*

• en azından kuru çevırmesı kolay olur.
  • amerika'nın başına çok büyük bir iş gelmezse 1tl = 1abd$'ı için tek şansımız gibi gözükmektedir. dolar 10tl olduğu anda tek sıfır atarsak oldu da bitti maşallah...

edit : yanlış anlama olmasın en kötümser ekonomistler bile 2015 yılı için şimdilik 3-3,5tl = 1 abd$ telefuz ediyorlar. ben tarihin herhangibir anında 1tl = 1abd$ koşulunu söyledim. yatırım tavsiyesi değildir.
  • türkiye ekonomisinin dibe vurmanın çok ötesine geçmiş olduğunu gösterecek olan olaylar silsilesinin bir parçasıdır. *
  • paralel yapıyla gerdeğe giren dünya lobiciler birliği'nin hain temennisi.

lakin, bugün itibarıyla sürdürülen avantajlı kampanya kapsamında 4 tane getirene 10 lira veriyorlar.

.
  • tl'den sıfır atmak için beklenen durum
  • dolar 7 lira olabilir!
  • dolar 3.30 olursa şükredin. finansal piyasalarda fiyatlar öyle kafanıza göre belirlenmiyor. türkiye ekonomisinin gördüğü en ağır ekonomik krizlerinde bile dolar o kadar spike yapmadı. niye derseniz hiiç, sırf ibnelik olsun diye.
  • 1970'de 9 ağustos adı verilen kararlar sebebiyle süleyman demirel hükümeti zamanında bir gecede 9 tl'den 15 tl'ye çıktığını tarih yazmıştır.
  • insanların genel olarak anlamadığı şey doların 3 ve üzerine yuvarlanmasının sebebi yerel değil global bir olay. dolar zaten gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değerleniyordu (3.03) lakin doların tl karşında 4-5 kuruş daha değerlenmesinin sebebi siyasi söylemler örneğin başkanlık meclis'e gelir, referandum yaparız, referandum sırasında seçim sandığıda koyarız gibi söylemler bu seviyelere taşıdı. şimdi ne olur derseniz söylemler artarak devam ederse ve dolar güçlü kalmaya devam ederse yeni rekor denemeleri gelebilir ama kalıcı olmaz ancak piyasanın beklentisi yıl sonuna kadar 3.20 olması bu oldukça tehlikeli
  • devalüasyon getirir feci bir durumdur
hesabın var mı? giriş yap