şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kayseri mitinginde ''sarı tişörtlü kardeşim, cebinde kaç para var'' sorusunu soran meral akşener'e, recep tayyip erdoğan'ın;

  ''çıkmış bir tanesi diyor ki "cebinde paran var mı" ya ıspartalıya sor, ısparta şehir hastanesi'nde hayat nasıl diye bir sor. biz ne dedik?''

  şeklinde cevap vermesi olayı.

  sanırım bu hamle ile ''erdoğan akşener'i bilerek rakip görmüyor, kendisini ikinci turda istemiyor'' söylemi boşa çıkmış oluyor. zira erdoğan kimseyi ikinci turda görmek istemiyor, ilk turda bitirmek istiyor.
 • ben tam anlamadım olayı. isparta şehir hastanesine gidince cebimize para mı koyuyorlar? ya da kayseri'de şehir hastanesi yok diye mi para yok?

  kayseri'de hem hastane var, hem para yoksa, işte o zaman sorun var. neyse reis bir açıklama yapar tabi.
 • “ısparta şehir hastanesinde birçok bölüm için randevu bile alınamıyor” şeklinde cevap verilmesi gereken olay.

  birçok şehir hastanesinde durum böyle.

  ama işte bu gerçekleri söylerseniz fetöcü diye içeri atılırsınız.
 • erdoğanın açıklamalarından en çok "...bu mübarek ayın ülkemiz, milletimiz ve tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını allah'tan diliyorum." cümlesinin üzerinde durmak lazım.

  seçmenleri bu "açlık" haline alışsınlar ki (bkz: ekonomik kriz varsa halk neden akp'ye oy veriyor) bu kafayla devam ettiklerinde kalan aylar-yıllara dair pratikleri olsun.

  bir diğer önemli söyleminde haklılığı yadsınamaz; "...allah'ın takdiri, aziz milletimizin teveccühüyle 16 yıldır milletimize hizmet ediyoruz. milletimizin refahı için gayret gösteriyoruz... makamların mevkilerin koltukların bizi hedefimizden saptırmasına asla fırsat vermedik..."

  çünkü, "kamu ihale kanunu'nda 2002 yılında gidilen değişiklik ardından kamu ihalelerinin neredeyse tamamını toplayan inşaat şirketleri makyol, cengiz, kalyon ve kolin, dünya bankası’nın 1990-2017 yılları arasında tüm dünyada devletten en çok ihale alan şirketler sıralamasında ilk sıralara yerleşti." kaynak.
 • gökçek tarzı
  erdoğan, 15 yıldır her seçimde bir şekilde sürüklediği kendi seçmenini yeniden etrafında motive ve konsolide edebilmek için sağsol kutuplaşma stratejisi uyguluyor. söylemleri bu. aslında bu strateji, yeni bir buluş değil. bu stratejiyi, uzun yıllar çok ustaca istifa ettirilen eski ankara büyükşehir belediye başkanı melih gökçek uyguladı. bu strateji, seçmeni sağ-sol şeklinde kutuplaştırmaya dayanıyor. ara renkleri ortadan kaldırmayı ve böylece sağın tamamının oylarını toplama hedefi diye ifade edilebilir.

  ikinci turda hedef sağ oylar
  erdoğan, klasik islamcı muhafazakâr seçmenin yanına milliyetçi söylemlerle ve mhp ortaklığıyla ülkücü kesimleri de eklemeye çalışıyor. klasik yelpazedeki yüzde 65-35 dengesini gözetiyor. aslında bu, bir yandan erken seçimi de kafasının içinde tarttığını gösteriyor. bu stratejiyle erken ya da 2019’da yapılacak seçimleri 2. turda sağ oyları bloke ederek kazanmayı amaçlıyor. bunun için sol dışında hiçbir kesimi ya da kimseyi hedef almıyor. hatta hedef almadığı gibi sağ yelpazede kalan tüm kesim ve isimlere sıcak gelecek mesajları bilerek ve isteyerek bir seçim stratejisinin parçası olarak işliyor.”