz, iyileşecek miyim sorusuna cevap veremediğiniz, gözünüzü kaçırmak istediğiniz her hastada yakanıza yapışacak o hisse alışmayın ama bilin ki ensenizde duracak bir ömür. pediyatri servisinde damar yolu bulamadığınız miniğin deldiğiniz her noktasında o his olacak yanıbaşınızda; tıbbi terimlerin anlamına vakıf olamayan hastanın umutla size uzattığı patoloji raporunu okurken hissedeceksiniz sevimsiz nefesini; henüz yirmilerindeki genç depremzedenin ampüte edilmiş bacaklarında da, karısını yoğun bakıma alamadığınız için darılan amcanın sitemli bakışlarında da önce onu göreceksiniz. canınız olacak belki, çok yakınınız olacak yeri gelecek şifasını bilemediğiniz, teselli veremediğiniz. telefonda kalacaksınız öylece. adınızın önündeki ''dr.'' ünvanı olmasaydı isteyebileceksiniz. bilmek, sözün ve müdahalenin bittiği yeri bilmek nasıl bir çaresizliktir öğreneceksiniz.
  • hangi doktorla konuştuysam hepsi hepbir ağızdan

- tıp yazmayın

dediydi. * * *

hatta annesi ve babası doktor olan bi arkadaşımın evine gittiimde verdiği bi kaç nasihat;

*bd * : benim oğluma yapığım en iyi babalık onu tıptan soğutmak oldu!

*bd : benim kendi paramla alınmış bi evim bile yok.

*bd : uyku uyuyamazsın, hastan her saat seni arayabilme hakkını bulur kendisinde, ayrıca tüm veletler sabaha karşı doğar, amman kadın doğum yazma!

*bd : bak mesela ben karımı anca hastanede rastarsam görebiliyodum
    ad * : hala öyle sayılır aslında
    bd : evlilik, aşk, sevgi hepsi harcanıyo sen ders çalışıcam derken...

*bd : en kötüsü ben bunun*nasıl olduğunu bilmiyorum. bi meryem ana mucizesi bizim evde yaşandı kimse farkında değil
  • burda aglayanlari dinlemeyin. doktorluk zor, yorucu. ama o beyaz onlukle hayat kurtarma, bebek dogurtmak, tumor cikartmak, en basitinden bi fizik muayene bile paha bicilemez bi ise yararlilik veriyo insana.

o yuzden doktor olun. asla yikilmayacak bi egonuz, insanlar bok atsa da, para kazandiran bos beles ideolojisiz mesleklerden bi farkiniz ve en muhimi, dunyadaki hr ulkede essek gibi kasilarak girip bitirdiginiz bi mesleginiz olacak.

tum doktorlara selam ederim burdan. cerrahlara daha cok.
  • salla başını al maaşını olun. başka türlü türkiye'de bu iş yapılmaz. defansif tıp 10 numaradır. tıbbın kuralı vardır. önce zarar verme. türkiye'de bu kuralı önce kendini koru olarak güncellemek lazım. can güvenliğin yok hastanede, hiç unutma. her gelen hasta cebinden tabanca çıkarıp ateş edebilir. unutma.
  • *görmemezlikten, duymamazlıktan gelmeyi öğrenin.
    *hiç kimseye yaranamayacağınız zamanlar gelecek, şimdiden alışın.
    *asla takdir edilmeyeceksiniz, kabullenin.
    *ve en önemlisi, itle dalaşmayın, çalıyı dolanın.
  • patch adams, the fugitive, city of angels, something the lord made gibi filmleri izleyip gaza gelen gençlere herşeyin amerikan filmlerindeki gibi olmadığını öğütlemesi gereken tavsiyelerdir.
  • insanların başlarına gelen en kötü hallerde bile sağlık olsun dedikleri düşünülürse sağlık olabilmesi için önceden gözden geçirilmesi gereken listedir
    içindekiler:
    - önce insan olun
    - hastalarınızın da insan olduğunu unutmayın
    - eğer hastalarınıza insan gibi davranmayacaksanız yol yakınken vazgeçin baytar olun
    - hipokrat yeminini eğitimin sonunda değil meslek seçiminden önce okuyun
    - hiçbir cümleye "ben bunca yıl okudum..." diye başlamayın
    - bilin ki siz okumasanız o fakültede sizden 1 puan daha az alan biri okuyacaktı
    - bayramda ya da herkesin tatil yaptığı diğer zamanlarda çalışabilirsiniz, hazırlıklı olun
    - bayramda gelen hastalara "sizin yüzünüzden buradayım ve çalışıyorum" tavırları takınmayın. unutmayın ki hasta olmayı hiç kimse istemez.
    - kutsal bi mesleğe adım atacağınızın bilincinde olun ama unutmayın ki bu ülkede çok daha az paraya en az sizinki kadar önemli işleri yapan insanlar var.

- insanın olduğu her yerde çalışmaya gönüllü olun çünkü hiçkimse doğacağı yeri seçme şansına sahip değil. siz de çalışmamak için elinizden geleni yaptığınız bir yerde dünyaya gelebilirdiniz

edit:
    - ha bi de mümkünse yazacağınız reçeteleri hastalarınızın da okuyabileciği bi alfabe kullanarak yazın. (bkz: doktor yazısı)
  • önce gidin bir devlet hastanesinde klinikte çalışan herhangi bir doktorla konuşun. sonra da sağlık ocağında rapor almak için uğradığınız pratisyenle. tıp fakültesini kazanmak, okuyup bitirmek türkiye'de doktorluk yapmanın yanında çok basit kalıyor malesef. bu meslek puanım tuttu kazandım, okudum demekle yapılacak bir meslek değil. herşeyden önce çok sevmek gerekiyor. hem mesleği, hem insanlar hem de hayatı...
  • olmayın olarak özetlenebilecek tavsiyeler serisidir.
hesabın var mı? giriş yap