• en güzel emlakçılar tarafından uygulanır.

ve emlakçılar tarafından geliştirilen "çift yönlü" dolandırıcılık tekniği şudur.

a kişisi, evini 300 bin tl'ye satmak ister.

emlakçı, satıcı ile anlaşır ve evi 450 bin tl'den satışa çıkarır.

b kişisi, alıcıdır. evi görüp beğenir ve satın almak ister. emlakçı, a ile b'yi asla yan yana getirmez.

this is where all magic happens!

emlakçı;

b kişisine "ev sahibini ben temsil ediyorum. benimle konuşacaksınız. zaten, talep ettiği fiyatın çok altına düştük. 420'den aşağı olmuyor. sen bana güven. ben o evi ucuza sana alacağım", der.

a kişisine de "eve talipli buldum, ama 300 veremiyor, 280 verecekmiş", der.

tapu dairesine gidinceye kadar a ile b birbirlerini görmezler.

emlakçı, o gün, parayı b'den alır ve kendi hesabına 140, bloke tutulacak hesaba da 280 yatırır.

emlakçı, a'ya "abi, adam zaten aksi biri. para mevzusunu açmayın. ben az miktar gösterdim ki fazla vergi ödemeyesin"; b'ye de "aman abi, para olayını açma. çok ucuza aldın. iş bozulmasın, adam ayıkmasın", der.

mal satılır. 280 bin tl, a'nın hesabına geçer. emlakçı, bir de b'den bunun üzerine %5 komisyon alır.

bundan güzel dolandırıcılık olur mu?

olmaz.

bu yüzden,

(1) ev alacaksanız, paranızı asla ama asla emlakçıya vermeyin. ev sahibi ile mutlaka "yüz yüze" konuşun ve fiyatı ev sahibinden öğrenin. ev sahibinden tapu ve kimliğini göstermesini de rica edebilirsiniz (bazen tiyatro yapabiliyorlar. aman dikkat)

(2) ev satacaksanız da alıcıyı tapudan önce mutlaka görün. fiyatı siz söyleyin. kimlik sorun. siz de tapunuzu ve diğer bilgilerinizi ibraz edin.

bu durumda emlakçı zaten götün götüm kaçıyor.

bugün bir tanesini kaçırttım...

yedirtir miyim lan ben o parayı sana... çakal herif...
  • çince bilen birisini buluyorsunuz. ve çinli bir ayakkabı şirketi. yüklü miktarda mesela 100000 çift spor ayakkabı ithal etçem diyorsunuz. ve sıkı bir pazarlığa giriyorsunuz. sonra fiyatta anlaşıyorsunuz. ama diyorsunuz ki adamlara son bir şartım daha var. ben size 50000 dolar daha fazla vereyim bu isteğimi karşılayın. bu 100000 çift ayakkabıdan sağ ayak için olanları istanbula sol ayak için olanları antalya havalimanına göndereceksiniz. adamlar önce şaşırıyorlar. sonra cupkadan parayı görünce 50000-100000 dolar artık ne kadarsa, okeyliyorlar.ayakkabıların tek çifti istanbula diğer çifti antalya havalimanına geliyo, gümrükten geçiyo. ama ayakkabıları almaya ne giden var ne de telefonlara çıkan. kanun gereği ayakkabılar geri gönderilemiyor. (hakkaten bu ayakkabıların geri gönderilme işi tam bir prosedür yumağı) ve yine kanun gereği ayakkabılar açık arttırmaya düşüyo. ama antalyada açık arttırma mafyası napsın 100000 adet sol ayakkabı çiftini. istanbul için de aynı şey geçerli. ama siz gidyorsunuz, artık 1000 liramı olur taş çatlasın 2000 liraya her iki şehirden de ayakkabı çiftlerini topluyorsunuz. 2000 liraya malettiğiniz 100000 çift ayakkabı ile piyasayı çin malı ayakkabıya gark ediyorsunuz.
    edit: bu dolandırıcılık türkiye'de yapılmıştır evet
  • dolandırıcıların kurbanlarından para sızdırmak için uyguladıkları teknikler bütünü.

dün yolda yürürken aklıma geldi bir tanesi. eğer dolandırıcı olsam kesin denerdim. riski de çok çok düşük. denemek isteyenler deneyebilir.

ihtiyaçlar:

bir adet bilgisayar (ms office olsun içinde), bir adet renkli printer (sadece birkaç sayfa print almak için kullanacağız satın almanıza gerek yok),

bir adet piyango bileti, deneme sayınıza göre artabilir bu sayı (yılbaşı çekilişi için almışsınızdır mutlaka, onlardan fos çıkan biri ya da birkaçı yeterli)

bir adet mikrofon

cinsiyetinize göre bir ayağı çukurda yaşlı amca ya da yaşlı teyze kılığına girmenizi sağlayacak kılık değiştirme materyalleri. (zaten yaşlı bir bunaksanız buna gerek yok). yaşlı bir bunakla da işbirliği yapabilirsiniz ama fikri kaptırmayın sakın.

biraz da sabır.

