şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: priapos) ya da (bkz: priapus), yunan mitolojisinde bahçeler ve bağlar tanrısı (bereket tanrısı), lapseki (lampsakos) şehrinin hakimi, genital organının vurgulanmasıyla işlenmiştir. dionysos ile afrodit'in oğlu olduğu söylenirdi. kültü, adalar ile bütün yunanistan'a ve güney italya'ya yayıldı. priapos başlangıçta toprak bereketini temsil ediyordu. aynı zamanda sürüleri, arıları ve balıkçıları koruyan bir kır ve deniz tanrısıydı.

    malikanelerin giriş yerlerine onun bir ithyphallos resmi konurdu. bu resim kötülükleri uzaklaştırır, huzuru sağlardı. priapos roma devrinde özellikle erkekliği ve fiziki aşkı canlandırıyordu. tanrının tasvirlerindeki laubali karakter ve müstehcen şiirler bundan gelir. imparatorluk devrinde priapos bir halk tiyatrosu kahramanı oldu. en önemli kült merkezi lampsakos (lapseki) kentidir. mısır kültüründe benzer bir tanrı olan min vardır.

    tıp literatüründe priapos'tan esinlenerek adlandırılan, priapizm rahatsızlığı vardır. bu hastalıkta, penisin istemsiz olarak erekte olur ve sürekli o halde kalır.

    http://tr.wikipedia.org/wiki/priapos

    (bkz: saygılar)
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap