şükela:  tümü | bugün soru sor
793 entry daha
 • pablo escobar'ın oğlu sebastian marriquin'in açıklamarını elimden geldiğince türkçeye çevirdim.arada yanlışlar olabilir.

  2.sezonu bitirmediyseniz aşağıdaki yazı sizin için spoiler olabilir.

  --- spoiler ---

  1.dayım carlos henao , dizide söylenenin aksine uyuşturucu satıcısı değildi . iyi,çalışkan,dürüst,asil bir aile babasıydı.anneme iyi bir arkadaştı.henao mimardı ve hacienda naples*'a yapılan evlerin,yolların,köprülerin yapımına yardım etti ama hiç bir zaman illegal işlere bulaşmadı.kolombiya'da ya da herhangi başka bir ülkede hüküm giymedi.kapı kapı dolaşıp incil dağıtırdı ve savaşa değil , barışa inanırdı.birine saldırmaktansa kaçma taraftarıydı.ne dizide suçlandığı gibi bir uyuşturucu satıcısıydı ; ne de miami'de yaşadı.kendisi gibi masum olan francisco toro ile beraber kaçırıldı ve işkence gördü.netflix'in , asılmış insanların bedenlerini göstermesi fakat dayımın işkence gördüğü fotoğrafları paylaşmaması çok üzücü.onun ölümünü , narcos ile polis çatışmasının ürünü olarak gösterdiler.bu adaletsiz olmakla beraber medellin de saygı duyulan iyi,dürüst,saygın bir adamın ismini lekeledi.baştan sona suçsuz bir adamın.

  2.babam pablo escobar , atletico nacional takımını değil , independiente medellin'i destekliyordu.yazarlar pablo'nun favori takımını bilmezken ; nasıl olurda hikayenin geri kalanını yazıp bunun doğru olduğuna inanmamızı beklerler?

  3.la quica 24 ekim 1991 de tutuklanmıştı, yani babamın katedralden kaçışı*ndan çok önce.uzun süre amerika'da evrak sahteciliğinden hapis yattı.ardından haksız yere , 100'den fazla kişinin ölümüne yol açan avianca adlı uçağın* bombalanmasıyla suçlandı.savcı de greiff , abd'ye la quica'nın suçsuz olduğunu anlatan bir mektup yazdı.babamın dediğine göre de , la quica'nın bu işte bir parmağı yoktu.bombalama babamın emrinde , carlos castano tarafından yapılmıştı.

  4.katedral'den kaçış sırasındaki olaylar o kadar büyük değildi sadece hapishanenin muhafızı öldü.herhangi bir çatışma yaşanmadı.babama kaçması için devletten herhangi bir yardım gelmedi.kaçış planı hapishane kurulduğu zaman tasarlanmıştı.babam birkaç tuğlanın gevşek bırakılmasını emretmişti ve devlet başka bir hapishaneye transferini reddettiğinde kaçış gerçekleşti.

  5.limon , 20 yıl boyunca babamın abisi osito takma isimli roberto escobar'ın şoförlüğünü yaptı.osito birçok yıl boyunca escobar'a hizmet etti ama escobar'ın son yıllarında narkotiğe bilgi sızdırdı.

  6.medellin ve cali kartellerinin miami ve new york'u aralarında paylaştığı doğru değil.bugün bile uyuşturucu piyasası hala çok büyük ve her zaman uyuşturucu açığı olacaktır.müşteriler de memnun kalmak için ne bulurlarsa ona para verecektirler.

  7.cia'in los pepes'in kurulmasında parmağı yok.fidel castano , cali kartelini yanına alıp; binlerce suça göz yuman yerli ve yabancı yetkililerle beraber los pepes'i kurdu.

  8.annem hiçbir zaman silah almadı ya da kullanmadı.ateş etmişliği bile yoktur.

  9.dizide gösterilenin aksine pablo escobar ,coloner carrillo'yu öldürmedi.80'lerin sonlarında 500'den fazla polisi öldürdü ama carrillo'yu değil.babamın vahşetiyle övünmüyorum ama itiraf etmeliyim ki ; evet , polise çok hasar verdi ama aynı zamanda çok da para verdi.