şöyle yapıyoruz;

şimdi efenim az çok tahmin etmişsinizdir ama ben anlatayım. önce şu milli piyango bayilerindeki çekiliş kazanan tam listesinin aynısını ya da benzerini word’de tasarlıyoruz. (niyetiniz varsa ve pek çakmıyorsanız word’den, ben beleşe tasarlarım, %50 alırım ama cukkadan) sonra elimizde fos çıkan biletlerin numarasını 500 bin, 200 bin, 100 bin vs. kazanan numaralar listesine ekliyoruz. (büyük ikramiyeye eklemeyin onu yemeyebilirler). sonra da bunu münasip bir kağıda renkli olarak basıyoruz. sonra gözleri az gören kavanoz dibi gözlüklü yaşlı bir bunak kılığına girip yollara düşüyoruz.

hedefi iyi belirlemek çok önemli. eli yüzü düzgün, dürüst görünümlü, nur yüzlü tiplerden uzak duruyoruz. gözümüze kestireceğimiz tip(ler) puşt görünümlü ama cebinde 300-500 para olabilecek kendini uyanık sanan tipler olmalı. etrafı çok kalabalık olmamalı ama çok tenha da olmamalı.

hedefi seçtikten sonra yaklaşıyoruz. elimizde bilet ve tam liste ile. “evladım benim gözüm iyi görmez şuna bir bakıversene para çıkmış mı? benim hatun 200 lira çıktı dediydi bi de sen bakıver, nerden alacaz bu parayı 200 lira bir aylık mutfak masrafım benim”

kurban numaralara bakmaya başlayacak. 200’ler arasında göremeyecek ama siz biraz daha ısrar edeceksiniz iyi bak vs. diye. ve sonunda 200.000 lira isabet ettiğini görecek sizin listenize göre. bu noktada bileti alıp kaçmamasını garanti etmek için bunak gibi görünseniz de pabuç bırakmayacağınızı belli edin. alıp kaçar ihtimaline karşı tedirgin bir duruş. tabi burada oyunculuğunuz çok önemli. alternatif olarak doğrudan gidip 200 lira çıkmışbuna nerden alacam bir de sen bak şuna yardım et vs. şeklidne de yaklaşabilirsiniz.

hedefimiz tahmin ettiğimiz gibi puşt ve kendini akıllı sanan bir tipse o bileti sizden alıp gitmeyi deneyecek. ama sizin tedirgin tavrınız nedeniyle bağırır rezil eder falan diye o da tedirgin olacak. o durgunluk esnasında parayı nereden alacağınızı soran bunak muhabbetleri yapın. kandırırlar beni şimdi 200 liramı vermezler sen yardım et evladım beraber alalım vs.. sakın ola aceleniz varmış, birşeyleri oldu bittiye getirmeye çalışıyormuşsunuz imajı vermeyin. beni dolandırmaya çalışanların en büyük hatası bu olmuştur her zaman, yemem ben acelecileri. rahat olun 200 liranız var nasıl olsa. rahat olun ki kurbanımız bu bileti sizden alıp nasıl kaçacağını düşünmek için bol bol zamanı olduğunu anlasın. 200 lirayı size verip sepetlemeyi akıl edecek kadar zamanı olduğunu bilsin. bilsin ki aceleniz olduğunu düşünüp bileti alıp kaçmasın şerefsiz.

bu geyikler kurban size 200 lirayı takdim edip sen uğraşma amca/teyze al şu parayı ben sonra alırım demesiyle son bulacak. bingo! amorti bile çıkmayan biletinize 200 lira çıkmış! bizim akıllı puşt bunu akıl edene kadar yok amca 100 çıkmış vs derse de tamah edin alın gidin. o da idare eder. miktarı artırmak da mümkün 500 lira çıkmış galiba deyin mesela, bizim uyanık cebindeki maksimum tutarı söyleyip sepetlemeye çalışacaktır sizi. 200-300 ne kaparsanız kâr.

evet farkındayım mikrofonu kullanmadık. o da şöyle;

ola ki kurban köfteyi çaktı ve üstünüze geldi. hemen cepten mikrofonu çıkarıyoruz adamı ağzına uzatıyoruz. “kamera şakasııı, kameramız şurada saklı el sallayın…!” adam durumu çakınca oracıkta domaltmasın sizi allah muhafaza.

ama elindeki bilete amorti bile çıkmadığını anladığında o şerefsizin surat ifadesini görmekten mahrum kalacaksınız. sizinki şerefsizlik olmayacak mı? eh o şerefsiz haketti ama.

aslında iyi de kamera şakası olur ama böyle daha karlı ben yapımcı değilim çünkü. bu fikri de kimseye satamam zaten.

şahsen bana böyle bir amca/teyze yaklaşsa şeytan kafamda kırk takla atardı o bileti alıp kaçabilmek için. ama içimdeki merhametli çocuk buna izin vermezdi herhalde. yok lan yok bileti alır ayaklarımı götüme vura vura kaçardım ben. onun için bana denemeyin. yemem.
  • hemen köşeyi dön! yöntemleri ıle dolandırıcılık

aslında milli gururumuz tosunumuzun da içerisinde bulunduğu ponzi, piramid şemaları gibi bir çok dolandırıcılık yöntemi de bu gruba dahil olsa da, onları daha uzun ve ayrıntılı anlatabilmek için bu listeden ayrı tuttuk.

kısa sürede zengin ol yöntemlerinin çok fazla varyasyonu var ve bu tarz yöntemleri birbirinden ayırmak oldukça güç. çoğu dolandırıcılık yöntemi aslında bir diğerini de kapsiyor ve aralarında asla tam bir ayrım yok.

1 – para kutusu yöntemi (the ”money box scheme”)
    eyfel kulesi’ni iki kez satmayı başaran çek asıllı victor lustig’in meşhur yöntemi. yanında büyük bir makine ile gelen lustig, insanlara bu makinenin boş beyaz bir kağıt konulduğunda 100 dolarlık banknot bastığını söylerdi.

aslında makineyi satmak istemediğini, ancak acil paraya ihtiyacı olduğunu, makinenin ise yavaş çalıştığını günde sadece 10 banknot basabildiğini söyleyerek insanları inandırırdı.

hatta bir iki kez makineyi insanlara denetir, gerçekten para basabildiğini gösterirdi. tabi makine bir süre sonra para yerine boş kağıt vermeye başladığında victor lustig çok uzaklarda olurdu.

çok basit bir yöntemmiş gibi görünse de bu makineler 50.000 – 100.000 dolar arası fiyatlara defalarca satıldı. günümüzde kullanılması oldukça zor olsa da bu numaranın varyasyonları hala yapılıyor.

2 – tuzlama yöntemi
    amerika’ nın altına hücüm dönemlerinde oldukça kullanılan bir yöntem. tüfek kovanları içerisine altın tozu doldurarak mağara duvarlarına ateş etmeyi içeren bu yöntem sayesinde yüzlerce insan, içerisinde hiç altın bulunmayan mağaralarda altın var sanarak para harcadılar.

bir çok filme (hatta yerli filmlere de) konu olan bu yöntem araziyi değerli göstermek için yapılan bir çok farklı yönteme de ilham oldu.

petrol, su, altın, değerli taşlar, özellikle günümüzde ülkemizde de define var diyerek söylenti oluşturma ve yüksek fiyatlara arazi satma olayları hala sıkça yaşanmakta.

bir benzeri de köprü geçecek, yol geçecek hikayeleri..

3 – ispanyol mahkum (spanish prisoner)
    bu yöntemi aslında biliyor olabilirsiniz. çünkü günümüzde o kadar fazla varyasyonu var ki mutlaka duymuşsunuzdur.

hani posta kutunuzda ”ben nijeryalı bir prensim” ile başlayan mailler olur ya. işte bu yöntem nijeryalı prenslerin, amerikalı bankacıların, parasını üzerine alamayıp ülkesine dönemeyen zor durumda olan zavallı zengin iş adamlarının olduğu maillerin tamamının atası.

bu yöntem ilk kez ispanya’ da bir hapishanede olduğunu söyleyen bir dolandırıcı tarafından sergilenmiş. taa 1800 lü yıllarda. zengin bir adama mektup yazan dolandırıcı, çok büyük bir soygun yaptığı için hapishanede olduğunu, ancak soygun sırasında eline geçen hazinenin tamamını bir yere sakladığını ve eğer bu zengin adam, ona yardımcı olursa hazineden çok büyük miktarda pay vereceğini söylemiş.

zengin adamın tek yapması gereken, dolandırımıcızı hapishaneden çıkarabilmek için belli başlı küçük görevleri yerine getirmek.

gardiyana rüşvet ver, müdüre rüşvet ver, hakime rüşvet ver, ver ver ver ver…

ispanyol mahkum yöntemi 1900 lerde posta yoluyla dolandırıcılığa, sonralarında telefona, günümüzde ise mail yoluna terfi etmiş. artık ispanyol bir mahkum değil, bankadan parasını alamayan bir prens, ya da bir bankacı, muhasebeci vs. vs. olabiliyor sevgili dolandırıcımız.

