şükela:  tümü | bugün
 • bir zdf programinda, alman halkinin verdigi oylarla, alman tarihinin ve günümüz almanya'sinin en büyük on kisisi:

  (alfabetik sirayla)

  konrad adenauer
  johann sebastian bach
  otto von bismarck
  willy brandt
  albert einstein
  johann wolfgang von goethe
  johannes gutenberg
  martin luther
  karl marx
  geschwister scholl

  3 hafta boyunca ikinci etap oylama yapilacak ve gelmis gecmis en büyük alman secilecek.*
  benzeri icin

  (bkz: yüz türk büyügü)
 • esasinda dirk nowitzki hepsine bes basar.
 • almanya'da yapilan herhangi bir organizasyonda hitler'i aday göstermek, türkiye'de apo'yu aday göstermekle aynidir, yasatmazlar.
  hitler'i aday gösteremedikleri gibi, nazi yönetimine yakin hic kimseyi vermezler; sadece ve sadece hitler döneminde roket arastirmalari yapan, daha sonra amerikalilarin kaptigi ve aya giden uzay mekiginin roketini gelistiren wernher von braun ilk 100e girebilmistir.
  hitler'i birakin, tam tersine hitler'e karsi direnen veya suikast düzenleyen en az 4-5 isim listeye alinmis, geschwister scholl, yani scholl kardesler ilk ona girmeyi basarmislar.
 • adolf hitler einstein ve marx ı bir köşede tutarsak...(hatta tutmayalım onlarıda katalım) yukarıda verilen 10 kişilik alman büyüklerinin hepsiden daha büyük işler başarmış(???) bir almandır. iş başarmasının ötesinde; dünyanın akışına listedeki diğer isimlerden daha belirgin etkilerde bulunmuştur. (doğrudan etkiler diyelim) birde hepsinden daha çok ve iyi(???) tanınmaktadır.

  lakin yaptığı işleri, ve başarılarını düşündüğümüzde; ortaya pembe bir tablo veyahut almanların övünebileceği, sevinebileceği bir resim çıkmamaktadır. almanların bu seçimde duygusal davranmasına pek şaşırmasakta; gerçeği değiştiremeyiz... en kodaman alman adolf hitler dir.

  [dip not= adolf u aday göstermekle, apo yu aday gösterme arasındaki ilişkiyi pek anlamış değilim. sonuçta apo zaten türk değildir. belki en büyük kürt kimdir gibisinden bir anket yapılırsa, liste başına oynayabilir. en büyük türkü konuşacaksak; zaten tartışmasız bir isim mustafa kemal var. ama zorlayıp hitlerle bir türkü mukayese edeceksek...]

  (bkz: enver paşa)
 • listeyi olustururken ele alinan kriterler sunlar:

  cesaret
  insancillik (menschlichkeit demisler, yani hümanizm)
  deha
  dünyada kabul görmek
  güncellik (etkilerinin sürmesi)

  hitler efendi hepsini tuttursa da sanirim ikinci kriterde zorlanacaktir.
  apo örnegi ise, öyle birisinin aday gösterilmesinin yaratacagi tepkileri anlatabilmek icin verilmistir.(gerci kendisi yakalandiginda "benim annem de türktü zaten" gibi aciklamalar yapmis olsa da sonucta en büyük türk listesine aday giremez, orasi belli)...ha, hitler alman miydi, avusturyali mi, o da apayri bir tartisma konusudur.

  'en büyük alman` yarismasinda almanlar isgüzarlik edip 4-5 avusturyali'yi da listeye almis, avusturyalilar da tepki olarak "biz de dieter bohlen'i ilk ona sokmazsak!" deyip posta ve emaille oylamaya katilmis ve bu herifi ilk 30'a tasimayi basarmislardir!

  avusturyalilar zaten "hitler alman, mozart avusturyali" derler.
 • özetle almanların duygusal davranıp adolf'u eledikleri liste olmuştur.

  haa yanlış mı yapmışlar...(biz enver'i liste başı yaparmıydık.(???) gerçi mustafa kemal'i hariç tutsak bile enver e kadar epey bir türk büyüğü var.)

  kötü mü olmuştur; (sonuçta insancıllık özelliği pek gelişmemiş olsada en büyük alman adolf hitler dir.) olmamıştır...tarihe ve insanlığa böylesine büyük zararlar vermeyi başarabilmiş bir insanın en büyük seçilmesindense marx ın yada einstein ın seçilmesi daha makbuldür; en azından almanlar için daha makbuldür.

  bırakalım adolf bohemyalı onbaşı olarak kalsın.
 • eğer ölçü boysa şüphesiz ki shawn bradley'dir..
 • dün aksamki finalde 700 bin alman'in oylariyla konrad adenauer gelmis gecmis en büyük, en iyi alman secilmistir. hemen ardindan 550 bin oyla martin luther, onun ardindan ise 500 bin oyla karl marx secilmistir.
  haftalardir süren program boyunca gözlemleyebildigim, isin sonunda politikaya dayandigi, cdu secmenlerinin agirlikla adenauer'e, spdliler'in willy brandt'a, ossiler ve sosyalistlerin marx'a oy verdikleridir. böylece alman solcular marx, brandt, scholl kardesler arasinda, sagcilar ise adenauer, bismarck ve luther arasinda paylastirmislar oylarini. eh, einstein, bach ve goethe gibi dehalar arada kaynamistir tabii.