şükela:  tümü | bugün
 • avrupa'da geçtigimiz yüzyil içerisinde bombardiman sonucu yapilmi$ en büyük katliam olmakla beraber,sebebinin basit bir intikam planindan ziyade,müttefiklerin nihai amacinin dogudan büyük bir hizla gelen kizil ordu'nun gözünü korkutmak oldugu da kimilerince öne sürülmektedir.

  ingiliz uçaklari bombardiman esnasinda $ehirde bulunan shell'e ait petrol rezervlerini vurmami$,ancak yollarda kaçan alman kadin ve çocuklarini 1800 derecelik bir fahrenheitta * pi$irmekten kaçinmami$lardir.ayrica hava taarruzu esnasinda,önceden almanlarca esir alinmi$ 20bin kadar müttefik askeri de bade olmu$tur.. * *
 • şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en ağır bombardımandır. ingilizler tarafından 2000 amerikalılar tarafından da 8000 ton olmak üzere 10000 ton bomba dresden'ê bırakılmıştır. fakat bu rekor bu akşam veya yarın amerika'nın ırak'a saldırması ile kırılacaktır. amerika'nın ırak'a bu operasyonda atmayı düşündüğü bomba miktarı 150000 ton ile 250000 ton arasındadır. buradan ırak'taki potansiyel yıkımın boyutları daha iyi anlaşılabilir.
 • 13-14 şubat 1945 tarihinde ingilizlerin öncülüğünde yapılmış korkunç bir intikamdır.

  almanya teslim olmak üzereyken yapılmıştır. kimi tarihçilere göre 150 bin kimilerine göre 200 bin sivil ölmüştür. japonya'ya atılan atom bombalarından daha fazla sivil öldürdüğü halde maalesef tarihte hiroşima ya da nagazaki kadar yer tutmaz. bombardıman, şimdi tarihte "büyük barış adamı" olarak anılan winston churchill'in sorumluluğunda gerçekleşmiştir. yangın bombaları iki gün boyunca şehrin tepesine rastgele boşaltılmıştır. nazilerin yaptığı soykırımın ezikliği ile almanya bu olayı hiç bir zaman gündeme getirememiştir.

  insanlık suçuna karşı insanlık suçu işlenmiştir.
 • agustos'ta degil subat'ta olmustur. yani tarihi 13-14 subat 1945'tir. bombardimanin amaci yukarida anlatilanlara ek olarak o sira tam gaz berlin'e ilerlemekte olan sovyetlere gozdagi vermektir.

  ilgilenenlere su adres onerilir:
  http://www.internationalist.org/…resdenmasscre.html
 • bu harekatin emrini donemin ingiltere basbakani winston churchill vermistir. kendisi insanlik tarihinin yuz karasi olarak nitelendirilebilecek daha pek cok olayina burnunu sokmustur.
  hatta ve hatta birinci dunya savasi sirasinda osmanli imparatorlugu'na (henuz savasa girmeden) parasini pesin pesin odedigi iki buyuk savas gemisini teslim etmeyen donemin bahriye nazirida gene bu palyancodur
  (bkz: bunu yapan insan olamaz)
 • bu saldırı iki aşamalıdır. ilk önce dresden'in su şebekesini imha etmek ve halkı korkuyla sokaklara çıkartmak için ağır bombardıman yapılmış, daha sonra şehrin merkezine çok miktarda yangın bombası atılarak, etraftaki canlı cansız herşeyi merkezindeki ateşe çeken bir tür yangın fırtınası oluşturulmuştur.
 • tokyo bombardımanınıyla aynı sekilde yapılmış bombardımandır. bu bombardımanda şehrin tamamı değil, sadece belli bölgeleri yangın bombalarıyla ağır şekilde bombalanmıştır. o bölgelerde ısı o kadar korkunç derecelere çıkmıştır ki (1500 grad celcius) şehrin tek bomba bile düşmemiş mahallerindeki oksijeni çekmiştir.
  sonuç olarak ölenlerin nerdeyse yarısı, tek bir bombaya bile maruz kalmadan, ama açık havada boğularak ölmüştür.
  ikinci nokta da dresdenin askeri hicbir sanayisinin olmamasıdır. bombalamanın en büyük sebebi yaklaşan kızıl orduya güç gösterisi yapmaktır.

  böyle bir bombalamayı gerçekleştirmek için muhteşem bir hesaplama ve sıfır insanlık gerekmektedir.

  edit: bombardıman 13 - 15 şubat 1945'te yapılmıştır. ölü sayısı tam olarak bilinmese de 25.000 ile 40.000 arası olduğu tahmin edilmektedir. bazı alman kaynakları ölü sayısının 135.000'e varmış olabileceğini de belirtmektedir.

  kaynak için
  (bkz: http://en.wikipedia.org/…of_dresden_in_world_war_ii)
  (bkz: http://www.all-science-fair-projects.com/…ld_war_ii)
  (bkz: http://dir.yahoo.com/…n_theater/bombing_of_dresden/)
 • taktiksel açıdan hiçbir anlamı olmayan bombardıman. zaten 6 yıldır sava$la ya$ayan bitik alman halkını tüketmekten ba$ka bir i$e yaramamı$tır. bir diğer adıyla "saf terör".
 • bombardıman sonucunda çıkan yangın ile birlikte dresden kentinin çeşitli muhitlerinde yer yer 2 metreye varan yükseklikte kül yığınları birikmiştir
 • saldırı savaşını başlatan taraf almanlar olmakla beraber, müttefik güçlerin de aslında almanlar'dan daha masum olmadığını gösteren olaylardan sadece biridir.
  zaten savaş doğası gereği katılan hiçbir gücün masum kalmasına izin vermez. başta amaç sadece kendini savunmak bile olsa, güçlenildikçe bu amaç yerini karşı tarafa maksimum zarar verme amacına bırakır.
  nürnberg mahkemeleri örneğinde de görüldüğü gibi, hesap vermek sadece yenik taraf için söz konusu olacaktır nasılsa.