inanması güç olsa da hala aynı şekilde işliyor. önce güven sağlanması için sadece banka hesap numarası isteniyor, sonra bu hesap numarasına para gönderileceğine dair resmi belgeler size gönderiliyor, tabi son anda ispanyol mahkumumuzun da başına geldiği gibi biri gıcıklık yapıyor ve rüşvet vermek gerekiyor, ya da bankadan paranın alınabilmesi için ana paradan kesilemeyen yüzde birlik bir havale ücreti ödenmesi gerekiyor vs. vs.

ben buna hayatta inanmam demeyin. 2016 yılında afrikalı bir arkadaşım, telaşlı telaşlı gelip bana gizlice nijerya dan mail aldığını ve acil paraya ihtiyacı olduğunu söylediğinde çok gülmüştüm. meğer bir haftadır gizlice adamlarla mailleşip zengin olma hayalleri kuruyormuş. allah tan parası yoktu da dolandırılamadı. ??

ikna etme yöntemleri dolandırıcılık

4 – torun yöntemi ile dolandırıcılık
    yaşlı insanları hedef alan bu yöntemde dolandırıcımız torunu olduğunu bildiği hedefi arayarak ya da mail göndererek zor durumda olduğunu ve acil paraya ihtiyacı olduğunu söyler. özellikle ”tutuklandım” gibi kendi anne ve babasına söylemeyeceği durumlar oluşturarak hedefin duygularına oynar ve para koparmaya çalışır.

günümüzde sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte dolandırıcılar torun rolünü facebook hesabı kopyalayarak oynuyor ve bu yöntem hala işe yarıyor. haberlerde bununla ilgili fazlaca başlık görebilirsiniz. eskiden sesini toruna benzetmek gerekirken artık o bile lazım değil.

5 – romantizm yöntemi ile dolandırıcılık
    çokca varyasyonu bulunan bu yöntem günümüzde de gerek eş bulma siteleri gerek sosyal medya üzerinden uygulanmakta.

en basit şekliyle dolandırıcımız genelde yurtdışında yaşamakta olan bir erkek/kız dır. hedefle uzun zaman konuşarak romantik bir ilişki başlatır ve sonunda evlenmeye karar verilir. ancak dolandırıcımız ülkeden çıkabilmek için paraya ihtiyaç duyar ve hedefimiz gerekli miktarı kendisine iletir.

kendisini farklı bir kişi olarak tanıtıp zengin insanlarla evlenen ve sonra sudan sebeplerle boşanan (galiba ünlülerimiz de var böyle), kendisini başka biri olarak tanıtıp evlendiği gün takıları alarak ortadan kaybolan gelin/daamt hikayeleri de bu yönteme dahildir.

eğer bir yerde bulgaristan da yaşıyorum, boşandım ülkeme dönmek, evlenmek istiyorum yazısı/mesaji görürseniz iki kere düşünün ??

6 – fal bakma yöntemi dolandırıcılık

ülkemizde genelde cinci hocalar tarafından gururla temsil edilen bu yöntemde hocamız, hedefe ‘ona büyü yapıldığını’ ancak bu büyünün paraya/altına yapıldığını ve büyüyü bozmak için paranın/altının getirilmesi gerektiğini söyler.

hocamız getirilen para/altını sahtesiyle değiştirir ve büyünün bozulduğunu söyleyerek ortadan kaybolur.

bu yöntemin temelinde bu yatsa da, cinci hocalar/fal bakanlar genel olarak yaptıkları her şey için bu yöntemi kullanıyor diyebiliriz. bizzat tanıdığım ve şu hapiste olan bir hocamız büyü bozma/yapma için 1000 türk lirası kadar bir ücret alıyordu. böyle insanlara dikkat edin!

7 – savcı/hakim/polis yöntemi

özellikle ohal ilanı, ülkemizin karışık politik durumu gibi sebeplerden dolayı insanların otoriteden korkması, korkutulması nedeniyle ülkemizde oldukça popüler bir yöntem.

kendini polis, hakim ya da savcı olarak tanıtan dolandırıcımız, hedefi arayarak terör soruşturmasına isminin karıştığını ve mal varlıklarının incelenmesi gerektiğini söyler. bazen kendi hesabına parayı göndermesini, bazen evdeki yastıkaltı tabir edilen altın/parasını kendisine vermesi gerektiğini söyleyerek hedefi dolandırır.

kurbanlar arasında hakimler ve savcıların bile bulunduğu bu yöntem ne yazık ki bir sürü insanın mağdur olmasına neden oluyor.

