• 3,90-4 tl bandına ulaşırsa önü açıktır kimse tutamaz. öyle bir durumda 1-2 yıl içerisinde 10 tl olabilir dolar. bulunsun diye yazıyorum, demedi demeyin.
  • 1970'de 9 ağustos adı verilen kararlar sebebiyle süleyman demirel hükümeti zamanında bir gecede 9 tl'den 15 tl'ye çıktığını tarih yazmıştır.
  • paralel yapıyla gerdeğe giren dünya lobiciler birliği'nin hain temennisi.

lakin, bugün itibarıyla sürdürülen avantajlı kampanya kapsamında 4 tane getirene 10 lira veriyorlar.

.
  • 2004 yilinda istanbul'da calistigim sirket ozel bir bankanin kur panolarinin da bakim onarim islerini ustlenmisti.

bu donemde liradan alti sifir atilmasi karari alindi. kur panolarinin da buna gore duzenlenmesi gerekiyordu. eski tip ledli panolarda bu islem bir yazilim guncellemesi ile yapiliyordu. fakat bir sorun vardi, bazi panolarin firmware'i eskiydi ve bu yazilim guncellemesi yapilamiyordu. uretici firmaya ulasip yeni firmware'i de alamadik. zaman daraliyordu, yilbasindan itibaren sifirlar atilacakti ve panolarin kuru dogru gostermesi gerekiyordu.

kendi cabamizla sorunun buyuk kismini cozduk fakat eski firmware'li panolarda nokta bir turlu yanmiyordu. ornegin dolar kuru 1.3475 olacaksa, bu panolar 13475 gosteriyordu.

derken aklima bir fikir geldi. aldim elime lehim ve havyayi, bu panolardaki ilk basamaktan sonraki ledlerin nokta kismina birer jumper attim. o nokta dijital bir veriyle degil ama hep yanacakti.

dolar on lira olana kadar sorun cozulmustu.

bugun, tam 16 yil sonra dolar on lira olmak uzere. bu arada bahsi gecen bankanin panolari zaten tamamen yenilendi.

edit: birkac harf hatasi duzeltildi
  • "aslında $ artmıyor tl düşüyor " demek isterdim ancak esas itibariyle fark etmiyor kutuplardaki buzların erimesi gibi tl de sürekli eriyor ve biz eriyen bu tl nin içerisinde boğuluyoruz. peki bu yeni birşey mi tabiki değil hep böyleydi malaasef hep de böyle olacak. bu millet 1 milyon verip tuvalete gitti daha ne diyim. kimseye muhtaç olmadan insan gibi yaşamaya odaklanın son olarak yarın 1 doların 100 tl olması diye başlıklarında açılacağını unutmayın.
  • insanların genel olarak anlamadığı şey doların 3 ve üzerine yuvarlanmasının sebebi yerel değil global bir olay. dolar zaten gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değerleniyordu (3.03) lakin doların tl karşında 4-5 kuruş daha değerlenmesinin sebebi siyasi söylemler örneğin başkanlık meclis'e gelir, referandum yaparız, referandum sırasında seçim sandığıda koyarız gibi söylemler bu seviyelere taşıdı. şimdi ne olur derseniz söylemler artarak devam ederse ve dolar güçlü kalmaya devam ederse yeni rekor denemeleri gelebilir ama kalıcı olmaz ancak piyasanın beklentisi yıl sonuna kadar 3.20 olması bu oldukça tehlikeli
  • (bkz: inşallah)
  • a haber: dolar kurunu hesaplaması artık daha kolay. 1 dolar artık 10 tl
  • gayet olasıdır. bir kriter değildir haliyle ancak, araba kiralama (leasing) firmalarının sözleşmelerinde, dolar 3 tl civarı iken 7 tl olarak alındığı zamanlarda, "yok artık", "çüş", "oha" diyorduk. dolar 7 tl oldu.

bu seneki sözleşmelerde 12 tl olarak alındığını gördüğümüzde, hiç şaşırmadık. pozisyonumuzu ona göre aldık. 12 tl olursa şaşırmayın diye peşinen söylüyorum.
  • psikoloji itibariyle olmuştur. doları sürekli 10 ile çarptığımı fark ettim.
    mesela 200 küsür dolarlık ürün baktım küsüratını önemsemeden. çevirince 1800 küsür try yaptı. kargosuyla vergisiyle zaten 2000 i geçiyor.

10-20 doların hesabıyla kimse uğraşmaz. önemsemeyince fark ediliyor ki dolar psikolojik olarak 10 lirayı bile geçmiş ki beyin bize hesaplarken 10 katı ile çarptırıyor.
hesabın var mı? giriş yap