• iltihapin yarattigi basinc ile derialtinda bazi kucuk ickanamalar meydana gelir. eger bu basinc belli bir seviyenin ustune cikarsa lenf sivisi, kan ve cerahat kari$imi (o bildik turuncu renk) deride catlak olu$turup di$ari sizar. kotu bir durum, acili...
  • kemiğin iltihaplanmasından da oluşabilir...
  • içi komple dövülmüş şamfıstık dolu üstünde saydam sayılacak bir hamur kaplı olan küçük rulo tatlılara verilen isim.
  • dolma parmak yaratır, haliyle onomatopoetic bir sözcük.
  • barok ve rokoko uslubunda ic ice süsleme motifi**.
  • eski zamanlarda kıbrısta kadınların bellerine doladıkları şal türü bir aksesuvar giysiye bu ad verilmekte idi*. dolama isminde bir kıbrıs halk türküsü de vardır.

dolama dolamayı
    {

dolama dolamayı
    getirin bağlamayı
    kimden alışdın yavrum
    böyle göbek atmayı

(nakarat)
    {
    amman amman elinden
    sarsam ince belinden
    öpsem dudu dilinden
    amman amman elinden
    amman amman elinden
    sarsam ince belinden
    öpsem dudu dilinden
    }

agşam ben uyumadım
    uykulara doymadım
    kasved basdı beni
    yarim geldi duymadım

(nakarat)

iki civan oyunda
    elma tüter goynunda
    ne güzel oyun oynar
    cingàne* var soyunda

(nakarat)

}
  • parmağının bir nevi e.t. parmağı olması..kullanılacak ilaçlar ise bactroban(merhem) ve augmentin-bid(hap). eğer erkenden doktora görünülmezse ya da ilaçlar da bir işe yaramazsa çok acılı,parmağı oyun hamuru kıvamına getiren bir operasyon söz konusu..
  • genelde tırnak yiyenlerde ve şeytan tırnağı denen parçanın koparılması sonucunda mikrop kapmasıyla oluşur.
    ilk şişmeye ve zonklamaya başladığı anda parmağın alkollü ya da kolonyalı bir parça pamuğa sarılması ve en azından 1-2 saat kalması çoğunlukla iltihabı kurutuyor. ancak bu esnada deriniz de kuruyor. hemen kremle deri beslenmeli.
  • kesinlikle parmagin sicak suya sokulmamasi, sicakla temas ettirilmemesi gereken iltihap sekli. sicak, mikroplarin daha kolay uremesini sagliyor cunku.
  • bazı yörelerde kaşkol'a verilen ad
hesabın var mı? giriş yap