çanakkale emniyette görevli bir polis anlatmıştı. yaşlı bir amcanın dolandırıldığına dair bir ihbar geliyor. amcamız artık son aşamaya gelmiş ve gidip atm den dolandırıcının hesabına parayı gönderecek. polis atmlerin bulunduğu yerde amcayı beklemeye başlıyor.

amca geldiğinde hemen dolandırıldığını anlatıyor. amca ”sen kimsin?” diye soruyor. polis çanakkale ilçe emniyet amiri olduğunu söylediğinde, ”beni koskoca bilmem kim emniyet müdürü aradı sen kim oluyorsun? git başımdan!!! diye çıkışıyor.

polis defalarca durumu anlatmaya çalışsa da, amca kararlı. parayı göndermekte ısrarcı.

sonunda savcı aranıyor, durum anlatılıyor, amca savcı ile konuşturuluyor.

nafile..

ama vazgeçmiyor, aynı şeyleri savcıya söylüyor, ”beni bilmem nerenin emniyet müdürü aradı siz kim oluyorsunuz?!!”

sonunda amca ikna olmuyor, parayı gönderiyor, ne savcı ne polis hiç bir şey yapamıyor çünkü ortada ne suç ne de şikayet var.

insanlar o kadar korkuyorlar ki başlarına bir şey gelecek diye, ellerinde ne var yok vermeye hazırlar.

konu hakkında ”şahsiyet” dizisinden güzel bir alıntı var şuradan bakabilirsiniz.

çanta değiştirme (altın külçe)yöntemleri ıle dolandırıcılık
    bu yöntemlerin tamamı orta çağda yapılan ”pig in a poke” yöntemine dayanmakta. bir çuval içerisinde hedefe büyük bir domuz satmak isteyen dolandırıcımız, sonunda çuvalın içerisine domuz yerine bir kedi, tavşan ya da başka bir şey koyarak çuvalları değiştirirdi. filmlerde sıkça gördüğümüz çanta değiştirme yöntemi gerçek hayatta da oldukça sık başvurulan bir yöntem.

8 – sahte para yöntemi ile dolandırıcılık

bu yöntemde dolandırıcımız elinde gerçeğinden asla ayırt edilemeyecek sahte para olduğunu ve satmak istediğini söyler.

hedefin etrafı dolandırıcının ortaklarıyla çevrilidir ve onlar da bu sahte paradan satın almak istediklerini söyleyerek hedefi satın alma işi için ikna ederler.

hedefe önce gerçek banknotların olduğu bir çanta gösterilir. hatta bazen hedefe gerçek para verilir ve inceletmesi söylenir.

sonunda sahte para satışı gerçekleşeceği zaman, çanta değiştirilir ve hedefe değersiz bir çanta verilir.

kurbanlar sahte para alışverişi suç olduğundan polise gidemezler.

9 – gümrük/çalıntı yöntemi dolandırıcılık
    dolandırıcılar bu yöntemde gümrükte takıldığı için ucuz olduğunu ya da çalıntı olduğunu söyledikleri sahte ya da kalitesiz ürünleri orijinalmiş ya da çok kaliteli bir markaymış gibi göstererek satmaya çalışırlar.

en çok karşılaşabileceğiniz şekli seyyar parfüm satıcılarıdır. gümrükte çalışan arkadaşım sayesinde orijinal ”lacoste” parfüm sadece 40 ? !!

gümrüğe takılan orijinal ”samsung” telefonlar sadece 500 ?!!

dikkatli olun, oyuna gelmeyin.

10 – ırak dinarı yöntemi ile dolandırıcılık

ırak dinar ı değerinin politik ve ekonomik durumlar nedeniyle aşırı yükseleceği şeklinde insanlara yüksek fiyattan ırak dinarı satılmasına dayanan bir yöntem. zamanında epey kullanılmış, günümüz şeklinde ise artık işler kripto para dünyasında yürüyor.

”ethereum çok yükselecekmiş”, ”bitcoin 1 milyon dolar olacakmış” gibi vaatlerle insanlara karaborsa tarzında satışlar yapılmakta.

şantaj ya da sahte sakatlık yöntemleri ıle dolandırıcılık

11 – porsuk yöntemi ile dolandırıcılık

genelde evli ve karısını/kocasını aldatan eş üzerinden gerçekleştirilen bir yöntem.

kerem ve özge evli çiftimiz olsunlar.

bir gün kerem’ in karşısına aslı isimli dolandırıcımız çıkar ve onu baştan çıkarır.

kerem eşini aldatmaktadır ve bu durumu aslı’ nın abisi/kardeşi/akrabası mert öğrenir.

mert, kerem’i arar, karısına söylemekle tehdit eder ve para ister.

kerem parayı verir, aslı ve mert ortadan kaybolur.

en basit şekli ile durum bundan ibaret.

günümüzde internet ortamında gizli eşcinselleri, ya da farklı cinsel fantezilere sahip insanlara yakınlaşıp, daha sonra olanları ifşa edeceğini söyleme ve para isteme şeklinde gerçekleşmekte.

