şükela:  tümü | bugün
105 entry daha
 • murat murathanoğlu'nun özellikle kariyer başlangıcını ve ncaa yıllarını eşsiz şekilde anlattığı efsane nba yıldızı.

  kendi adıma tüm nba tarihinde jordan'la beraber gelmiş geçmiş en sevdiğim oyuncu kendileri olduğu için nba kariyerini efsane insan murat murathanoğlu'nun çok basit geçiştirdiğini gördüm. o bize nba'i sevdiren, bizi nba ile tanıştıran kişidir. çok severim kendisini menajerlik ve fanatiklik kariyerliği hariç (abisi mehmet okur'un menajeriydi, o dönemleri unutmak istiyorum) ve nba kısmını daha çok anlatmasını isterdim.

  hakeem olajuwon ralph sampson'la beraber twin towers'ı kurmuş kişi. çok da özel bir isim ve hakikaten 84 draftında kimse roket takımına jordan'ı seçmediği için küfür etmediyse bu hakeem'in muhteşemliğinden ötürüdür ancak onun kariyerinin en özel yanları two towers ya da 2 yüzük kazanması değil, onun altında yaşadıklarıdır:

  1994 yılında oynadığı oyun gerçekten olağanüstüydü ve jordan gittiği için sevinecek kadar cahil olan, zekası kıt olan biz ergen yıldız takım seviyesindeki lisans çıkarmış artis bebecikler için kendisi idol'dü. 3 yılda 30 cm boy atmıştım ve beni pivot oynatırlardı. hakeem'i izlemek benim için aşırı önemli birşey olmuştu. adamın pota altında oynadığı oyunun kaynağının moses malone olduğu söylenir hep ve ben sadece kısıtlı videolardan moses malone'u izlemiş olsam da hakeem'in yaptığı şeylerin bir benzerini dünya gözüyle canlı yayında asla görmedim. sadece sayılar değil olay. "heart of a champion" olayı çok önemli arkadaşlar. 94 nba finallerini izlediyseniz beni anlarsınız. pat riley'nin knicks'inin bad boys'dan daha sert, daha "evil" olduğu yazılırdı. aşırı zor bir takımdı onlar. nba finallerinin en kana-kan dişe-diş serisi oynandı. o dönem şöyle bir istatistik hatırlıyorum; nba finalleri tarihinin en düşük skorlu serisi!!! bu ünvan bildiğim kadarıyla hala bu seriye ait. shaolin soccer izleyen vardır mutlaka, o filmi izleyenler, futbol oynamayı öğrenmeye çalışan elemanların saha içinde bir anda savaş sahnesine girdiği süper sahneyi anımsarsa zaten kopacaktır şimdi. işte onun gibi bir seriydi. sadece ewing'i değil, oakley'i falan da ezmişti hakeem. acayip bir karakterdi. tarihte aynı sezonda en iyi savunmacı, mvp, final mvp'si ödülü alan o dönem tek, toplamda 2 isimden birisi. diğeri için bkz. lebron james. tabii ki şaka. (bkz: michael jordan)

  95 sezonunda arkadaşlar murat murathanoğlu üstadın es geçtiği kısım geliyor. hakeem olajuwon'da bir kan hastalığı çıkar.aşırı bir halsizlik ve performans düşüklüğü ortaya çıkar. taramalarda kendisine anemi teşhisi konmuştur. 10 maç kaçırır. o dönem roket takımı baş aşağı gitmektedir ve ortak çıkarların ortak takımlarda buluşması anlamına gelen nba'de büyük bir olay olur. "original dream team" in üyesi, 8 kez all star olmuş gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan birisi olan clyde drexler takasını ister ve houston rockets'a katılır!!! hakeem sahalara döndüğünde çok kötü giden houston son bir toparlanma ile 6. sıradan play-off'a katılır. burada çok önemli bir gerçek var arkadaşlar:

  houston rockets tarihte 6. sıradan play-offlara katılıp şampiyon olan tek takımdır!!!

