• her türlü şaklabanlığın yazıldığı sözlükte bu kadar zamandır sadece 16 adet entry ile hakkı teslim edilmeyen savunma. benimkisi 6 şubatta. çok çok az kaldı ve kafayı bayadır yedim. zaten doktora yapanlar* anlayacaktır beni. sözlüğü makale aranıyor duyuruları için girenlerin hepsi yüksek lisans yapıyor olamaz diye düşünüyorum. bu savunma olayı daha önceleri anlatılanlara çok şahit olduğum için korkutucu geliyor. zaten düşünsene olayda jüri var. tamam yüksek lisansta da var ama bu doktora be abi. burda adamın götünden kan alırlar kamil. kaç saat süreceği belirsiz. sonuçta zil takıp oynayacaz mı küsküyü alıp gitçez mi o da belli değil. öyle bir savunma bu. insan neye çalışsam diye de düşünüyor. diyceksin ki tezi soracaklar. hikayeymiş o. tamam tez odaklı sorular gelecek ama katılan juri genelde kendi uzmanlık alanlarından da sorabiliyorlar. (bkz: artistlik) ulan prof olsam ben de mi böyle artis olcam diye düşünmeden edemiyor insan ama yok be ben öyle gaddar olamam. ben dalga geçen öğrencilerime bile olum sana burdan bi çakarım bi de yer çakar diyip susuyorum. başka da bişey yapamıyorum. akademik kariyerle, öğrencilerin gördüğü hocalık arasında da dağlar varmış bunu da anladım sözlük. araştırmak demek neymiş, doktora da insanlar neden karakter değiştiriyorlarmış bunları da anladım. umalım da savunmam iyi geçsin. aslında üstten gelirlerse üstten, alttan gelirlerse alttan savunmak lazım street fighterda öyle görmüştüm ama burda bunlar pek tutmaz sanırım. neyse her tez yazana allah kolaylıklar versin arkadaşlar, sizleri çok iyi anlıyorum ben!

edit: oh be! dr. oldum sonunda...
  • danisman hocanizin sabbatical izni nedeniyle katilamayip destek gosteremedigi kosullarda tadindan yenmecek aktivitedir. hele bir de doktora yeterlilik asamasinda "bu hoca iyi geri bildirim verir" diye konusunun uzmani proflari juriye aldiysaniz cok senlikli gecer. her ne kadar sakin ve akici bir sekilde anlatirsaniz anlatin dinleyicilere kapali soru cevap kisminda en kucuk ayrintiya kadar girerek sizi lime lime ederler. her sey bittiginde ise az once canavar kesilenler kendileri degilmis gibi 32 dis siritarak "olacak o kadar, seni son kez terlettik" derler. sizde "ehe, cok sagolun ama ben coktan sulalenizle kaynastim bile" dersiniz*
    jurinin sordugu soruya "sanirim o kismi kacirmissiniz" diye karsilik verebilen guzide doktor adaylari da mevcuttur*
  • itü'de olay şöyle gerçekleşir: tezini savunacak kişiye 45 dak.-1 saat arası süre tanınır, bu arada yer yer sözünüzü kesip soru da sorabilirler, ya da siz işinizi bitirirsiniz sorular arkadan gelir.. savunma sırasında sınav salonu kapasite açısından müsaitse dinleyiciye izin verilir, hatta bu nedenle savunmanızın tarihi, yeri ve saati okulun çeşitli köşelerinde ilan edilir.. yani canı isteyen annesini babasını da getirebilir ortama.. önemli olan dinleyici statüsündeki kişilerin ki, bunlar başka hocalar da olabilir soru sormasına izin verilmemesidir..
    sorular bitince savunmayı yapan doktor adayı ve dinleyiciler sınav salonu dışına çıkarılırlar, beş kişilik jüri içeride değerlendirmesini yapar ve kararını verir, tutanak tutulur, imzalar atılır, sonra eğer başarılıysanız sizi içeri çağırırlar, hocanız gayet törensel bir edayla cüppesini çıkarır size giydirir, herkes elinizi sıkar, öperler falan...
    daha sonra başarılı olma beklentinize göre salonun dışında hazırlamış olduğunuz çay, pasta, börek, havyar, şampanya ziyafetine dalar, mutluluk sarhoşu olursunuz... güzeldir..
  • öncelikle geçmiş olsun
    kanimca doktora savunmasinda dışarıdan gelen juriyi kazanmak çok önemli. hele de danismandan daha kariyerli biri varsa ortamda onun sözu dışına cikmalari zordur. yukaridaki örnekteki tavır değişikliğinin nedeni muhtemelen budur.
  • biraz once icimden gectiler.