  10.escobar , partnerleri olan moncada ve galeano'nun ölümünü emretmedi.cali karteli onları kaçırmıştı ve serbest bırakmak için escobar hakkında istihbarat istiyordu.telefon kaydı moncada ve galeano'nun ihanetinin belgesiydi.pablo son anda moncada'yı affetse de,ölümünü durdurmak için geç kalınmıştı.

  11.babamın son günlerinde yanında kimse kalmamıştı.angelito ve chopo dışında herkes ya tutuklamış ya da ölmüştü.

  12.katedral'den kaçtıktan sonra dizideki gibi konfor içinde yaşamadık.kenar mahallelerde yaşadık , köşkte değil.

  13.leon'un miami de yaşadığı hikayesi tamamen yalan.leon amerika'da yaşamadı.babama tamamen sadıktı ve son derece cesurdu.castano'lar tarafından kaçırılıp , işkence edildikten sonra medellin'de öldü.

  14.pablo hiçbir zaman cali vatandaşlarını tehdit etmedi.hatta karısının ve ailesinin bir bölümünün oralı olduğunu belirtti.sadece cali karteli ile savaştı.

  15.ricardo priscus* dizide gösterilenden çok önce ölmüştü.doktor olan bir kardeşi vardı.kardeşi iyi bir insandı ve ricardo yüzünden adı lekelenmişti.

  16.cali karteli , 13 ocak 1998 de kardeşimle benim yaşadığım yeri bombalamasına rağmen babam asla gilberto rodriguez'in kızına düğünde saldırmadı.ailelere dokunmama sözleşmesi vardı.

  17.babam bizi onunla beraber kaçmaya zorlamadı.bizim için en iyi şeyin eğitim olduğunu düşünüyordu.

  18.babamla beraberken bir kere çatışmanın ortasında kaldık ama bu dizideki gibi değildi.

  19.escobar'ın gilberto rodriguez'in uyuşturucu imalathanelerini bombalaması dizide 1993 yılında gösterildi ama aslında 1988-1989 yıllarındaydı.

  20.babaannem babama ihanet etti ve roberto ile beraber los pepes'le anlaştı.bu sayede hala kolombiya'da yaşayabiliyorlar.babama yardım edenler ise hala sürgünde.

  21.almanya yolculuğumuzda babaannem bizimle beraber değildi.

  22.başsavcı, bize dizide gösterildiği kadar yardım etmedi.kartel savcının ofisine sızdı ve koruyucu ajanları kendisi atadı.kendi devletimiz tarafından pablo escobar'la akraba olmakla suçlanıyorduk.2 çocuk ve 2 kadın küçük bir otel odasına sıkışmıştık.

  23.virginia vallejo , karşılık beklemeden babama yardım edecek kadar aşık mıydı?bunlar sadece yalan.annem , pablo escobar katedralden kaçtıktan sonra virginia ile asla konuşmadı.virginia aynı zamanda cali kartelinin sevgilisiydi ve babam neredeyse 10 senedir onunla konuşmuyordu.

  24.biz tequendama otelindeyken, babam bize telefon göndermedi.otelde olan telefonları kullanıyorduk ve babam ne zaman arasa suratına kapatıyordum çünkü telefonlar dinleniyordu.escobar her zaman '' telefon ölümdür.''derdi.bir gün babam aradı.annem ve kardeşimle konuşmak istedi.bu uzun bir elveda konuşmasıydı tam da escobar medellin'de son savaşını vermeden önce.binlerce kez söylediğim gibi babam intihar etti.onu öldüren polis değildi ve operasyonu carlos castano yürütüyordu.

  25.tequendema otelinin önünde hiç bir gazeteci öldürülmedi.

  26.babam , annesi ve babasına saygılıydı.asla dizideki gibi bir ses tonuyla ya da hissiyatla konuşmadı.

  27.babam öldükten sonra , annem cali karteli ile görüşmeye çağırıldı.orada 40'tan fazla mafya babası vardı.annemi kurtaran gilberto değil miguel rodriguez oldu.bizi mirastan mahrum ettiler ve parayı savaş ganimeti olarak paylaştılar.

  28.dizide babaannem , annemin babama ihanet ettiğini söylüyor.fakat gerçekte cali karteli ile iletişime geçen o ve onun çocuğuydu.

  --- spoiler ---

  kaynak:http://www.independent.co.uk/…l?cmpid=facebook-post
1069 entry daha