12 – payvon yöntemi ile dolandırıcılık

bu aslında ülkemizde çok dolandırıcılıktan çok normal pavyon adabı gibi bir şey.

basitçe şöyle çalışır. masanıza güzel bir kadın oturur. bir şeyler sipariş eder. masadan kalktığınızda 100 ? olması gereken hesabın 1000 ? olduğunu görürsünüz.

ülkemizde özellikle pavyon kültüründe zaten bunu hesaba katarak bu tarz mekanlara gidersiniz. ancak lüks bir restoranta gider ve bu şekilde bir hesapla karşılaşırsanız hakkınızı aramakta fayda var ??

avrupada bu yöntemin kullanıldığına dair epey rapor var. içki fiyatlarını bilmediğiniz barlarda ya da menüdeki fiyatlar değiştirilerek zorla yüksek hesaplar ödetilmeye çalışılan yerler mevcut.

güzel bir kadın ya da yakışıklı bir erkek size yaklaştığında dikkatli olun

13 – yazı tura yöntemi ile dolandırıcılık

iki dolandırıcının bir hedefe uyguladıkları bir yöntemdir.

ilk dolandırıcımız hedefin yanına gider. biraz zaman geçirir ve can sıkıntısına yazı-tura oynamayı teklif eder. bir süre oynadıktan sonra ikinci dolandırıcı olaya katılır, biraz oynar ve bir bahaneyle ortamdan uzaklaşır.

ikinci dolandırıcı gittiği zaman, ilk dolandırıcımız hedefe hile yapmayı ve diğer adamı kandırmayı teklif eder.

ikinci dolandırıcı geri geldiğinde, sürekli kaybetmeye başlar. en sonunda sinirlenir ve kandırıldığını anladığını söyleyerek polisi aramakla tehdit eder. ilk dolandırıcımız ise sakin olmasını, ona biraz para vereceklerini ve polisi aramamasını söyler.

kurban biraz para verir, ilk dolandırıcı biraz para verir ve olay tatlıya bağlanır.

kurban bir daha hile yapmaya tövbe eder, dolandırıcılarımız uzakta yeniden buluşurlar

14 – kaza ile sakatlanma yöntemi

dolandırıcımız zengin hedefi trafikte takip eder, ya önüne atlar, ya da aracıyla önünde aniden fren yaparak kazaya neden olur.

genelde başka dolandırıcılar da etrafta bulunurak sahte görgü tanıklığı yaparlar ve bütün suçun kurbanda olduğunu söylerler.

başına bir şey gelmesini istemeyen hedef, polisi işe karıştırmadan dolandırıcımıza para vererek olayın üstünü kapatmaya çalışır.

bazen sakatlığa neden olduğu söylenerek, ya da elinde kazanın kayıtlarının olduğu söylenerek para koparmak işi uzun süre devam eder.

bahis dolandırıcılıkları

15 – güvercin düşürme yöntemi ile dolandırıcılık
    dolandırıcımız eskimiş kıyafetlerle lüks bir restoranta gider. yemeğini yedikten sonra iş hesap ödemeye geldiğinde cüzdanını unuttuğunu söyler.

restorant sahibine evinin yakında olduğunu, cüzdanını almak için gidebileceğini, teminat olarak çok değer verdiği ve elinde kalan tek eşya olduğunu belirttiği kemanını bırakmayı teklif eder.

dolandırıcımız restoranttan çıktıktan bir süre sonra, başka bir dolandırıcı restoranta girer ve keman görür. restoran sahibine kemanı satın almak istediğini, bunun çok değerli olduğunu, eğer satmak isterse hemen 100.000 ? verebileceğini söyler. tabi ki restoran sahibi satışı yapamaz. adam kartını bırakır, fikrini değiştirirse aramasını söyler ve gider.

restorant sahibi eskimiş kıyafetlerle dolaşan bu fakir adamı kandırıp kemanı almayı, sonra da 100.000 ? ye satmayı planlar.

kemanın sahinbi geri döndüğünde, yemek parası istemediğini ve kemanı satın almak istediğini söyler. dolandırıcımız elinde kalan tek şeyin bu olduğunu, ve kendisi için değerli olduğunu söyleyerek fiyatı arttırır. sonunda ikna olur, ve kemanı satar.

restorant sahibi dandik bir kemana oldukça yüklü miktarda para ve güzel bir yemek vermiş, dolandırıcılarımız ise dandik bir kemanı oldukça pahalıya satmış olur ??

