• 4 temmuz 2014 sözlük arayüzünün değişmesi sonucu, yıllardır kayıtsız okur olup, ansızın artık sözlüğü açtığında bugün başlıklarını göremeyeceğini fark ettikten sonra kaydolanlardan biri olduğum kutsal bilgi kaynağı.

tabii senelerdir kayıtsız okuyucu olmamın en büyük nedeni olan nick'e karar verememe durumuma son vermiş olması açısından fena olmadı ama en azından küt diye yapılmamış olsa nickim bu mu olurdu, hiç değilse daha üzerinde kafa yorulmuş bişi olurdu *
    ekşi sözlük çok bozdu söylemlerine ya da sözlükte yazar olmayı beklemek olayının yıllar sürebilmesine rağmen sözlüğe kaydolmam ancak bu şekilde sağlanabilirdi, önce bi ekşi sözlük benim için bitmiştir havalarına girmiştim ama dayanamadım!
    yönetimi de tebrik edeyim bu vesileyle. güzel bulmuşlar yani helal olsun.
  • yandan yandan da olsa hayatımda yer etmiş, özünde çocukluk oyuncaklarımdan olan bir şey.
    devamında da çocukluk sonrası edinilen arkadaşlarla ortak maziye dair susam sokağı, tansu çiller, hbb ya da mesela kenan doğulu'nun saçlarının uzun olduğu yıllar gibi sadece belli bir dönemde belli bir yaşta olanların bilip de üstüne konuşabileceği şeylerden.
    zamanla internetle birlikte yine iyi kötü hayata ayak uydurmayı başardığından dönüşüp ergenliğim ve diğer işte adlandırmak istemediğim dönemlerimde de kendine yer bulabildi.
    okulda internete girmek için haftada 5 dk filan bulabiliyorsak (bkz: liseyi yatılı okumak) onda da ya amazon'dan asla sipariş edilemeyecek dvd setlerine falan bakardık ya da dönüp dönüp sözlükten bok çeşitlerini okurduk.
    yazar olmak o yıllarda 3-5 kere denendiyse de bu girişimler hep hüzünlü biterdi, arada gaza gelinip hesap açılırdı ama kullanıcı adı dahil maziye gömülüp unutulurdu o hesaplar. ergen adamın işi gücü çok oluyor tabi, vaktimiz yetmezdi. aman neyse iyi ki de kişisel olgunluk sınırımızı aştık da yazar olduk, bakıp bakıp utanacağımız şeyler yok, yani en azından çok fazla yok.
    zamanla boku çıkmış denebilir, bence sadece değişmiştir. alem göt olduysa ekşi sözlük'ün suçu yoktur yani. bana göre özünü kaybetmemiştir. kullanıcılar böyleyse sözlük de böyle olacaktır yani kardeşim, okuldaki öğretmenlerinizin hepsi süper miydi sanki?
    eskiden somut, kanlı canlı, nefes alan, yürüyen insanlar olarak varlığını bildiğimiz kişilerin hesaplarını takip etmek en büyük eğlencemizdi. bir de bir yazar profiline girip entrylerinden kim olduğunu çıkarmakta da hiç fena değildim. stalkerlık da kanımıza böyle böyle işledi işte.
    sonra yazar sayısı sonsuza ulaşınca biz de kendimizi yazar olmuş bulduk. bir de baktım herkes de yazar oluvermiş, insan hep sadece kendisi sanıyor tabi.
    neyse. böyle böyle şeyler işte. ergenken yazar olsaydım yapacak olduğu bağımlılığı yapmadı tabi asla. iyi de oldu bence. şu aşamada artık "kim okursa okusun amaaan" diye bakarak aslında kendime not olsun diye sanki blog yazıyormuş gibi yazıyorum çoğu şeyi. muhtemelen herkesten çok da kendim dönüp okuyorum yazdıklarımı, çoğu zaman da "iyi ki yazmışım" diyorum, yazmasam uçarmış.
    çocukluğumdaki kadar değilse de hala biraz biraz eğlence kaynağımsın sözlük, bakışıp bakışıp hep gülüşiciğiz, hınzır seni.
  • ılk acilista 15 yillik databaseden gelen rastgele sukela entryler yerine son iki uc gunde yazilan aptal aptal entryleri karsima cikartarak kendisinden sogutma yolunda ilerleyen olusum.
  • 3 temmuz 2014 tarihine kadar evlerimizdeki ana britannica idi.
    3 temmuz 2014 tarihinden sonra milli kütüphane'deki meydan larousse oldu.
    okumak için üyelik gerekiyor. ulaşılmaz oldu.
  • neredeyse sadece badi entry'lerini okuduğum yer. geri kalanı tamamen akp, din, futbol ve bunların her biri hakkında trollük.

