şükela:  tümü | bugün
  • neyse ki ekşi sözlük bannerından siyah bandı kaldırdılar da çelişmiyorlar artık. hayır bir sürü densiz var tamam ama az moderasyon katkısı ile sansür yerine filtreleme uygularsın. bakarsın sansür filtresine aldığın kelimeyi içeren başlık aslında hakaret değil tanım. bırakırsın akar sol framede. ama yok basmışlar direk sansürü hiç bir şekilde kimseye görünmüyor başlık. ancak özellikle aratınca çıkacak.

misal; (bkz: #58329579)
    kitap tanıtımı ama kelime direk sansüre takıldığından asla görünmüyor.
    siz söyleyin başlık ve entryleri direk biz de onları yazalım-açalım. omurgasızlık da bir yere kadar.
  • vay böyle bir şey..
    ekşide eskiden gizliden gizliye uygulanan sansür artık ayan beyan yapılıyor..
    dahası kimse nedendir diye soru soramıyor çünkü karşınızda zaten belli bir muhattap yok...

sözlüğün kanzuklaşma süreci ile birlikte yazar alım sayısı artmış, içerik kalitesizleşmiş ancak gerek sarışın avukatlar, gerek ayısı dayısı olan ünlülere sırtını yaslama çabaları ile ekşi sözlük yeni türkiye'nin yandaş medyalarına günden güne daha fazla benzemiştir....

08.12.2017 tarihinde açılan nihat doğan'ın sözlüğe batının lejyoneri demesi
    başlığına girmiş olduğum, linkte görebileceğiniz şu entrym hiçbir gerekçe gösterilmeden silinmiş çöp kutusundaki yerini almıştır.....

ben burada işin içinden çıkamıyorum, hani tanım değilse (ki değil), gerekçe olarak bunun gösterilmesi saçma çünkü sözlüğün etnrylerinin neredeyse %90'ı artık tanım değil.. hatta başlığın içerisindeki bir çok entry tanım içermiyor...

hâl böyleyken benim aklıma 2 soru geliyor.
    1- sözlük yönetiminin nihat doğan denilen şahısla ahbap çavuş ilişkisi vardır.
    2- sözlük yönetiminin beyaz tv ile bir çıkar ilişkisi vardır...

bu 2 soruyu kafamda değerlendirdiğimde..

1-nihat doğan denilen şahısla kankalık durumu olabilir ancak gel gelelim, şahısa benim kurduğum cümlelerden daha ağır cümleler sarfediliyor ve silinmiyor.. o zaman gerekçenin bu olmadığını düşünüyorum...

2- sözlük yönetiminin beyaz tv ile bir çıkar ilişikisi olması durumu;
    entry içeriğimde de reytinglere vurgu yaptığıma göre sanırım en olası durum bu oluyor....

şimdi siz diyebilirsiniz ki; ulen gudik zaten yazdığın entry bir boka benzemiyor. tanım yok, bilgi yok, bir de iğrenç smile koymuşsun.. haklısınız derim..

ancak hali hazırda bir sarışın avukat olayı varken başımızda, keyfe keder entry sildirmelerin artık sözlükte rutin bir hâl almaya başlamasından rahatsızım...
    hele de bunu direkt sansür zihniyetiyle, entry silerek yapmaları çok daha acınası bir durum..

ne yani siyah bantı çıkarınca her şey mübah mı?
  • özellikle din ile alakalı başlıklarda çeşitli keywordlar ile uygulanan sansür.basligin sol framede gözükmesi önlenir.örneğin;

(bkz: yandaş tanrı)
  • şu günlerde çok fazlaca görmeye başladık...