• gereksiz olduğunu düşündüğüm zamazingodur
  • 15 yıldır aktif ve hunharca sigara içen beni durdurabileceğini düşündüğüm aygıt.

sigara nedeniyle berbat kokuyorum. bırakamıyorum. bu merete geçmek istiyorum.

biraz araştırma yaptım ama hiçbir şey anlamadım. elimden tutan olsa, tel sarmakmış, evde yapmış falan hepsini çözeceğim. coil nedir, pil neden önemli, watt olayı nedir, milletin niye boğazı ağzı yanıyor hiç anlamadım. geçende birinin elinde görüp çektim nefisti. işte dedim kokusuz ve lezzetli. ben bununla sigara illetini bırakırım hem de kokmam. işyerimde sigara kokusu çok ciddi bir problem çünkü.

lütfen yardım edin yeşillendirin. nasıl bilgi sahibi olabilirim? bu mereti ve malzemeleri taksitle falan almamın bir yolu yok mudur? valla 300-500'ü gözden çıkardım. hele taksit şansı varsa, yakarım bu gezegeni.

ne alınmalı, hangi marka olmalı, pili iyi dayanan, sürekli ulaşılabilen ve likit sıkıntısı çekmeyeceyim, hunharca sigara tiryakisi olan beni nasıl ve ne doyurur falan filan...

lokasyon: ankara.
  • tek farkı kokmaması olan sigara.
  • dar gömleklilerin işidir.
  • yeni başlayanlara kesinlikle önce ucuz modelleri denemesini öneriyorum. çünkü sağlam modeller iyi fiyatta türkiyede. aliexpressten aldım ben kendiminkini oraya bakmayı da öneriyorum. sigaranın yerini tutabilir mi orası soru işareti bu arada
  • tek farki kokmamasi olmayan "sigara". 1500 kusur entrinin icinde mutlaka aciklanmistir fakat kisaca tekrar aciklayalim. e- sigara diye dilimize gecmis aletin sigarayla yahut tutunle uzaktan yakindan alakasi yoktur. tuketilen likit tutunden elde edilmez.

likitin icerisinde temelde 3 madde bulunur. propilen glikol, bitkisel gliserin, nikotin. propilen glikol ve gliserinin belli dozlarda solunmasinin herhangi bir saglik problemine yol acmadigi fda tarafindan kabul edilmistir. bu maddeler astim ilaclarinda da hali hazirda kullanilmaktadirlar. efendi gibi e-sigara kullanan bir insanin da zararli olabilecek dozlara ulasmasi neredeyse imkansizdir.

nikotin, sanilanin aksine kanserojen yada solunum problemlerine yol acan bir madde degildir. temelde kafeinden bir farki yoktur.

toparlarsak, normal sigara icen birisi sadece nikotin almak icin nikotinle beraber 4000 kimyasal maddeyi solumaktadir. bu bilinen 4000 maddenin 19'u kanserojendir(formaldehit, arsenik vb...). sigaranin kansere sebep olan kismi nikotin degil, nikotine ulasmak icin beraberinde alinan bu 19 kanserojen maddedir.

e-sigara icen birisi ise sadece 3 madde almaktadir ve bunlar kanserojen olmadiklari bilinen maddelerdir.
  • katran ve karbon monoksit içermediği için (buharlaştırma işlemi vs yanma işlemi) normal sigaradan daha az zararlı olduğu düşünülen bir sigara çeşidi

tabiki hiç içmemek bunu içmeye göre daha iyi bir opsiyon amma velakin normal sigaraya göre hem kesenize, hem vücudunuza daha az zararı olduğunu düşünmekteyim.

gurme gibi farklı tatlar peşindeyim şu sıralar. bunun dışında çevrenizdeki insanlara su buharı olduğu için zararı parfüm sıkmış bir insanın vereceği zarar kadardır. pasif içiciliğe sebep olmaz. bunun dışında ev arkadaşım benim bu durumumdan hoşnut olduğunu söylüyor. kendisi sigarayı dışarda içmeme rağmen kokusuna tahammül edemiyordu. e-sigarayı evde içmeme rağmen rahatsız olmadığını söylemekte.

benim favori youtube kanalıma gelirsek buhar odası kanalındaki dayıyı severek takip ediyorum.
  • duman değil, buhar. su buharı değil, propilen glikol ve bitkisel gliserin ile birleşik aroma buharı. çıkan her buhar su buharı değildir ve her sakallı kişi dedeniz değildir. zararsız değildir, geçerli bilgiler ışığında belli spesifikasyonlarda (pg-vg oranı, güç, kullanılan likit) daha az zararlıdır.

pasif içicilik konusunda da aynı şey geçerlidir. kesin olarak bir şey sunulamaz; ancak sigaradaki eksik yanma sonucu açığa çıkan monoksit ve tütün içine konulan onlarca kimyasalın çıkardığı toksik gazların büyük bir kısmını çıkarmayacağı bellidir.

konu hakkında araştırma isteyen varsa, paylaşılmış olan ilgili forumdan araştırmaları görebilir.

bahsedildiği gibi, sigaranın zararlı olan kısmı temel olarak nikotin değil; yanan bir şeyi çekiyor oluşunuzdur. ancak çektiğiniz nikotin yine de damarlarınızı daraltır. terapik amaçlı olsun veya olmasın.

not: evod - aio - ijust evriminde olan e-sigara kullanıcısıyım.
    bilgi isteyen arkadaşlar yeşillendirebilir.
  • yanlış anlaşılandır. en azından benim anladığım kadarıyla.
    sigarayı bırakıp, başlanılmaması gerekendir.
    e-sigaraya başlama sebebi sigarayı bırakmak olmalıdır. esprisi ise: nikotin dozajını azalta azalta sıfır noktasına getirip, bir süre içerisinde nikotin bağımlılığından kurtulmak amaçlanmalıdır.
  • vücut geliştirme siki gibi bu konu da o kadar çok forumlara detaylara hikaye ve sansasyonlara düştü dallandi budaklandi ki, ulan o kadar araştırmadan nasıl başlayacağım diyip işe girişemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap