• tane fiyatı bir milyon olan pratik alet. dikkatli kullanıldığında temiz bir sene gider. ancak tabi ki kıytırık plastikten yapıldığı unutulmamalıdır. öyle ağız aça aça tutar da fişten çekerseniz mazallah çatırdatır insanı.

peki bunca tehlikesine rağmen neden ısrarla kullanıyoruz? bu konuda hiçbir fikrim yok. "biz böyle bir milletiz de ondan" gibi bir cevap da aslında yeterince iş görür geliyor kulağa.

yalnız bu ucuz şeyi satan uyanık plastik şirketinin sahibinin köşeyi döndüğünden adım gibi eminim. hatta bizim yurttaki görevlilerin ara ara baskınlar düzenlemesinin de bu şirket sahibinin bilgisi dahilinde olduğundan az şüphelenmemiştim zamanında. ama tabi ona öğrenci paranoyaklığı diyoruz.

içindek metal vasıtasiyle, dipten dipten verdiği elektrikle siz fişi takıp arkanızı dönene kadar suyu fokurdatır. fokur fokur sesler çıkartan alet sağa sola yalpalar. o yüzden prize taktığınız andan itibaren başında beklemeniz gerekir. fişinin yapıldığı plastik o kadar ince, kıytırık, seyreltilmiş plastikten yapılmıştır ki parmağınızın sadece birkaç milimetre altından şehir elektriğinin aktığını düşünmek insanı tedirgin eder. tabi ki biz iyimser, gözü kara yurt öğrencileri* pek takılmaz böyle ayrıntılara.

bununla neler yapılır?

- çay kahve suyu kaynatılır
    - çok köpüklü, okkalı türk kahvesi pişirilir
    - farklı bir düzenekle yumurta kaynatılır
    - hazır çorba suyu kaynatılır
    - yurtta sular kesikse ya da sıcak su yoksa kızlar saç yıkama suyu, erkekler traş olma suyu kaynatırlar.

yumurta kaynatma düzeneği:

cezve kitaplık rafının altına yerleştirilir. rafın etrafından bir ip geçirilir.ip rafa bağlanır. geriye kalan ip bir keseye bağlıdır. yumurta bu kesenin içine yerleştirilir ve cezvenin içine bırakılır. ancak ipin uzunluğu cezvenin dibindeki metal kısma değmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. su ısındıktan sonra belli aralıklarla fişten çekilir ve yumurta sıcak suyun içinde bekletilir. böylece yumurtanın parçalanması önlenir. arzuya göre rafadan ve katı yumurta elde edilir. yalnız kahvaltı hazırlanırken bir kişi yumurta görevlisi olur. yani bu iş yapılırken bi yandan kahvaltı hazırlayamazsınız. ben denedim olmadı.

***asla suyu koymadan fişe takmayın!!***

bi de bunların kovanın içine atılan demirden ve yaylı modelleri vardır. kovanın içine suyu doldurursunuz bu aleti de içine sarkıtırsınız. sonra fişe takarsınız. kovanın kapağını kapatır iki sayfa daha ders çalışmaya gidersiniz. ve banyo suyunuz hazır.

çabuk bozulmalarına rağmen pratik aletlerdir. yalnız bu kovada su ısıtma cihazının iyi olanları var. acil durumlar için evde bulundurulması gereken bi alettir.
  • sinbo'nun ürettiginden herkes almali, kullanmali. saat basi türk kahvesi icer oldum, benim gibi üsengec bi insana bile yormadan kahve yaptiriyor.*
  • bunun sinbo scm 2908 şeklinde bir modeli vardır, candır can. gidip uyduruk plastiklere 4 tl vermektense buna 17 lira verin, ömürlük kullanın. gizli rezistans olduğu için çarpılma riski de yoktur.
  • çarpıp çırpmayan ilk modelini bayıner firması bundan birkaç sene evvel çıkarmıştır. tabi ardından hayat felsefesini türk tipi ticarete atılmak üzerine kurmuş birçok firma gelmiştir.

bayıner ilk olarak bunun plastik versiyonunu (hayır pazarlardaki 1 ile 3 liralık olanları değil) buyuk marketlere dağıtmış, ardından metal versiyonları satışa çıkarmıştır ki, kahve dünyası'nın ilk müdavimleri bu cezveleri hatırlayacaktır. sonradan kahve dünyası ve başka birçok firma daha, ama bunu neden çin'e yaptırmıyoruz ve daha çok kazanmıyoruz canııım diyerek dandik kopyaları getirip satmaya başlamıştır.

sinbosuydu, arçeliğiydi geçiyorum, her ne kadar bayınere bazı açılardan gıcık olsam ve vizyon yoksunu olarak görsem de (ki kendileri birçok firmaya nazaran çok daha fazla vizyona sahiptir) elektrikli cezvede kral bayınerdir. sadece bu elektrikli cezve ile bile bu işi çok daha ileri götürüp kendilerine dünya nitelikli kahve camiası içerisinde sağlam bir yer edinebilecek kadar iyi bir iş çıkarmışlardır fakat bunun pek de farkında değiller. yumurta da haşlarsınız elektrik de çarpmaz diyerek çıkış yapana kadar firmaya birini alın da avrupa, amerika, avustralya satın şu aleti.
  • birkaç gün evvel elime geçen ilginç makine. türk kahvesiyle pek aram yok, gerçi çok sevsem de asla elektrikli alette yapmazdım ama bu zımbırtı yumurta haşlama konusunda acayip işime yaradı. az haşlanmış seviyorsanız maksimum 5 dakikada oluyor.
  • s**** marka inox elektrikli cezveyi 3 saniye boşta unuttum, cezve bu şekilde ısınınca içinden az bir duman yükselip yanık kokusu geldi. bu hâliyle çok güvenliksiz ve kullanışsız. bundan sonra bu cezveyle düzgün bir kahve yapabilir miyim, bilmiyorum.

cezve kaldırılınca elektrik kendiliğinden kapansaydı ve elektriğin tekrar çalışması için düğmeye basmak gerekseydi ne iyi olurdu.
  • hiç güzel değil yıkanması zor çünkü fişi çıkmıyor alacaklar bari arçelik gibi tam makine alsın onu çalkalayınca temizleniyor haznesi.
  • özellikle yurtlarda kullanıldığından bir arkadaşımızı yumurta kaynatmaya gittikten sonra bir daha görmememize yol açan alet. hala elektrikli herhangi bir aleti kullanırken suyla temas etmemeye çalışıyorum.
hesabın var mı? giriş yap