• sabitlenmiş entry
    selam,

debe’yi, birtakım geliştirmelerle yeniden yayına alıyoruz!

yeni geliştirmelerle birlikte debe’nin kaldırılmasına neden olan amaca aykırı durumların ve kötüye kullanımların önüne geçmeyi planlıyoruz.

öncelikle, daha çok oy alma motivasyonuyla aynı kişinin farklı hesaplarından girdiği ilk entry’sini hedef alan bkz.’ların yazılmasını en aza indirmeyi ve doyurucu içerikler yazmayı teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

bunun dışında, en çok entry girilen on kanal, kendi içinden her gün beşer tane debe entry’si çıkaracak. bu sayede çok sesliliği koruyarak, spor ve siyasetten bağımsız konuları da debe aracılığıyla sizinle buluşturmak istiyoruz.

ayrıca, günün sonunda girilen beğenilen bir entry’nin zaman farkından dolayı yeterli oya ulaşamaması sorununu çözme amacıyla, günün başında ve sonunda girilen entry'lerin değerlendirilme algoritmasını değiştirdik.

son olarak, her gün 00.00’a kadar girilen entry’ler debe için değerlendirmeye alınacak ve liste her sabah saat 7.30’da güncellenecek. listemiz artık dağıtık bir sıralamada olacak.

kısacası, debe eskisinden çok daha güçlü bir şekilde bizimle. fikirleriyle bizi besleyen, iletişim sayfası üzerinden geri bildirimlerini eksik etmeyen yazarlarımıza teşekkür ederiz.

debe’leri piste alalım!
  • 1594 entry daha
    • debe'nin kaldırılmasından bu yana iki yıldan fazla olmuş, çok güzeldi ancak dönüşmüş olduğu hali nedeniyle hiç pişman değilim.

ekşi sözlük'te varolan ve güçlenmesini istediğim çeşitliliği hiç beslemeyen, tam tersi, türkiye'nin büyük şanssızlığı ve kısır döngüsü olan spor ve siyasetten başka bir şeyin konuşulmadığı bir mecraymış gibi görünmesine sebep oluyordu sözlük'ün. yetmezmiş gibi, bu konularda da bilgi ve yorumdan ziyade beylik laflar, bakınızlar, laf sokmalardan ibaret entryler debe'ye giriyordu.

aklımda bir kaç çözüm yöntemi var, farklı kategorilerden belli sayılarda entrynin yer aldığı, bir nevi kategorisel anlamda pozitif ayrımcılık uygulanmış bir debe listesi olabilir mesela. debe'ye girmek için tek garantili yöntem gündemdeki başlıkta en dikkat çekici entry'yi (tercihan kısa, hemen okunup, 'hay yaşa verdim şukunu' denilecek bir @2 entrysi) girmek olmayacak, konuyla ilgilenen az sayıda kullanıcının takdirini kazanan bir albüm eleştirisi de debe'de kendine yer bulabilecek.

her şey manipüle edilebilir, kötüye kulanılabilir. bunu hayata geçirsek de kısa zamanda kötüye kullanılır ve yeni önlemler almamız gerekebilir ama en azından çeşitlilik adına ciddi bir adım atmış oluruz.
    • dönüşü muhteşem oldu. tam planladığım ve hayal ettiğim kalite ve çeşitlilikte. kendimi ve ekibimi tebrik ediyorum. keşke zamanında kaldırmak yerine bu şekilde iyileştirseymişiz, basiretim bağlanmış demek.

bu arada debe bize kayda değer trafik kazandıran bir şey değil, trafik azalması diye bir şey de zaten yok, dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerindeniz, her zaman kontrol edebilirsiniz.
    • dünün en beğenilen entry'leri daha önce belirtildiği üzere bazı değişikliklerle yayına alındı. (bkz: #94669788)

aynı gün içinde girilen entry'ler arasındaki adaleti sağlamak adına sabah girilen entry'lerle, daha geç, misal gün sonuna doğru girilen entry'ler arasındaki 'vitrinde kalma süresi'ndeki farktan kaynaklanan eşitsizliği giderecek bir algoritma uygulanıyor. özetle, 24 saat yayında kalan ve 10 şükela alan entry ile 5 saat yayında kalıp 9 şükela alan entry'ler yarıştığında ikincisi kazanır. ama başlıkta şükela filtresiyle bakarsanız fazla şükela alanı yukarda görürsünüz, normaldir. hatta belki başlıklardaki şükela filtresinin de bu algoritmayla çalışması daha adil olacaktır.

bir diğer konu da nispeten kısa entry'lerin, uzun entry'lere göre dezavantajlı olması, bakınızlarla laf sokarak debe'ye girmeyi olabildiğince engellemek adına yapılan bir değişiklik.

ayrıca listeye bu yukarıdaki algoritmalara göre bir önceki gün en çok beğenilen ilk 50 entry girmiyor. sözlük'ün bugüne kadar en çok entry girilmiş 10 kanalının, bu algoritmalara göre en beğenilen 5'er entry'si giriyor. mesela spor kanalındaki başlıklardan kaç oy alırsa alsın 5'ten fazla entry girmesi mümkün değil. bunu çeşitlilik sağlamak adına yaptık çünkü gündeme giren başlıklardaki entry'lerin görünürlüğü ve oylanmaları, gündem dışı kıymetli entry'lere oranla çok fazla, bu eşitsizliği gidermeye çalışıyoruz.

eskiden olduğu gibi, şimdi de favorilere eklemeler hesaba katılmıyor.

eskisinden farklı olarak liste sıralı değil, karışık. (en üstteki entry en fazla oyu almış anlamına gelmiyor.) yukarıda bahsettiğim algoritmalar nedeniyle debe'ye girmiş her içeriğin oylanma yoğunluğu aynı olmuyor. bir nevi o günün gündemine girmemiş her içerik/başlık handikaplı. sıralamayı tamamen karışık yaparak çeşitliliği listenin iç dağılımında da korumaya çalıştık.

algoritma sonuçları genelde şahsi beklentilerimi karşılıyor, hiç görmediğim başlıklarda, gayet gündem dışı, güzel içerikler görebiliyorum, benim için çok kıymetli. arada gayet beğenmediğim şeyler görebiliyorum ama 'demek ki birileri beğenmiş ve bu kadar filtreyi aşıp debe'ye gelebilmiş.' diye düşünüyorum. bazen de 'bu filtreler de yetmiyor demek, biraz daha geliştirmeliyiz.' diyorum. debe'nin yüzbinlerce farklı insanın ortak beğenisini çıkarması çok zor, temel hedefimiz debe entry'si kasmamış, derdini, fikrini paylaşmış ve takdir görmüş içerikleri olabildiğince çeşitlendirerek ertesi gün ilgilenenlere sunmak. zamanla ihtiyaca göre algoritmalarda değişiklikler yapılır elbet ama şimdilik sistem bundan ibaret.
    229 entry daha
    hesabın var mı? giriş yap