• - uzan!
    - sıyır!
    - aç!
    - ayır!
    - dikel!
    - yan yat!
    - ıkın!
    - kendini sıkma!
    - al!
    - sil!
    - otur!
    - her gün sabah akşam iki kez sür!
    - 2 aya hala ağrıyorsa yanıma gel!
    + sağolun doktor bey
    - çık!
    - söyle sıradaki gelsin!

hadi rektal tuşe yapıyor diye ciddiyetini bozmuyor diyeceğim ama,

- aç
    - aaaaaaa de
    - nefes al
    - nefes ver
    - nefesini tut
    - acıyınca söyle
    - tamam toplan
    + neyim var?
    - grip. bronşite dön!(abartmak serbest nasılsa ehehehe)

iki pastil, bir şurup, bir de burun damlası verecen hepi topu, karşımda kıdemli uzman çavuş taklidi yapmanın alemi ne amk.
  • kabalıktır. tek kelimeyle kabalıktır baska türlüsü düşünülemez. zaman kaybı olacak savı saçmalıktır.
    bakın bunları söylerken hasta olarak söylemiyorum dr. olarak söylüyorum ben de poliklinik yapıyorum ve hastalara asla bu şekilde hitap etmiyorum edeni de kınıyorum.
    nufus müdürlüğünde tapuda muhtarlikta her yerde bu tarz konusmalar oluyor ve hic hos olmuyor. biraz empati biraz saygı lütfen.
  • komutan "yarrağım! gel lan buraya" dediğinde sevinen, "komutan beni seviyor" diye düşünen erlerin yaşadığı bir ülkede doktorluk yapmaktadır.

aynı şekilde, sanayideki ustalar da, çıraklarına bu şekilde davrandıkları müddetçe, çıraklardan hürmet
    görürler.

üzgünüm ama insanların isteği bu yönde.

emir kipi kullanmak yerine "-mısınız lütfen" cümlesini kurarsan eğer, seni ukala olarak nitelerler. emir kipine geçersen bu kez halk adamı doktor olursun.

hastaların beklediği bir diğer hususta, elle muayene.

istediğin kadar film çektir, tahlil yaptır, hasta dediğin ellenmek istiyor hacı. test sonuçlarını inceleyip karar verirsen, hasta arkandan "acemi doktor yüzüme bile bakmadı. iki ilaç dayadı, gönderdi" der.

elle muayene ısrarına katılıyor muyum? evet katılıyorum.

elle muayene iyidir! steril doktorları ben de sevmiyorum!

elle muayenede kültürel kodların dışında insan doğası ile ilgili bir başka husus daha var! teslimiyet!

doktor koltukaltlarında beze var mı diye kontrol edecek, karnının iki yanına parmakları ile basacak, sırtını dinleyecek, ellerimi sık diyecek falan filan!

bilirsiniz işte her mesleğin kendine ait şovları vardır! maraş dondurmacılarının külahla yaptıkları oyunlar gibi. bazen elle muayene bu işlevi görür.

ve o an hasta yarı yarıya iyileşir. çünkü kendini güvenli ellerde hisseder.

ve en önemlisi kendini teslim eder. bundan da garip bir huzur duyar.

işte iyileşme o an başlar.

kişisel alanım diye yaygara koparan elin kuzey avrupalısı'nda bile durum böyle. kendini doktora teslim etmenin huzurunu yaşıyorlar.

bana bunlar sanki cinsellik içermeyen cinsel davranışlar gibi geliyor.

hepimiz biraz submissive değil miyiz?
  • (bkz: takma kafana)
  • devlet hastanesi olayıdır. özel hastanede ise:

yalarım efendim

şeklinde geçer bu konuşmalar.
  • söylediklerinin "talimat" niteliğinde olmasından kaynaklanan durum...
  • muayeneye nereye gittiğinle ilişkilidir. devlet hastanesindeki poliklinikte günde 150 veya başka bir değişle 3 dk da bir hasta bakmak zorunda olan doktor meseleyi kısa kesmek ve yüz göz olarak muhabbeti uzatmamak için bu şekilde davranmak zorundadır. oysa ki git özel hastane veya muayenehaneye, hasta başına 15-30 dk düşüyorsa istediğin nazik muameleyle karşılaşabilirsin. sorduğun sorulara cevap alırsın ve kendini lord zannedip mutlu olursun. yani düşünüldüğü gibi doktorların çoğu öküz veya para düşkünü adamlar olduklarından değil, zaman kısıtlılığı ve imkansızlıklar yüzünden bu şekilde davranırlar. devlet hastanesindeki adama da ver aynı zamanı ve imkanı, hala aynı şekilde davranırsa o zaman haklısın kardeş. ortada gerçekten bir öküz vardır.
    edit: kayıp bazı harfler bulunup yerlerine yerleştirildi.
  • burada yine doktorları eleştiren tipleri polikliniğe koyup sadece bir saat sonra alsan, hepsinin neden böyle konuşulduğunu anlayabilecekleri olay. ayrıca hiçbiri emir değildir, sadece basit talimatlardır. o kadar muayene oldum hiç bu talimatlara alınmadım, emir veriliyormuş gibi hissetmedim ve doktorun kaba olduğunu düşünmedim. ezik, mazoşist, antisosyal kişilik bozukluğu falan olmak lazım böyle hissetmek için.
  • askerlikte komutanın şu şekilde yaptığıdır:
    -rahat olunuz!
    -hazır olunuz!
    -silah omza yapınız!
    -sağa dönünüz!
    -sola dönünüz!
    -kıt'a durun(uz)! durun dedik mına koduklarım, durun!

anlamadığım nokta, "dur" yerine "durun-durunuz" dediğinde sadece şahıs eki almıyo mu? yani yine emir kipinde kalmış oluyor.
hesabın var mı? giriş yap