• ingiliz edebiyatı’nın bitmek bilmeyen dönem, akım, yazar ve bilimum zırıltısını bölümler haline, enfes bir akıcıkla ele alan kitaptır. basit anlatımı ile anlaşılmaz bir çok dönem ve yazarı zihninize kazıyan bir dille anlatılmış. tam bir başucu kitabıdır.
  • kitabın ismi bu haliyle clikbait haber başlığı gibi olmuş. bunda alfa yayıncılığın bir suçu yok. yale university press tarafından a little history of literature (little histories) ismiyle basılmış. ilk önce birkaç kitap fazla satmak için yapılan bir kurnazlık gibi düşünmüştüm ama üniversite tarafından yayınlandığını görünce fikrim değişti. ingilizce ile dünya edebiyatını zihinlerde birlikte kodlamak gibi bir amaç sezdim sonuç olarak. mesela ilk romanın don quijote değil robinson crusoe olduğunu iddia ediyor. gerekçe de robinson crusoe'un 'daha gerçekçi' olması. biraz araştırdığımda ilk ingilizce roman olması dışında böyle bir iddiaya rastlamadım. yani john sutherland abimiz yeniden ve gönlünce bir tarih yazmış.

kitap ilk başta mit, destan, tragedya konularında biraz bilgi verip heveslendiriyor ama sonrasında büyük çoğunluğu ingiliz olan yazarların yer aldığı bir kataloğa dönüşüyor. bu nedenle bana fazla yüzeysel ve manipülatif geldi.
  • genel edebiyat tarihinden ziyade çoğunlukla ingiliz edebiyat tarihi üzerine bir kitap.kitapta yer yer harika bilgiler edinebilseniz de dostoyevski’den, tolstoy’dan sadece 2-3 yerde azıcık bahsedilmesi kitabın başlığı ile çelişki yaratmıyor değil.
  • keşke kısa olsa denen tarihtir.
  • bu kitabın adı her ne kadar edebiyatın kısa tarihi olsa da içeriği ingiliz edebiyatı tarihine giriş yaz okulu dersi gibi bir şeydir. beklentinizi buna göre şekillendirirseniz hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz azalacaktır.
  • john sutherland'ın yazdığı romanın adı. alfa yayınları tarafından 2017 yılında yayınlanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap