• çok yanlış bilgiler verilmiş.

en az 1.8 milyon dolarlık yatırım isteyen vize türü eb-5'tir.

e-2 vizesi ise daha düşük maliyetli olanıdır. tavsiye edilen sermaye miktarı 100bin dolardır. ancak iyi bir iş planı veya iyi bir avukatla 50bin dolarla bile e-2 alabilenler var.

e-2 yatırımcıları genelde hazır bir iş devralıyor. örneğin bir benzin istasyonu veya kafe devralmak gibi. 50-100 bin dolar aralarında devredilen benzin istasyonları var. en popüler iş kolu olduğu için altını çizdim. bir iş devralırken neden devrettiği, yıllık cirosu gibi konuları mutlaka öğrenin. ya da bunları belgeleyen kişilerden devralın. sıfırdan kendi şirketinizi/işletmenizi kurmak ile ilgili detayları şimdilik vermeyeceğim.

peki süreç nasıl işliyor? ilk önce amerika'ya turist vizesi ile gidiyorsunuz. anlaştığınız işletmeyi satın alıyor ya da kendinize sıfırdan bir iş kuruyorsunuz. daha sonra konsolusluktan e-2 vize başvurunuzu yapıyorsunuz. genelde 2-3 ay içinde sonuçlanıyor. bu süreç için bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim. ortalama 1000-1500 dolar istiyorlar. iyi bir avukat seçmeniz ve uzmanlığının göçmenlik başvuruları olması önemli. hangi bölgede iş kurmuşsanız oradan iyi bir avukat bulun. bunun için size kolay bir yöntem söyleyeceğim. avvo diye bir website var. amerika'daki tüm avukatları, hakkındaki yorumları, puanları görebileceğiniz, bölge bazında listeleyebileceğiniz harika bir site. oradan rahatlıkla bir göçmen avukatı bulabilirsiniz. ayrıca göçmen avukatlarını immigration kategorisinden de listeleyebilirsiniz.

avvo website
    göçmen avukatları listesi - sadece eyalet seçin

edit: rakamlar güncellendi.
    edit 2: detaylar eklendi.
  • amerika icinde vize alinmaz, alinsa alinsa statu alinir. yani yaza turkiyeye tatile gidelim derseniz, statunuz badem olur ve konsolosluga gidip vize almaniz gerekir. konsolosluk su an bildigim kadari ile sadece j ve f vizesi verio (yanlis da olabilirim). amerika icinden basvuruda dosyaniza bakan kisiyi yazdiklariniz ile ikna etmeniz lazim ki, uscis calisanlari tarihin gorebilecegi en duz insanlardir, o sebeple konsolosluktan basvuru yaparsaniz ve size bi soru sorarlarsa cevaplama imkaniniz olur. ayrica premium fee $2500 ve federal mahkeme filan o isler zor, o para tik diye yanar haberiniz olmaz. 100bin dolar meselesi de sehir efsanesi, eger bir restaurant acacaksaniz o para yetmez, bu durumda da vize alamazsiniz. ama yapacaginiz is cok sermaye gerektirmeyen, danismanlik turu bir is ise de 100bin gereksiz cok bi para. omrunuzu avmde seker satmaya adamak istiyrosaniz bilmem de, bana o is ismi lazim degilin dolarkazan.com olayi gibi geldi. duzgun bir isiniz ve tecrubeniz, iyi ingilizceniz ve yakacak bir kac yiliniz yoksa paranizi bosa vermeyin dostlar. 100bin dolara iki yil tatil yapar, bogazi ozledim der donersiniz valla. iyi bir avukat ve bu isi gercekten yapmis ve sizden cikari olmayan birilerini bulmaya calisin, yoksa sonu gozyasi. hadi optum kib bye
  • "son 6 aydir araştırıp..." diye baslayan yukarıdaki entry'de bahsedilen (hatta reklamı yapılan) relifeusa'in dolandirici oldugu iddia ediliyor.

https://youtu.be/gyelhlr8mh0
  • amerika'da iş kurmak ve çalışmak için gereken, minimum bir sermaye gereksinimi olmamakla birlikte (yaklaşık 50,000 papel gibi bir söylenti var ama daha düşük sermaye ile aldığını iddia edenler de mevcut) yapacağınız işin tipine, büyüklüğüne ve abd'ye sağlayacağı istihdama göre alabileceğiniz, işler yolunda giderse 5 sene sonunda green card'a dönüşebilen vize tipi. şirket sahiplerinin en az %50'si amerikan vatandaşı olmaması gibi bir şartı var.

amerika ile treaty anlaşması bulunan ülkelerin (türkiye de bu gruba dahil) vatandaşları yararlanabiliyor. 4-6 hafta arasında sonuçlanıyor.

detaylarına buradan ulaşılabilir.
  • abd yatirimci vizesi.

yabancilarin abd'de yatirim yapma amaci ile varolan bir isyerini satin almasi ya da sifirdan kurmasi durumunda verilir.
  • 6 ay araştırıp şekerci de karar kılmak. hocam oraya bayılacağın paraya efsane ötesi işler var. (bkz: https://www.bizbuysell.com/) gir bak tonlarca iş yeri var.
  • "e-2 green card'a gitmiyor." hic bir vize size gelmez sevgili dostlar, sizin onlara gitmeniz lazim. yanlis noktalardan olaya bakiyorsunuz gibi geliyor. oncelik amerikaya gelmek ise e-2 efsane guzel vizedir. ondan sonra baska bir yolculuk baslar. green card almanin da turlu yollari vardir. ister evlenirsin, ister isini buyutursun, ister sponsor bulursun. burdaki kilit nokta istemek. misal 2017 yilinda 3. denemede e-2 almis biri olarak gecen hafta sponsorluk uzerinden aldigim green cardim elime teslim oldu. isteyince oluyor bu isler...
  • daha e2 almadan, vatandaslik hesaplari yaptiran vize turu. sevgili dostlar, vatandasliktan once green card almaniz lazim. yani adim adim gitmekte fayda var. bence siz direkt evlenin, onda bile 3-4 yil beklemeniz lazim vatandaslik icin ama neyse...
  • yaklaşık $ 100k yatırım yeterli gibi duruyor ama tam rakam bulamadım. en az 3-4 kişiyi çalıştırmanız isteniyor. miktardan çok kaç kişiyi istihdam ettiğiniz önemli olabilir.

http://www.h1base.com/…/compare work visas/ref/1133
  • - vizeniz onaylanirsa size hayirli olsun derler, 1 hafta icinde de posta ile alirsiniz pasaportu.
    - https://www.bizbuysell.com/ adresinden isletmeleri bulabilirsiniz ama sizin cvye oturmuyor ise gorusme de patlama ihtimali var.
    - $125k kismi biraz muallak. o paraya 100 kisilik restaurant acacam derseniz olmaz ama ondan azi ile danismanlik firmasi kurabilirsiniz. yani meblag ise gore degisiyor.
hesabın var mı? giriş yap