edit: ha bir de kızlarımızın hep aynı şeylerden oluşan minik dünyasını görüp üzülmemizi sağlayan ekşi itiraf.
  • dünden beri kendisinin alternatifi olabilir mi diyerekten quora'ya bakıyorum ama ekşi sözlüğün daha yakın alternatifi quora'dan ziyade tv'dir.

quora alabildiğine faydalı bilgiler içerirken, ekşi sözlük rastgelelik ve hafiflik üzerine kurulmuş gibi (en azından benim için) düşünmek, yorumlamak ve öğrenmenin dışında şuursuzca (ya da yarı şuurluca) linklerin arasında gezer ve dinlenmeye, uzaklaşmaya çalışırsınız.

evet bro, kaliteli içerik yorucu, magazinel ve yüzeysel genel kültür dinlendiricidir. ekşi sözlüğün kalitesizliğinden her dem bahsedilir fakat belki de ekşi'yi var eden bu hafif içeriktir. (bkz: vermicem vermicem)
  • güzeldi.

kendisine ayrılan sürenin sonuna geldiğini, kendi ipini çekerek moderasyonun kaldırılması ile başlattı. son dönemde alınan ispiyonla özelliğinin de kalkması ile formatsız alelade klonlarından farksız oldu.

alınan binlerce yazardan sonra moderasyonsuz girilen entryler sayesinde çöpe dönen içeriği oldu. eskiden soru başlığa cevap entry açılır format bilmeyenler sazan.avi'ye kurban gider, kalan sağlar ile devam edilirdi.
    o eski kutsal bilgi kaynağı sloganıyla yola çıkılan yerden gelinen yere bakıldığında çöp entrylerden geçmişi göremez olduk.

kendi adıma popisi yüksek sözlüklerde de aynı nickle vardım ancak, entryleri sadece ekşi üzerinden giriyordum.

2000'lerden beri devam eden sözlük fasilitelerinden zirve gereci limon ile bir arpa boyu yol aldırmadan çürümeye terk eden, zirvelerini biletix ortaklığı ile gerçekleştiren para kazanma kapısına dönüştü sedet için.

kendi adıma iyi yazdığımı düşünmüyorum, ancak takip ettiğim iyi yazan yazarlar çoktan yazmayı ya tamamen bıraktı, ya da farklı sözlüklere geçti. benim gibi düşünen yazar sayısının da azımsanmayacak derecede olduğunu tahmin edebiliyorum.

bu saatten sonra da moderasyon da gelse bi skimin düzeleceği yok.

iyi geceler, her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsan.

ciao.
  • bozuldu muhabbetinden sıkıldı bir kesim biliyorum da cidden çok bozdu. bir başlığa tıklıyorum mesela, ama öyle sıradan geyik bir başlık, arkadaş geyik bile dönmüyor. yıllarca burada bile isteye okur olarak takıldım. sadece okur olmaktan bile çok keyif alırdım. şimdi entryleri okuyunca aklımdakini yazmaktan da vazgeçiyorum. koca deryada ara ki bulasın bir kaç düzgün entryi. badilerimin de epeyisi göçüp gitti yazmıyor artık.. hangi başlığı tıklasam buruk bir tat ağzımda..
  • ekşi sözlük logosuna basınca şükela entryler gelmeye başlamış.
    edit: yine değişmiş. şükela entry gelmiyor.
  • üzülerek belirtmek isterim ki beta'da ekşi logosuna basınca şükela entry'ler günler, haftalar, aylardır gelmekte.

edit: bu özellik neredeyse beta'nın kendisi kadar eski. yeniden gelmiş, gelmiyordu bir süredir artık düzelmiş derseniz doğru olur.
hesabın var mı? giriş yap