• kendi kendimi tim komutanı olarak atadığım oluşum. burada her gün sigaranın zararlarından ve pisliğinden bahsedilecek, bu video'larla filan desteklenecek. hadi bakalım. özellikle sigarayı bırakan sözlük yazarlarına çok büyük görev düşüyor, sigarayı bıraktıktan sonraki hayatınızı yazarsanız çok faydanız dokunur. burada bu sigara denen yavşağın öyle bi amına koyucaz ki, kişi bırakmasa bile o mereti keyifle içemeyecek.

sigara içenler başlığı takip etsin.
  • +5546516521ümle destek verdiğim timdir. böyle çok sigara içtiğim bir haftasonundan sonra ciğerlerimi elime almanın eşiğine gelmişken denk gelmem de bir işaret sanırım.

edit: bazı yazar arkadaşlar yukarıda bu timi ne kadar çok istediğimi belli etmek için abartarak ancak tamamen rastgele girdiğim bir sayının benim telefon numaram olup olmadığını sordular...

rastgele girilen bir sayının bir gsm operatörünün kodu olması ve girilen hane sayısıyla bir cep telefon numarasının hane sayısının eşit olma olasılığı beni şu an çok korkutuyor...

atayizler bunu da açıklasın diyorum ve sözü avea'ya bırakıyorum...

hala gelen mesajlar üzerine edit: bir yazar girdiğim bu "rastgele" numaranın bir telefon numarası olmasından mütevellit bu numaranın aranmak suretiyle taciz edilebileceğini söylemiş. numarayı bizzat kendim aradım numara kullanılmamakta.

ayrıca diğer sayın amınakoduklarım ben hiçbirinize kendimi inandırmak zorunda değilim. sizin elinizde inanabileceğiniz iki adet kaynak var, birincisi benim söylediklerim, ikincisi ise götünüz. hadi dağılın şimdi.

didit: ney götümüze girecek oğlum manyak mısınız lan siz.
  • beyhude çabalarını takdir ettiğim oluşum. olay şu ki, direkt çabalarla olmuyor bu iş. zamanında bir arkadaşıma 2 hafta sigara içmezse kebap ısmarlayacağımı vaat ederek ikna etmiştim. kebabı yedikten sonra da keyif sigarası yakmıştı ibnetor :)
  • nasıl yardımcı olacağını merak ettiğim tim. zira bir tek eski sevgilinin yanında içmezdim. tim bana çöpçatanlık yaparsa bırakabilirim.
  • boşa çabalayan timdir.

9 sene sigara kullanmış, halihazırda 2 küsür senedir içmeyen, bıraktığı andan itibaren bir an bile canı çekmeyen birisi olarak söyleyebilirim ki ; zararları, kötü ve pis olduğuna dair resimler , capsler, videolar sizi sigaradan vazgeçiremez. ben de vazgeçiremem.

sadece farkındalığınızı artırabilirim. yazacaklarımı okur ve kendinize göre anlamlandırabilirseniz ; bırakmak için bir sebebiniz olabilir.

büyük, iri ve simsiyah olmuş akciğer fotoğrafları, bir yakınınızın sigaradan dolayı damarlarının tıkandığı için kolunun kesilmesi, fiyatının 10 tl olması size sigarayı bıraktırmaz.

biz zaten sigarayı zararlarını bilerek içeriz. ne türden kansere ve hastalıklara yol açtığının önemi falan yoktur. sigara içen her kimse, sigaranın kendini ölüme yaklaştırdığını bilir ancak içmeye devam eder. ancak sigara içen kimse salak değildir. içmesinin sebebi vardır. tek bir sebebi vardır. bu öyle bir sebeptir ki ; hiçbir karşıt görüş onu bu sebepten vazgeçiremez . ''insan sigara'yı sigara'ya ihtiyacı olduğunu düşündüğü için içer. ''

bu gereksinimin bir yanılsamadan ibaret olduğunu anladığınız an, sigara içmek için bir sebebinizin kalmadığı andır.

sigara içmek alışkanlık, zayıflık, acizlik falan değildir. bunun yanında 9 senelik sağlam bi sigara içicisi olarak, sigara içmenin sıkıntınızı aldığını, keyif veridğini, yanlızlığınızı giderdiğini, sosyal statü ya da saygınlık kazandırdığını düşünmeyin. bunların hepsini tek tek çürütebiliriz.