16 – takma göz düşürme yöntemi ile dolandırıcılık

çok fazla varyasyonu bulunan, eski bir yöntem. kuyumcu benzeri bir yerde takma gözünü kaybettiğini iddaa eden dolandırıcımız bulana 1000 ? ödül vereceğini söyleyerek kuyumcuya kartını bırakır.

ertesi gün gelen başka bir dolandırıcı, takma gözü bulmuş gibi davranarak kuyumcuya sahibinin kim olduğunu sorar, kuyumcu kendisinin ileteceğini söylese de dolandırıcımız ısrar eder ve kendisi götürmek istediğini söyler.

1000 ? alabileceğini sanan kuyumcumuz, gözü bulan dolandırıya 250 ? vermeyi ve gözü vermesini teklif eder.

flim flam man, shade, the traveller gibi dizilerde defalarca işlenen bu yöntemin yüzlerce farklı varyasyonu bulunmakta.

dolandırıcılık ile ilgili film demişken film öneri sayfamıza göz atmakta yarar var ??

a’ dan z’ ye dolandırıcılık filmleri

17 – bul karayı al parayı (three-card monte) yöntemi ile dolandırıcılık

en eski dolandırıcılık yöntemlerinden biri olan bu yöntemde dolandırıcımız seyirciye üç kart gösterir. bunlardan biri papazdır. kartları karıştırarak, hedefe papazı bulmasını söyler.

önce küçük miktarda para koyarak hedefin kazanmasına izin verir, sonunda ise büyük bir miktar bahis koydurarak el çabukluğu ile kartları değiştirir ve parayı alır.

çok farklı varyasyonları vardır.

bir varyasyonunda sürekli dikkati kendine çeken dolandırıcımız sayesinde başka bir dolandırıcı toplanan kalabalığın cüzdanlarını çalar.

başka bir varyasyonda dolandırıcı kalabalığa yaklaşarak kartları işaretlediğini ve her zaman kazanabildiğini iddaa ederek yöntemini paylaşmak için para ister.

defalarca sinemada da işlenen bu yöntem, ülkemizde de yaygındır.

internet yolu ıle yapılan dolandırıcılıklar

18 – sahte antivirüs yöntemi dolandırıcılık
    websitelerinde çıkan sahte antivirüs yazılımları bilgisayarınızda virüs olduğunu ve temizleyebileceğini söyler. bir kısmını temizlediğini iddaa ederek programın full versiyonunu satın almak için sizi yönlendirir. tabiki program falan satın almaz, dolandırıcının hesabına para yatırmış olursunuz.

19 – oltalama yöntemi ile dolandırıcılık
    dolandırıcılar sahte websiteleri yardımıyla kişisel bilgilerinizi ya da kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmeye çalışırlar. sahte siteler vasıtasıyla ele geçirilen şifreler, kredi kartı, adres, telefon vs. bilgiler başınızı epey epey ağrıtabilir.

kimlik hırsızlığı günümüzün en büyük sorunlarından biri olduğundan bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekiyor. girdiğiniz sitelere mutlaka dikkat edin.

20 – sahte teknik destek yöntemi ile dolandırıcılık
    dolandırıcılar internet servis sağlayıcınız gibi davranarak sizi arayarak ücret talep eder, ya da bilgiyarınıza erişim için bilgi ister.

”bankadan arıyoruz, kartınızla çok yüksek mebla alışveriş yapılmış iptal etmek isterseniz kredi kartı numaranızı şifrenizi söylemelisiniz” tarzında yapılan varyasyonları da fazlaca kullanılmakta.

diğer dolandırıcılık yöntemleri

21 – büyük dükkan yöntemi ile dolandırıcılık
    2014 yılında dolandırıcılar, hiç bir lisansı olmayan tamamen sahte bir banka şubesi açarak 200 milyon çin yuanı toplayarak ortadan kayboldular.

fazla sayıda dolandırıcı ve epey emek gerektiren bu yöntem günümüzde uygulanması zor olsa da, 2019 yılında 10 yıldır sahte avukatlık yaparak para kazanan bir adamın yakalandığını unutmamak gerekir.

özellikle ülkemizde yasal boşluklar nedeniyle sahte uzmanlar, diyetisyenler, psikologlar, çocuk gelişimi uzmanları vs vs bolca mevcut. hepsinin ofisleri, internet siteleri, çalışanları mevcut ve hepsi bu sahteciliğe devam etmekte.

özellikle ”fatura ödeme merkezi” adı ile açılan işyerlerini çok dikkat etmek gerekli. 2017 de bursa’ da açılan sahte bir merkezde 4500 kişinin kredi kartı bilgilerinin kopyalandığı, tam olarak bugün (30 ocak 2019) istanbul da açılan sahte fatura ödeme merkezinin yüzlerce kişinin dolandırıldığı ortaya çıktı.

