şükela:  tümü | bugün
  • gelişen ülkelerde halihazırda var olan bir uygulama.
    al link, bilimsel kaynak sayılmaz ama götümden uydurmadığımın belgesi en azından

amerika birleşik devletleri dolar rezervi:
    116 milyar dolar

türkiye dolar rezervi
    124 milyar dolar

edit 2: büyük balıkların istediği yasayı çıkarıp dolar alması benim götümün sorunu değil, devletin başındakilerin problemi. zaten alayına isyan politikası güdülüyor, gerçekse bunu da yaparlar.

bankalar ve devletin birlikte çalışmasıyla;

sadece dolar değil, seçmeli dövizlerde de yapılması suretiyle, aşağıdaki listedeki gibi belgeleri olmayanlara dolar alım - satımının 1 hafta içerisinde yasaklanacağının duyurulması veya vergi koyulması. ve alım satım yapabilecek yetkisi olanlara da sınırlar getirilmesi ile olur. aksi takdirde herhalde millet uyanık, bu işin ticari işletmesini bile kurar.

- dolar ile çalışan iş yerinin olduğunu gösteren belge vs.,
    - doların geçerli olduğu ülkeye planlana geziyi gösterir belgeler; uçak bileti vs.
    - dolar'ın geçerli olduğu ülkede okuyan çocuk vs.
    - vs. vs. vs.

dolar yükseldikçe dolar alan vatan hainleri oldukça daha da yükselir. edit: memurun, beyaz yakalının 2000 dolarıyla hiç bir şeyin olmayacağını düşünen, ama 2 milyon memur ve 13 milyon işçi sayısını unutan, 500 dolardan tut, tüm birikimine kadar dolara çevirenleri hesaba katmayı unutan, ve türkiyenin amerika'dan daha çok dolar rezervine sahip olduğunu okumayan bireyler vatan haini deyimini anlamayabilirler. yukarıya alıyorum okuyun bilgilenin diye.

çomarı, entellektüeli, solcusu, sağcısı, mühendisi, öğretmeni, hatta yurdumun en gerizekalı insanının anlayabileceği seviyede açık, sayısal açıklaması şu:

türk lirasının geçerli olduğu bir ülkede bu kadar dolar piyasada değilse koca götü veya kalın boynu ile oturduğu yerden yatırım yapanların elindedir.

edit:
    (#80084593) 1 sene önce dolar 3.5'ken yaptığımız ihracatla dolar şimdi 5.5 olunca yapacağımız ihracatın kimseyi caydıracağını düşünmüyorum. ki zaten malımızın bu kadar değeri düşük bir şekilde ihracatını yaptığımızda ithalat gücümüzün çokca düşeceğini görebiliriz herhalde.
    bu entry, düşünemeyenlerin düşünmeye çalıştığı üzere ülkeyi kurtarmayı amaçlamamaktadır. sadece ekonomiyi kurtarmadan önce yapılabilecek ufak bir adımdır.
  • aracını devlete vermektir tabi ki. yarın başvuruyorum hemen.
  • (bkz: imf) başka yolu varmış gibi gözükmüyor.
  • hepsi önceden yapılması gereken şeylerdi. inek öldükten sonra memesini sağmaya çalışmanın veya önüne al kardeşim ye diye yem koymanın bir manası yok...
  • şurada (#79844939) biraz yazdim. ama asıl soru su olmalı. dolar düşürülmeli mi ? yada doların düşmesi isteniyor mu ? merkez bankası ve hükümet enflasyonla mücadele ettiğini söylüyor ama dolar kuru ile mücadele edildiğine dair bir para piyasası kurulu açıklaması var mi ? hayır yok. merkez bankası dolar kurunu düşürmek degil, fiyat istikrarını sağlamak ve döviz problemlerini engellemeyi amaçlıyor.

bugün dolar bir gecede 1.25 e düşse ne olur ? yabancı yatırımcı perisan olur. bir daha da ülkemize yabancı yatırım gelmez. ardından ihracat durur cunku ihraç ettiğimiz ülkeler bizden aldıkları ürünleri artık daha pahalıya alacak. cunku dün 100 euro ile 600 kiloluk mal alan bir avrupalı bugün ayni 100 euro ile 150 kilo ürün alabilecek. bunu hangi yabancı ister ? üstelik sen ekonomik buyumeyi ihracata dayalı olarak yürütürken bugün gerçekten doların düşürülmek istediğine inanıyor musunuz ? aksine ihracat yapıp dıs ticaret açığını kapatmak icin gizli gizli devalue ediliyor tl. cunku dış ticaret açığı ve ihracat yapma ihtiyacı duyuyoruz. bunun icin de dolar ve euro nun artması gerek.

simdi bir daha sorun kendinize. dolar düşürülmeli mi ? bence evet. peki hükümete göre ? onu ben bilemem.
  • şu an bunun için yapılabilecek tek şey elimize dolar aldıktan sonra, bırakarak yavaşça yere düşmesini seyretmek olur.

eyyorlamam bu kadar.
  • merkez bankası’nın duvarına karınca duası asacaksın. bakın göreceksiniz dolar nasıl düşüyor.
  • dolar alanın vatan haini ilan edildiği bir garip başlık.

bak aslanım öyle 3-5 bin dolarla ya da 50-100 bin dolarla piyasayı belirleyemezsin. dolar alan/alacak olan büyükbaşlar da istediğin yasayı çıkar o doları alır.

garibanın üç beş kuruş kazanması ya da doğrusunu söylemek gerekirse parasının erimesini önlemek istemesi engellenemez. zaten karma ekonomiye de bu model uymaz.

mesela tcmb faiz artırabilir bunu gel dile getir anlayalım seni. mevduat faizi en ölücü bankada bile %18*19. 10 bin tl parası olan adam 1 ay bekleyip 170 tl civarı para kazanacak kesintilerle beraber. mesela ben öğlen 5.38 tl'den 2 bin dolar aldım ve günde kazandım o parayı. aslında kazanmadım paramı erimeye karşı korudum.
  • """gelişen ülkelerde halihazırda var olan bir uygulama."""

dedigin an okumayi biraktiran baslik.

dolari bir iki teknik duzenlemeyle, iste ekonomik sistem 100 bilesenden olusuyorsa, bunlarin 3-5 ini ayarlayarak doviz kuru duzeltecegini sanmak mumkun degil. doviz dedigin sey, senin ekonominin global ekonomiye, uretime ve daha tonla seye bagli bir seydir. oyle bir iki optimizasyon ile kurlari faland egistiremessin.

olaya soyle de bakilabilir.
    ev alacaksin, fiyati 500k tl. taharet muslugu kavisli mi fiskirtsin, direkt mi fiskirtsin. bunu dikkate alip evi alacak adam sayisi binde bir ise, ekonomi de boyledir.