dediğim gibi, sigara içmek bir madde bağımlılığıdır. bu bağımlılık yapan maddelerin ortak özellikleri ise vücudunuzun bu maddelerden hep daha fazlasını istemesidir. sigara doğadaki en hızlı bağımlılık yapan maddedir. bir sigara yakıp içinize çektiğinizde sigarada bulunan nikotin damarlarınıza dolar. sadece 20 dakika sonra damarlarınızda bulunan nikotin miktarı %10'lara düşer ve bir sigara daha içme gereksinimi duyarsınız. zaman geçtikçe nikotinin damarlarınızdan çekilme süresi azalır. 20 dakikada bir canı sigara isteyen siz, 5 dakikada bir sigara yakmaya başlarsınız ve bunu engellemeniz mümkün değildir.

bu, hiç durmayan ve sürekli artmaya devam eden bir döngü halini alır. kendi ailemden örnek verecek olursam ; 10 sene önce günde 2 paket sigara içen babama artık içtiği sigara bile yeterli gelmiyor. sigara içerken bile bağımlılığını dindiremiyor. işte sigaranın bağımlılık oranı bu denle yüksektir.

sigara içmiyorken agresif olmanızın tek neden ise ; içmiyorken kendinizi bir şeylerden yoksun hissetmenizdir. o anda en büyük destekçilerinizden biri ya dediğiniz gibi sizi rahatlan, neşenizi yerinize getiren dostunuzu içmiyor olmanız sizi sinirli bir insan haline getirir. halbuki sigaraya başlamadan önceki o neşeli, mutlu, bir o kadar da sigarasız halinizi hatırlayıp sigaranın sözde artılarının bir yanılgıdan ibaret olduğunu bilseniz sinirlenmek yerine mutlu olurdunuz.

size sigarayı 1 ay kullanmadığınız ana götürebilsem ; emin olun hiç geri dönmek istemezsiniz.

- daha iyi nefes aldığınızı
    - koku duyunuzun eskisi gibi çalıştığını
    - uyuşukluğunuzun tamamen yok olduğunu
    - kendinize her anlamda daha iyi bakmaya başladığınızı
    - nefesinizdeki kötü kokununu, dişlerinizdeki lekelerin basit bir bakımla tamamen giderildiğini
    - artık her türlü sosyal ve düşünsel aktiviteden maksimum daha fazla keyif alabildiğinizi
    - tamamiyle bir maddenin kölesi olmaktan uzak, özgür bir birey olacağınızı

anladığınız an, içmekten anında vazgeçersiniz.

canımın sigara çekeceğini kabul ediyorum ama iyiliğim için bir daha sigara içmemeliyim. zaten uzun süre sigarasızlığa dayanabilirsem bir daha canım sigara istemez ve bırakmış olurum diye düşünerek başlanan sigara bırakma girişimleri genellikle başarısızlıkla sonuçlanmış ya da kişi sigarayı bıraksa bile ömrünün sonuna kadar tek bir sigaranın hasretiyle yanıp tutuşmuştur.

halbuki en baştan sigarayı bırakma olayını tümüyle ele alıp, '' bırakmak neden zor olsun ki ? bana hiçbir destek vermeyen ve fayda sağlamayan bir maddeyi neden ömrümün sonuna kadar içmek zorunda olayım ki ? '' şeklinde kendinize telkinde bulunarak karar verip o dakikadan sonra da içmenizin için zihininzin oluştuduğu tüm nedenlerden kurtulursanız sonuç kesin ve net olacaktır.

sigarayı bırakma olayını acı verici ve hayatınızın her anını mahfeden bir olay gibi bakmak yerine bundan sonra sigarasız kazanacaklarınızı ve yaşacağınız daha iyi hayatı düşünüp mutluluk verici, heyecan verici bir şey olarak bakmanızda fayda var.
  • yaklaşık 2 yıl önce bırakmış biri olarak, elimden ne gelirse seve seve yapacağım tim.
  • sigarayı bıraktıktan sonra yaşanan olumlu gelişmeleri paylaşarak desteklemek istediğim tim.
    sabah daha güzel ve dinç uyanmak, merdiven çıkarken tıkanmamak, vücudun hareket kapasitesinin, spor yapma isteğinin artması, ağız tadının düzelmesi (sadece yemek yerken değil normalde de), her gün sigara alma derdinden, sigaram var mı paniğinden kurtulmak, kışın gidilen kafe ve restoranlarda dışarıda soğuktan donmadan içeride keyifle oturabilmek. bir süre sigara içmeyince ortaya çıkan başarma hissi ve özgüvenin artması.
  • sigara bırakmış insanlardan oluşmalıdır, yoksa sizi temin ederim anlamsızdır.
    (bkz: damdan düşen damdan düşenin halini bilir)