22 – sahte cast ajansı / yurtdışı aracılığı vs. ile dolandırıcılık
    dolandırıcılar tarafından kurulan cast ajansları, yurtdışında iş imkanı sunan aracılık şirketleri nedeniyle çok fazla insan mağdur olmakta.

23 – cüzdan düşürme yöntemi ile dolandırıcılık
    özellikle turistlere uygulanan bu yöntemde dolandırıcımız turistin önünde cüzdanını düşürür, cüzdanın düşürüldüğünü gören turist cüzdanı alır ve dolandırıcımıza vermek ister.

dolandırı birden bağırmaya başlar ve turistin cüzdanından para çaldığını iddaa edip polis çağırmakla tehdit eder. zaten yabancı bir ülkede olan turist başının belaya girmemesi için eksik miktarı dolandırıcıya vermek zorunda kalır.

kaynak: calpazan
  • envai çeşidini hustle'da görebilirsiniz.

günümüzde dünya çapında en bilinenleri spanish prisoner con ve onun türevi olan nigerian scam'dir şüphesiz.

bunun haricinde ülkemizde yaygın olarak yapılan bir tanesinin uluslararası literatürdeki adı ''jamaican switch'' 'dir.

hepinizin bildiği gibi kapı kapı gezen bohçacı görünümlü dolandırıcılar; gözlerine kestirdikleri safça bir ev hanımını fal bakma bahanesiyle kandırırlar. kadına büyü yapıldığını söyleyerek bu büyünün evdeki bütün altın, para vs. değerli eşyalara sirayet ettiğine de inandırdıktan sonra büyüyü bozmak için kadından evdeki değerli eşyalarını getirip kendi örtülerinin içine doldurmasını isterler. değerli eşyaları örtülerine doldurduktan sonra ise içi muhtemelen çer çöp dolu olan önceden hazırladıkları örtü ile değerli eşyaları değiştirirler.

bundan başka bar, restaurant gibi yerlerde yapılan değerli bir eşyayı veya bir köpeği kaybedip bulana ödül verileceğini içeren dolandırıcılık türü vardır. burada amaç genellikle mekan sahibine ödül konusu olan objenin veya hayvanın bir başka dolandırıcı üzerinden satılmasını içerir. *

ülkemizdeki en orijinallerinden biri için ise (bkz: kendini allah olarak tanıtıp dolandırıcılık yapmak)
  • erasmus öğrencilerine yönelik nijeryalı bilmişlerin bulmuş olduğu dolandırıcılık tekniği.

nigerian money scam tekniğinin uzun yıllardır uygulandığını duymuyordum. rafa kaldırıldığını düşünüyordum. ta ki şekil değiştirdiğini farkedene dek. ucuz ev arayan erasmus öğrencilerine evin fotoğraflarını atmak ile başlıyor iş. ev ev değil kral dairesi. kirası da öğrenciye göre bile ucuz, istenildiği taktirde sürekli bir iskonto söz konusu kirada. kira kontratını imzalamaya gelince ise kendisinin şehir dışında olduğunu, evin yanına gelmesinin işi yüzünden imkansız olduğunu, evin depozito miktarı kadar para nijerya'daki avukatına yollandığı vakit tek taraflı imzalanmış kira kontratı ve evin anahtarını posta ile size göndereceklerini söylüyorlar.

simit sat onurlu yaşa diyorum başka bir şey demiyorum bu zeki arkadaşa.
  • bu tekniklerin bir yenisiyle daha karşı karşıyayız.
    kendisine akıllı telefon yerine salatalık veya oyuncak gönderilen mağdurlar...hepsi bu yeni yönteme kanmış.işin kötüsü bu teknik çok sinsi. özellikle küçük şehirlerdeki dükkanlarda(sıklıkla küçük esnaf, kıyafet veya ayakkabı satan yerler, bijütericiler, çeyizciler züccaciyeciler, bakkallar, ...) minibüslerde, otobüslerde ve pazar tezgahlarının çoğunda, sürekli aynı kasetin döndüğü bir teyp duruyor. bu kasette sanki gerçek bir radyo programıymış gibi, tek tük şarkı/türkü çalınan bir kayıt var. şarkı çalınmadığı anlarda sürekli olarak bir akıllı telefon anlatılıyor ve piyasanın inanılmaz derecede altında bir fiyata, sadece ilk telefon açan şanslı kişilerin satın alabileceği söyleniyor. hatta kasetin gerçek bir radyo yayını olduğu sanrısını kuvvetlendirmek için geri sayım bile yapılıyor.
  • evet memur bey bu baslik :d
  • isemkitap dolandırıcılığı da bunlardan biridir
hesabın var mı? giriş yap