savunma oncesi danismanin sana surekli hizli anlatmalisin 20dk var diye basinin etini yiyor, intro kismini gec cok oyalanma orada diyor, sonuclari da hizli anlat sadece sunlari vurgula diyor. sonrasinda cok hizli anlattin ne ya? siz benimle dalga mi geciyorsunuz?

bir de diyor ki bunu demedin neden? neyi ne akdar anlatayim lan 20 dkda?

bu konu cok interesting cok hizli gectin ama olmaz.
    verin 1 saat genis genis anlatayim size.

hele o danisman yok mu.. sana da iki cift lafim var:
    ben sana 300 defa sunumu gostermedim mi?
    bunlari diyecegim demedim mi?
    sunumun ortasinda beni kesip ama bu olmamis burada bunu yazmadin demek nedir ya?

bir de diyor ki future plande bundan bundan bahsedebilirsin..
    lan hirt ben sana ilk gosterdigimde sen bunlari cikart demdin mi?
    deney planinda bu da kontrol grubu olsun dedigimde sen beni odadan kovmadin mi? noldu baskasi soyleyince mi kiymetli oldu...

ay cok sinirliyim.

bitti mi? hayir...
  • terleticidir ama sonunda cübbeyi üzerinize giydiğinizde hafiflersiniz, rahatlarsınız.
  • takriben 3 saat sonra yapmaya baslayacagim savunma stili.
  • tam oturdum, hazır zaman bulmuşum, sizin için bana bayağı ilginç gelen mağara deneyini bir güzel yazayım dedim, arşivden fotoğrafları buldum, biyokronoloji nedir falan ince ince araştırıyorum, birden aklıma üzerimdeki görünmez cübbem geldi. bırakıverdim yazmayı. odtü'de doktora savunmasından sonra görünmez cübbe giydiriyorlar. bir canavar kesilip, 'the adversary' ile çapraz ateşe tutan 'the guru', bir buçuk saatin sonunda, ağzı kulaklarında elleriyle böyle cübbenin omuzlarından tutup bana giydirdi çünkü, oradan biliyorum. iki gündür çıkarmadım görünmez cübbemi, duş alırken çıkarıyorum ama, ıslanmasın. birazdan da bir avuç çiğ bademin hepsini ağzıma atarak doktorluğumu yeniden kutlayacağım. böyle ince zevklerimiz beliriyor çünkü doktor olunca, çünkü entelijansiyadan birisin artık. görünmez cübbe ve bir ağız dolusu badem. daha ne olsun?!
  • yarin sabah 11'de girecegim toplanticiktir. danismanim fransa'da, komitemin diger elemanlari da ısvec, tayvan ve hindistan'da oldugu icin odada sadece bir kisi olacak. kalanlar skype'den katilacak.

danismanima sordum 10 dakika konus yeter dedi. cok killaniyorum bu kadar kolay olmamali.

takim giyecektim ama bilemedim simdi ne yapsam? pasta borek goturecektim ama yiyecek adam da yok odada.
  • "yes ulan! herşeyi biliyorum, çıkıp şovumu yapayım!!" diye bir motivasyonla sahneye çıkarsınız, hiçbir bok bilmiyorum hissiyle bitirirsiniz \ô/
hesabın var mı? giriş yap