şükela:  tümü | bugün
 • canakkaleyi egede sanan mal beyani.
 • sana afyon uygun gibi geldi kardeş.
 • ege bölgesinde corona çok tehlikeli seviyelerde bence yerleşmeyin.
 • ege'de hakkini vererek zeytincilik yapan bir abimizin sosyal medya serzenisi:

  "oturdukları köyde, bırak köye ve köylüye uyumu, saygıyı, selamı bile esirgeyen densiz mahluklar... köye gelip; keçiden, kediden, köpekten, horozdan, tavuktan, eşekten, inekten , güzelim ağıl kokusundan şikayet eden densizler. gidin nişantaşı'na egzos ve parfüm kokusuna..."
 • günün birinde ülkenin kalan bölgelerine de böyle rahatça yerleşme think-tankleri yapabilirsek, o zaman biraz medeniyet eşiğini aşabilmişiz demektir. şuraya yazanların analarının babalarının köylerine (muş, aksaray, samsun, çorum, diyarbakır, adana, kars vs) de egeliler yerleşmek istese nasıl bir sonuçla karşılaşırlardı acaba? öyle ya ege’de herhangi bir ilin ilçenin köyüne selamın aleyküm deyip girebiliyor, orada mukim yerlinin evinin yanına ev yapabiliyorlar. zaten size göre normal olan da bu değil mi? burada sorun ülkenin diğer bölgelerinin hepsinin ege’ye yerleşebiliyor olup, kendi üslerinde buna uygun ortam yaratmamaları, hatta azılı zenofobik olmaları. vardı ya bir röportaj muğlada geçen, orada muşlu genç şaşırarak anlatıyordu “buranın (datça) insanları bu anlamda çok iyi. muşta komşum benim akrabam olmalı, hadi akrabam olmasa bile aşiretimden biri olmalı, öyle yabancı biri gelip evimin yanına yerleşemez” diye.

  bütün ülkenin, 80 milyon nüfusun geri kalanının arzu nesnesi ege oldu. egeliler bundan memnun mu? “onlara mı soracaz?” diyorsan, kendi rizeni muşunu mardinini aksarayını da yabancıya açacaksın. ben gelmem belki ama illa birileri gelip keyfini sürer. düzeninizi bozar, kaynaklarınızı tüketir, sizin yerinizi size bırakmaz. sizin egeye ve egelilere yaptığınız gibi.

  başlığı açan bir de sınıflandırmış yok manisa öyle, uşak böyle diye. kendi memleketini de yaz da senin gibiler de terörist misin, liboş musun, solcu görünümlü mikro ırkçı mısın kodlasınlar. gerçi bu hayli zor, zira muhtemel ki senin memleketin benim egem gibi çat diye gelip yerleşmek isteyen yabancıyı kabul etmez, arıza çıkar. imdi, faşizm derken?

  edit : manisaya, muğlalıya, çanakkaleliye falan yobaz yazan var. bu saydıkların yobazsa, ülkenin geri kalanı nedir? daha yerleşemiyor bile ülkenin geri kalanına, gelmiş burada ülkenin en nahif, efendi, en az kriminal, kendi hallerinde insanlarına sıfat takıyor. muş ovası hem güzel hem bereketli, mardinin taş evleri, trabzonun yaylaları mükemmel. çat diye gidip taşınsana oralara, görelim maçanı.
 • ege ile uzaktan yakından alakası olmayan bir elemanın kıçından uydurduğu tespitlerle bezeli sorunsal.
 • yerleşim için en uygun yer aydın'dır. büyük şehire yakınlığı avantajdır. gerçi artık kendisi de büyük şehir ama illa izmir diye tutturursanız diye. tatil yörelerine çok yakındır. cuma akşamı iş çıkışı 1 saatten az zamanda kuşadası, 1,5 -2 saat içide didim,marmaris, bodrum elinizin altında. halkı daha yerel, modern ve samimidir.
 • ege'yi faşist bulanlar için çözüm basit: gelme. faşistlerin(!) arasında senin ne işin var? yazık etme kendine.
 • afyon egenin parlayan yıldızı.
 • "denize kıyısı olan her yeri" dediğim durum.
  evet, çanakkale ve balıkesir de egededir. devletin böldüğü bölgelere konuşan andavallar var. bi kısmı içeridedir ama ege kıyısında şehirleri vardır.