327 entry daha
  • filmi izledim ve görüşüm değişmedi: (#64723430)

kötü bir film değil, gayet iyi 8/10 diyebilirim kendimce. ancak daha başarılı eserleri ile oscar kazanamamışken, bunla kazanacak olması biraz garip. olur da kazanamazsa; yeni bir dicaprio'nun yıllarca kazanamamasından ardından çektiği güzel filmler silsilesi ile karşılaşabiliriz.
  • (bkz: snoozefest)

nolan diye büyük beklentilerle gidip uyuyakalmamak için kendi savaşımı verdiğim film olmuştur. o kadar gürültünün arasında salonun yarısının uyuması da yalnız olmadığımı göstermiş oldu. ilk kez bir nolan filminde müzikleri beğenmedim. gereksiz bir sertliği - uyumsuzluğu vardı, görüntüde hiç de o seviyeleri bulmayan bir gerilim -joker tonu- ile verilmeye çalışılmış, olmamış.

tarihi açıdan önemli bir hadise olabilir de, filmden hiçbir duygu alamıyorsunuz. böyle bir hayatta kalma savaşı, askerlerin psikolojisi, hiçbir şey yok. hikaye akışı inanılmaz sıkıcı. monoton. bayat.

nolan'ı geçtim, şimdiye kadar izlediğim en sıkıcı ve gereksiz filmlerden biri olmuştur. tarafıma bilet parası kadar ödeme yapılsın bir daha izlemem. yarak kürek bir film olmuş.
  • --- spoiler ---

pek spoiler denemez ama; filmde ne full metal jacket gibi ahlaki bir ikilem var, ne the thin red line gibi varoluşçu bir sorgulama var. filme gitmeden olayı biraz araştıran bir insan zaten askerlerin sonunda tahliye olduklarını bilerek izler. bu yüzden ne bir merak duygusu var, ne belirli bir hedef var. sadece yoğun bombalama altında hayatta kalmaya çalışan askerler ve onları kurtarmaya çalışan kahramanlık yapan siviller ve pilotlar var. bu kadar. iki saatlik bir müzik altı video klip sekansı. sıcak çatışma bile yok. pr çalışması iyi yapılmış, iyi pazarlanmış bir video clip var.
    --- spoiler ---
  • vasat altı olmuş filmdir. nolan reyiz farklı teknikler denemiş ama hepsi görüntü ve kurgu ile alakalı. alıştığımız aşmış senaryo ve hikaye anlatımından eser yok. sanki senaryoyu o yazmamış yalnızca çekmiş.
    tanım: boşuna para harcamaması gereken evde internetten izlenecek filmler arasında yer alabilecek yeni nolan filmi.
  • şu yaşıma kadar sayısız savaş filmi seyrettim, sayısız savaş oyunu oynadım ama hiçbirinde savaşın seslerini bu film kadar tehditkar ve gerçekçi veren seslere rastlamadım. uçaklar göğü yırtıyor filmde adeta, kurşun sesi gelince istemsiz insan irkiliyor, bu kadar gerçekçi olur.

ayrıca akasya imax bu filme kıyak geçmiş ve sesi köklemiş. bu filmi izleyip beğenmeyenler belki de bu akşam orada izleyen bizim kadar atmosfere giremedikleri için beğenmemiş olabilirler. aklım çıktı kaç kere filmdeki sesler yüzünden.

ayrıca dostum savaş filmi demişsin ama bu bildiğin gerilim. resmen koltuğa mıhlandığınız sahneler var ve evet, çoğunun sebebi de o anda sinema salonunda dönen savaş sesleri. vallahi ben böyle bir şey duymadım hayatımda, bu kadar netim.

şaka yapmıyorum, görüntüyü salla, sesler için imax salonunda gidilmeli. yalnızca stuka uçaklarının diving efekti bile yeter.
  • yonetmeni nolan olmasa guzel film. yonetmeni nolan olunca biraz beklenti yukseliyor dogal olarak ama cokta benim beklentilerimi karsilayamadi acikcasi.
  • kolay kolay film beğenmemezlik yapmam, hele ki söz konusu nolan filmi ise eleştirel algıları kapar büyük bir heyecan ile izlerim o filmi. dunkirk için de ilk gününden imax sinemada müthiş bir keyifle yerimi alıp izledim filmi.

maalesef film bir şeyler oluyor gibi başladı ve hiçbir şey olmadan bitti. eğer ki filmin fragman ve kamera arkası görüntülerini izlediyseniz zaten yeni bir görüntü veya şaşırtmaca ile karşılaşmıyorsunuz. arkadaşlar sinema salonundaki hayal kırıklığını görmeniz lazımdı. herkes "şimdi biz tam olarak ne izledik" modunda somurtarak çıktı filmden. herkes gibi ses ve uçak sahnelerinde tavlansam da genel yapısı itibariyle en monoton nolan filmiydi diyebilirim.

ah be nolan. yamansın be nolan.
  • acıbadem akasya cinemaximumda d-box olrak izledim , 43 tl bayıldım. haketti mi ? haketti.

burda beğenmeyen davarlara bakmayın , paraya kıyın d-box yada imax izleyin 2 saat savaşın ne kadar boktan ve acımasız olduğunu görün.
  • beğen(e)mediğin filmdir.

çok uğraştım lan, gerçekten bak bir şey varda ben mi kaçırıyorum diye?
    yok lan yok işte bildiğin olmamış işte...
  • "nolan reyiz nolan reyiz", "nolan reyiz boşa film çekmez, vardır bir sürprizi" falan diye diye beklentiyi tavan yaptık belki de. hans zimmer'in en iyi filmi olmuş tam tersi.

bu arada filme gitmeden önce dunkirk tahliyesi (dinamo operasyonu) ile bilmeniz gerekenleri okumanızda fayda var:
    http://obicimsinema.com/dunkirk-dinamo-operasyonu/

gittikten sonra da okuyabilirsiniz tabii bir şeylerin daha iyi oturması açısından.
1250 entry daha
hesabın var mı? giriş yap