  hakeem olajuwon sırasıyla karl malonelu, john stockton lı utah, kendisinden önceki son batı şampiyonu sir charles barkley, kevin johnson lı suns'ı beklenmedik şekilde elemiştir. tüm bu takımlar çok çok iyi elit takımlardı. ama hakeem'in underdog olarak seriye gelip nba mvp'si david robinson a sahip olan -yanlış hatırlamıyorsam- 62-20'yle ligi birinci bitirmiş spurs'ü yenmesi efsane bir olaydı. new york finalinden bile büyük olaydır. david robinson'ın spotların altına girip hakeem'in yok sayılmasına ve kıyasıya eleştirilmesine hakeem in yanıtı "35.3 sayı, 12.5 ribaund 5.0 asist 4.2 blok(!) 1.2 top çalma" dır. youtube'da 95 batı finallerine dair videolar bulabilirsiniz. hakeem'in robinson'ı ezim ezim ezdiği inanılmaz batı finallerinin üstüne nba finallerine çıkıp ligin geleceği olan yeni spot ışığı figürü shaq'la kapışıp orlando'yu 4-0'la süpürmesinin ardından böylesi destansı bir pota altı savaşı zaferi de nba tarihinde görülmeyecektir.

  shaq tarihin en dominant dönemini yaşamıştır ama karşısında hakeem'in karşılaştığı gibi "seri pivot getir kardeşim" dönemi yoktur. malone artık 2 finali kaybetmiştir, amiral, ewing, hakeem ya bırakmış ya emeklilik sezonuna gelmiştir. shaq'in karşısındaki en önemli 2 isim aslında 4 numara olan webber ve duncan'dır. inanılmaz fiziğini inanılmaz bir konjonktürle birleştirmiştir. zaten adam shaq arkadaşlar toplamda 4 yüzük 6 final ama hakeem çok daha farklı bir gladyatör çağının müthiş atleti, efsane klas ismiydi. hakeem olajuwon bugün nba'de daha "versatile" olan pivotların çıkış noktası, idea sıdır. oyun bugün 3 sayı dominasyonuna, dış atışa evrilmiş ve shaq tarzı ezici pivotlar artık drummond rolüne evrilmiştir. yani tamamlayıcı parça olmuşlardır. hakeem, ise embiid, towns gibi uzunların, a.d. gibi isimlerin, dmc tarzında oynayan isimlerin yaradılış noktasıdır. bu gözlerin gördüğü en klas pivottur. shaq bir çekiçse hakeem bir neşterdi ancak hiç bir çekiç onu kıramazdı. hakeem quadruple double yapmış 4 oyuncu içinde tarihte tek pivot.(bu tam tersiymiş, yani hepsi pivotmuş, amiral'i ben hatırlamıyordum araştırınca onu da gördüm) ancak 1'den çok quadruple double yapan tek kişi olması gibi eşsiz bir istatistik hala kendisine ait. ondaki klaslık, estetik, azim çok başka seviyedeydi.

  (bkz: dream shake)

  arkadaşlar onun oyununun alamet-i farikası sayılan dream shake "topla 1 adım, sonra dur, fake at" gibi birşey değildi. dream shake sınırı olmayan bir emprovize kombinasyonlar bütünüydü ve onun hentbol kariyeri ile şekillenmiş, öncesi ve benzeri olmayan, sonra da aynı seviyede yapılamamış bir olaydı. örneğin jordan sınırsız kombinasyonla sayı bulabilirdi. onun repertuarı sınırsızdı. ancak jordan, kobe, curry, harden gibi isimler, durant gibi isimler birer dış oyuncudur. hakeem ise kariyerinde hand check'in faul sayılmadığı yıllarda çok sert bir nba'de olağanüstü klas, naif ve estetik bir şekilde sayı bulabilirdi.

  benim adıma, tüm yaşamımda izlediğim en klas pota altı oyuncusu hakeem olajuwon'dır. onun basketbol klasının izdüşümleri de bugün nba'de oyunu çok başka seviyeye çıkaran müthiş isimler olarak oyuna keyif katmaktadır. hakeem artık bir oyuncudan ziyade bir ekol haline gelmiştir. geçtiğimiz 40 yıldan bu yana sky hook ile kareem abduljabbar, hakeem'in ilk prototipi olan moses malone dışında hiç bir uzun, günümüz oyununda hakeem'in pota altında koyduğu standartlara temel olabilecek ya da ek olabilecek bir ekstra katmamışlardır.zamanının tartışmasız en büyük ve dominant oyuncusu olmak efsanevi bir ünvandır. zamandan bağımsız olarak ortaya standartlar koyabilmek ise çok başka bir büyüklüktür. ve hakeem olajuwon pota altında bu klasın çimentosunu atan en önemli isimdir.
23 entry daha