sigara kötü kaka cıss gibi şeyler* -belki- sigaraya başlamamak için bir yöntem olabilir, fakat bıraktırıcı değildirler.
  • daha önce sigarayı bırakmış biri olarak bir kaç söylemek istiyorum bırakmak isteyenlere.

daha önce sigarayı bırakma girişiminiz olmuş olup salt iradenizle bırakamayacağınızı fark etmişseniz benim yöntemimi deneyin, sigarayı bırakma sonrası cekilme hissi, asabiyet, kafa da lan ben ne bok yedim hissi ilk günlerde oluyor, bunu atlatabilmek icin champix adlı ilacı kullandım 2 ay boyunca.

yukarıda saydıgım sigarayı bırakma sonrası vücut ve zihindeki olumsuzlukları bu ilaçla absorbe ettim, fakat unuttugum birşey vardı, sigarayı uzun süre içtiğiniz zaman sosyal yaşamınız oluyor mesela ben her sabah kahvaltıdan sonra çayımı alır ayaklarımı uzatır bir sigara yakardım, artık yakamayacaksınız, bu durum insanın yüzüne tokat gibi çarpar iç acıtır.

ya da soğuk biranın yanında en iyi meze olduğunu içten içe hisseder ve üzülürsünüz.

bu sıkıntılı süreç için yazdığım reçeteyi sizlerle paylaşmaktan onur duyarım :)

şukuları göreyim !!!

><<<<<<<<<<<<<<<<<<çare sarıgül,<<<<<<<<<<<< ( ssg'nin melih reklamına karşı bir atak olsun )

ister sigarayı bırakın ister bırakmayın bir insanın başına gelebilecek en kötü şey hayatın rutine bağlamasıdır, sigara ile alakası ise şu, sigarayı bıraktıktan sonra onun yarattığı boşluğu hic birşey dolduramaz sanırız, ben her sabah kahvaltı mı artık sigaramı tüttürdüğüm yerde yapmadım, bira mı sigara tüttürdüğüm ortamlarda içmedim, akşam eve gelip bilgisayarı açıp sigara yakmak yerine spor salonuna yazıldım, uzun süreli yurtdışı seyahatleri yaptım, sigarayı kökleyerek içen insanların ağzının içine girdim.

ben bunları yaparak sigaradan nefret ettim, eminim sizde nefret edeceksiniz.

edit: sevgilinizi de rutininiz sayıp ayrılmayın lan.
  • senelerce didindim, çabaladım denemediğim yöntem, taktik kalmadı. çaputlar bağladım, kurşunlar döktürdüm, yolum her düştüğünde onkoloji hastahanesinin göğüs hastalıkları kliniğine sorti yaptım. kendimi tırsıttım, sigarayla ilgili korkunçlu videolar izledim. babamın mezarında yemin ettim, kurana el bastım, yoga yaptım, dinginleştim yok, ben sigarayı bırakamadım.

etrafımdakilerde çok çaba sarf ettiler bunun için. nafile hepsinin güvenini boşa çıkardım.

8 ay evvel bebeğim dünyaya geldi. hastahanesiydi, geleni gideniydi, bi kalabalık koşturmacadan sonra aldım kucağıma ve dedimki, ''böyle bir mükemmeliyetten sonra daha neyi bekliyorum''. ve bıraktım.
    bırakırken çeşitli yardımlar aldım ve canım istemiyo değil ama insan içmeyince de içmiyor olm zor değil lan.
    tabi geçte olsa farkediyor insan bunu başarmak için çocuğunun olmasına, birinin ölmesine, böyle bi kararlar vermene hedefler koymana neyin gerek yokmuş. taş gibi bi iradeye sahip olmana da gerek yokmuş. içmicem diyosun oluyo len.

bi kere şunu kafana sok kolay bu iş kolayyyy.

ahanda bu ufak bir yardımcı ama abartmayın;

şu
hesabın var mı? giriş yap