şükela:  tümü | bugün
 • 7 ay önce verilmiş @iticiadam uktesi bu.

  notu da şöyle:
  https://en.wikipedia.org/wiki/emdrive

  uktenin verilme tarihi yaklasik olarak nasa'nin surece dahil oldugu tarihe denk geliyor. peki nedir bu emdrive?

  insanlik tarihinin en onemli buluslarindan biri olabilme potansiyeline sahip itici sistemin ticari isimlerinden biri. benzer bir teknoloji cannae sürücüsü adi verilen sistemde kullanilmis ve sozlukte de basligi acilmis.

  teknolojinin genel ismi ise radio frequency resonant cavity thruster. yaptigi ise itici bir madde kullanmadan itme olusturmasi, yani momentumun korunumu ilkesinin bir sekilde etrafindan dolaniyor. peki nasil? cevap aranan sey de bu, ve su an itibari ile yapilan deneylerin sonuclari bilimsel yontemler ile curutulememis durumda.

  en onemli bilimsel tartisma nasa ile dogrudan baglantisi olmayan nasaspaceflight sitesinde yapiliyor, bahsi gecen sitedeki tartismaya nasa'da calisan bilim adamlari da dahil olmus.

  http://forum.nasaspaceflight.com/…php?topic=36313.0

  link vermeye baslamisken, iki gun once sistemin vakum ortamindaki denemesi yapildi ve bircok karsi fikir curutuldu.

  http://www.nasaspaceflight.com/…uturistic-em-drive/

  reddit'te de guncel bilgilerden olusan bir ozet yapilmis.

  https://www.reddit.com/…rently_know_them_about_the/

  bu sistem ne ise yarar?

  itici madde kullanmadan itme gucu elde etmek demek, uzay gemisine nukleer reaktor koyup cikan enerjiyi dogrudan kullanabilmek anlamina geliyor.

  eger gercekten testlerdeki gibi calisiyorsa, ve buyuk olcekli kopyalari yapilabilirse gunes sistemini ve yildizlararasi yolculugu mumkun hale getiriyor. uygulamari sonsuz, aya birkac saatte gitmekten, marsa birkac haftaya ulasmaya. yildizlararasi yolculugu insan hayati icinde sunmaya kadar uzaniyor.

  onumuzdek yil icerisinde testleri yapilacak, buyuk olcekli prototipi uzayda denenip onaylanirsa tum dunyada yer yerinden oynayacaktir. merakla bekliyoruz.
 • kuantum fiziği halihazırda netwon mekaniğini dağıttı neden termodinamiğe karşı gelmesin diyerek olabileceğine inandığım motor teknolojisi

  hep hayalini kurduk
  (bkz: ftl)
  (bkz: hyperspace)
 • birçok profesyonel ve amatörün üzerine kafa yorduğu, evde kendi minik modellerini üretmekten tut, bunları amatör uydulara monte edip pozisyonlama hayali kurduğu ve şuan yavaş yavaş birçok kesimin "ulan galiba olacak" modunda yaklaştığı teknoloji.

  bugüne kadar özellikle uzayda tüm hareketler kütle kaybı ile yapılıyordu. çünkü klasik fizik yasalarıyla ancak böyle mümkün. ışık basıncı kullanan, yelken benzeri birkaç fikir olsa da bunlar yönlendirilemediği için, hayata geçirilemedi. astronotların elbiselerinde gördüğünüz fısst fısst diye gaz kaçıran düzenekler bu işe yarıyor. ancak burada temel sorun, uzayda bu fıstlayacağınız gazı bulamıyorsunuz, dolayısıyla başlangıçta dünyada kendisine ne kadar yakıt yüklendiyse o. elektrik ise nispeten çok daha kolay, güneş paneli ve plutonyum bataryaları başlıca kullanılan kaynaklar.

  em drive ise hiç bir kütle kaybına ihtiyaç olmadan elektriği radyo dalgalarına çevirerek itki oluşturma prensibine dayanıyor. bunu da özel geometrik şekline dayanarak yapıyor. henüz ürettiği güç, 70-80 milinewton gibi zar zor ölçülebilecek kadar düşük olsa da, gelecekte bunun geliştirilmemesi için bir sebep yok. mikrodalga fırın magnetronlarını kullanarak deneyi evde yapıp kuvvet gördüğünü iddia eden kişiler de var.
 • nasa'nın çalışır hale getirdiği ancak nasıl çalıştığını henüz çözemediği teknoloji. yakında elalem bununla güneş sisteminde ne kadar gezegen varsa turlayıp, oradaki madenlere konacaktır. biz halen dindar nesil yetiştirmeye uğraşıp, cami sayısındaki rekoru dünyadaki başka hiçbir ülkeye kaptırmayacağız.
 • aynı bilim dalından olan diğer bilim adamları tarafından yapılan testleri geçmiştir.

  sistem, elektrik enerjisini aynı anda elektro-manyetik mikro dalgalara çevirerek itici bir güce gerek kalmadan hız verebilmektedir.

  newton'a göre hacme sahip herhangi bir objenin yerinden oynaması için dışarıdan bir etkiye ihtiyacı vardır. newton'un 3. kuramı olan etki-tepki'yi ortadan kaldırarak şu ana kadar doğru bildiğimiz tüm fizik kitaplarını baştan yazdıracak gibi gözüküyor.

  nasa'dan bilim adamlarının katıldığı forum :
  http://forum.nasaspaceflight.com/…php?topic=36313.0

  hacked:
  https://hacked.com/…drive-propulsion-expected-soon/

  ibtimes:
  http://www.ibtimes.co.uk/…578716?platform=hootsuite newton'un 3. kuramı, etki-tepki'yi ortadan kaldırarak şu ana kadar doğru bildiğimiz tüm fizik kitaplarını baştan yazdıracak gibi gözüküyor. newton'un 3. kuramı, etki-tepki'yi ortadan kaldırarak şu ana kadar doğru bildiğimiz tüm fizik kitaplarını baştan yazdıracak gibi gözüküyo
 • aralik 2016'da aiaa'da peer reviewed bir makale yayinlanacakmis. merakla bekliyoruz.

  http://www.iflscience.com/…thruster-actually-works/
 • iddia edildiği gibi başarıyla çalışıyorsa bir daha hiçbir şey bildiğiniz gibi olmayacak. devrime hazırlanın.

  http://www.iflscience.com/…thruster-actually-works/
 • ülkemizdeki bakış açısının "2 yıl bekleyelim 5g'ye geçelim"deki gibi olacağını tahmin ettiğim müthiş olay.
 • kullanılabilirliği kesinleşmeye başlayan teknoloji.

  http://www.sozcu.com.tr/…k-mumkun-olabilir-1517867/

  insan hayal kuruyor, şu tımarhaneden uzaklara gidebilsem diye.